Rak piersi najczęściej spotykanym nowotworem u Polek. W Warszawie dyskutują o nim specjaliści

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 08:47
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, ale z drugiej strony jest to nowotwór najlepiej rozpoznany. O tym jak go leczyć i jak zapobiegać rozmawiają naukowcy podczas X Konferencji Diagnostyka i leczenie raka piersi "Falenty 2017".
Audio
  • Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi Tadeusz Pieńkowski był gościem "Sygnałów Dnia"
Co roku na raka piersi umiera w Polsce ponad 5000 kobiet.
Co roku na raka piersi umiera w Polsce ponad 5000 kobiet. Foto: Glow Images/ East News

Systemem do Radioterapii Śródoperacyjnej INTRA-DOSE 1200_660.jpg
Rewolucyjne naświetlanie w walce z rakiem

- Czy to najlepiej rozpoznany nowotwór, można dyskutować. Na pewno został włożony ogromny wysiłek w poznanie wszelkich aspektów raka piersi. Począwszy od aspektów komórkowych przez różne fenomeny związane z funkcjonowaniem zmian nowotworowych w organiźmie chorego, przez różnego rodzaju leki, skończywszy na problemach natury demograficznej, społecznej, psychologicznej i ekonomicznej - mówił prof. Tadeusz Pieńkowski. Jak przypomniał prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi w Polsce żyje ponad 100 tysięcy kobiet u których kiedykolwiek rozpoznano ten nowotwór.


noworodek dziecko choroba FREE 1200_660.jpg
Siatkówczak - nowotwór złośliwy, który dotyka najmłodszych

Gość "Sygnałów dnia" wskazywał, że grupa wiekowa najbardziej narażona na zachorowania to 50-70 lat. Przyznał jednak, że wzrasta zachorowalność wśród młodych kobiet. - Powodem jest ciśnienie cywilizacji. Zachowania związane szczególnie z prokreacją. Wczesna pierwsza miesiączka, późna ostatnia, bezdzietność i późny wiek rodzenia pierwszego dziecka. Nie jesteśmy w stanie temu wzrostowi obecnie zapobiegać. To co możemy zrobić to wcześnie wykrywać i skutecznie leczyć - podkreślił Tadeusz Pieńkowski. 


- Wcześnie wykrywać to znaczy robić badania przesiewowe, a dobrze leczyć to znaczy wykorzystać całość współczesnej wiedzy. Osiągnąć można to tylko w ośrodkach diagnostyki leczenia raka piersi - podkreślił. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi:  Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. hab. med. Tadeusz Pieńkowski (prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi)

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 7.15

ksem/gs

Czytaj także

Naukowcy: znany grzyb może pomóc w leczeniu raka szyjki macicy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 12:04
Grzyb Cerrena unicolor - przypomina przyrastające do drzewa biało-beżowo-szare muszelki - był do tej pory wykorzystywany głównie w przemyśle. Naukowcy z Lublina wykazali zaś jego właściwości przeciwnowotworowe i antywirusowe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolorowa dieta skutecznie pomaga w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 21:21
- Powiedzenie "wiara czyni cuda" nie stosuje się do onkologii. Ze swojej praktyki nigdy nie widziałem, by pacjenci zostali wyleczeni z choroby nowotworowej lekami alternatywnymi - mówi lekarz prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki.
rozwiń zwiń