Wybory we Francji. Andrzej Szeptycki: na płaszczyźnie czysto politycznej jest to przełom

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 09:10
- Macron przypomina mi taką lepszą, bo bardziej rozbudowaną, wersję Petru. Też w jakimś sensie człowieka elit, który postanawia wejść w politykę, i któremu się udaje. Nawet lepiej niż szefowi Nowoczesnej - mówi w "Sygnałach dnia" specjalista ds. międzynarodowych. 
Audio
  • Dr hab. Andrzej Szeptycki o wyborach prezydenckich we Francji (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Relacja Magdaleny Skajewskiej ze sztabu wyborczego Emmanuela Macrona (Audycja specjalna/Jedynka)

Czytaj więcej
macron1200.jpg
A jednak Macron i Le Pen

Centrysta Emmanuel Macron i szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen przechodzą do drugiej tury francuskich wyborów prezydenckich - wynika z opublikowanych w poniedziałek przez francuskie MSW ostatecznych wyników I tury niedzielnych wyborów prezydenckich. Macron zdobył 23,75 proc. głosów, a Le Pen 21,53 proc.

Zdaniem Andrzeja Szeptyckiego, o tym, czy we Francji dojdzie do przełomu, czy raczej do kontynuacji rządów, zależy od tego, czy Emmanuelowi Macronowi uda się zmienić styl rządów oraz wprowadzić to, czego niektórzy od niego oczekują, czyli reformy gospodarcze. - Natomiast na płaszczyźnie czysto politycznej jest to przełom - zaznacza gość Jedynki.

Rozmówca Piotra Goćka mówi, że zarówno Polska, jak i Niemcy obawiają się zwycięstwa Marine Le Pen, które oznaczałoby zarówno prorosyjski kierunek polityki, jak i sprzeciw wobec integracji europejskiej. - Patrząc na wyniki pierwszej tury, raczej uda nam się tego uniknąć, bo byłoby to bardzo złe dla Polski - podkreśla specjalista ds. międzynarodowych.

Dr hab. Andrzej Szeptycki zwraca równocześnie uwagę, że nie wszystkie pomysły Emmanuela Macrona są korzystne dla Polski. - Polska, ze względu na swój potencjał, nadal ma szansę odgrywać aktywną rolę w Unii Europejskiej. Pomysły Macrona, dotyczące wzmocnienia jądra Unii Europejskiej - chodzi głownie o strefę euro - rzeczywiście dla Polski korzystne nie są. W obecnej sytuacji międzynarodowej lepiej jest blisko współpracować z ważnymi państwami UE - zaznacza. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Publikujemy także zapis audycji specjalnej przygotowanej w związku z wyborami prezydenckimi we Francji i wyemitowanej 23 kwietnia tuż po godz. 21. Podczas niej Agata Kasprolewicz połączyła się ze sztabem wyborczym Emmanuela Macrona, gdzie była nasza dziennikarka Magdalena Skajewska.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: dr hab. Andrzej Szeptycki (specjalista ds. międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 24.04.2017

Godzina emisji: 8.15

kh/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Joanna Lichocka: Francuzi stoją przed radykalnym wyborem

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 07:47
- Od tego wyboru zależy, czy Unia Europejska będzie trwała, czy jej po prostu nie będzie - mówiła w "Sygnałach dnia" posłanka PiS Joanna Lichocka.
rozwiń zwiń