Minister edukacji narodowej: 80 proc. sześciolatków zostanie w przedszkolach

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 08:20
- Tak chcieli rodzice. Odpowiedzieliśmy na zapotrzebowanie społeczne - podkreśliła "Sygnałach dnia" Anna Zalewska.
Audio
  • Minister edukacji narodowej o zmianach w systemie oświaty (Sygnały dnia/Jedynka)
Minister Anna Zalewska
Minister Anna ZalewskaFoto: Wojciech Kusiński

W grudniu ubiegłego roku znowelizowano ustawę o systemie oświaty. Zniesiono wprowadzony przez poprzedni rząd obowiązek szkolny dla sześciolatków. Od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci od 7 roku życia. Dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku poprzedzającym rok szkolny. Rodzice będą mogli zapisać sześciolatka do pierwszej klasy na podstawie opinii z poradni psychologiczno–pedagogicznej.- 1 września do pierwszej klasy szkoły podstawowej pójdzie 200 tys. dzieci - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

To mniej niż w poprzednich latach, ale - jak zauważyła szefowa MEN - obecne klasy drugie i trzecie są większe, dlatego że uczą się w nich dzieci, które poszły do szkoły w wieku lat sześciu i siedmiu. - To roczniki skumulowane, czyli podwójne - wskazała. Dodała, że mała liczba pierwszoklasistów to także efekt niżu demograficznego.



Minister zaznaczyła jednocześnie, że "to duży komfort dla dzieci i rodziców - uczniowie będą się uczyć w małych zespołach".

Anna Zalewska mówiła też o innych zmianach w systemie oświaty, m.in. o tym, że w 2017 roku do szkół wrócą SKS-y.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

GośćAnna Zalewska (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 22.08.2016

Godzina emisji: 8.15

kk/tj

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

MEN przygotowało poradnik dla rodziców sześcio- i siedmiolatków

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 12:39
Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny poradnik „Rodzice macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego”.
rozwiń zwiń