Żywność kupiona prosto od rolnika. Nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 09:34
- Te regulacje mogłyby otworzyć prawdziwie szeroko wrota ku przedsiębiorczości na wsi - mówił w "Sygnałach dnia" o ustawie umożliwiającej rolnikom sprzedaż swoich produktów bezpośrednio konsumentom Gabriel Janowski, były minister rolnictwa.
Audio
  • Gabriel Janowski o sprzedaży żywności przez rolników i jakości produktów rolnych (Jedynka/Sygnały Dnia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

2 grudnia prezydent podpisał ustawę ułatwiającą rolnikom sprzedaż żywności z własnego gospodarstwa. Z produktów pochodzących z własnej uprawy lub chowu rolnik będzie mógł wytworzyć np. szynki, kiełbasy, pasztety, masło, ser, dżemy, marynaty, pierogi, płatki czy oleje i sprzedać je odbiorcy końcowemu, czyli np. turyście lub sąsiadowi. Minister rolnictwa wraz z ministrem zdrowia ma określić w rozporządzeniach: limity ograniczające rozmiar działalności prowadzonej przez jeden podmiot w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz wymagania higieniczne.

Gabriel Janowski powiedział, że jest za tą ustawą, ale nie spełnia ona do końca oczekiwań rolników i konsumentów, bo nakłada pewne ograniczenia. Podkreślił - odnosząc się do zapisów, że nadzór prowadzić będą trzy inspekcje - że nadmierne kontrole nie sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. - Z każdej inspekcji papierek i jeszcze zapłacić za to - stwierdził. Ocenił, że trzeba wrócić do dobrych wzorów i obyczajów. - Dawniej inspektorem była babcia która nadzorowała - dodał gość Jedynki. 

Były minister rolnictwa mówił też o coraz niższych walorach jedzenia, które trafia na nasze stoły i programie "Polish Quality Food". Wskazał, że w ziemniakach jest ok. 70 proc. mniej wapnia i ok. 50 proc. mniej magnezu niż w tych uprawianych 20 lat temu. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Gabriel Janowski (były minister rolnictwa) 

Data emisji: 03.12.2016

Godzina emisji: 7.15

fc/pg

Czytaj także

Bezpieczeństwo żywności to także walka z monopolem koncernów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 13:33
Bezpieczeństwo żywności to zapewnienie obywatelom dostępu do żywności oraz jej rozmnażania. - W tej chwili, wielkie potęgi próbują zmonopolizować i pozbawić poszczególne państwa samodzielności pod tym względem – mówi w radiowej Jedynce Andrzej Zaman, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku.
rozwiń zwiń