Czwórka

Gwiazdy playlisty Czwórki na pendrive'ie!

25.11.2010 13:01
Program 4 Polskiego Radia wydał "POLISZ PENDRAJW" – pierwszą w Polsce muzyczną składankę na pendrive'ie. Ekskluzywną kompilację można wygrać na antenie Czwórki.
Obejrzyj
W 4 oczy z grupą Bruno Schulz

W listopadzie i grudniu radiowa Czwórka ma dla swoich słuchaczy wyjątkowy, funkcjonalny i atrakcyjny prezent – "POLISZ PENDRAJW" – designerskie, specjalnie na tę okazję zaprojektowane pendrive'y o pojemności 4 GB. W ich wnętrzu ukryto kilka niespodzianek. Najważniejszą z nich jest pierwsza muzyczna składanka Czwórki, prezentująca ostatnie dokonania polskich artystów znanych z anteny Programu 4.

Zespoły, których utwory można znaleźć na POLISZ PENDRAJW, to reprezentanci muzyki z playlisty Czwórki. Podstawą brzmienia stacji są „cztery żywioły” – alt pop, urban, indie i taneczna elektronika, ale nie brakuje także i innych gatunków – drum’n’bassu, reggae, dancehallu, hip-hopu, rocka czy punka.

Wśród utworów zamieszczonych na pendrive'ie Czwórki znajdują się kompozycje artystów związanych z Programem 4 – Jr Stressa (audycja „Dancehall Masakrah”), Senk Że (Tomek Konca – cykl „Muzyczny Lunch” w „Czwartym wymiarze”, Duże Pe – „Cztery: Gramy!”), czy Rawskiego („Niedzielna Sesja”), który prezentuje najnowszy remix piosenki „Always Together” formacji Mosqitoo.

Tracklista:

1. Jr. Stress – Skip
2. Senk Że – Właściwe PI
3. The Cuts –Anastazja
4. Bruno Schulz – Laura
5. Bas Tajpan – Historia pewnego dębu
6. Abradab – Mamy królów na banknotach
7. Mosqitoo – Little Beat + Rawski Remix – Always Together
8. We Call It A Sound – Coffee Break
9. Pezet/Małolat feat. Grizzulah – Dziś w moim mieście
10. Kawałek Kulki – Noc poza domem

Od 15 października, przez najbliższe 4 tygodnie, prezenterzy Programu 4 będą przeprowadzali konkursy antenowe, w których będzie można wygrać tę wyjątkową składankę.

Prezentowani na POLISZ PENDRAJW artyści będą także gośćmi w Czwórce. Jako pierwsi opowiedzą o składance i swoich planach Bruno Schulz (16 listopada, „W cztery oczy”) i The Cuts (18 listopada, „Magazyn”). W kolejnych tygodniach będzie można wysłuchać także rozmów z Senk Że i zespołem Kawałek Kulki (przyszły tydzień), Jr Stressem i Bas Tajpanem oraz Mosqitoo i Pezetem & Małolatem.

Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zobacz! - Stop Mi! na żywo w Czwórce

W audycji "S4 - studio polskich nagrań" zespół zagrał piosenki z debiutanckiego albumu "Metamatyka".
Obejrzyj
Stop Mi! - Metroland
Stop Mi! - Kod kreskowy miłości
Stop Mi! - Niedzielny plan lekcji
Stop Mi! - Życie jest gdzie indziej
Stop Mi - Metamorfoza

Indie rockowy zespół Stop Mi! powstał na początku 2008 roku w Warszawie. Zadebiutował EP-ką "Kod kreskowy miłości". Tytułowy utwór stał się alternatywnym przebojem i najpopularniejszą piosenką internetowego wydawnictwa "We are from Poland vol. 4". Rok później ukazała się druga EP-ka zespołu – "Życie jest gdzie indziej". Stop Mi! jest laureatem kilku przeglądów organizowanych dla młodych muzyków, grał koncerty z takimi zespołami jak Negatyw, Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach i TSA.

W sobotę 20 listopada słuchacze Czwórki poznali utwory z debiutanckiego krążka "Metamatyka", promowanego przez singiel "Życie jest gdzie indziej". Pracę nad płytą warszawski zespół rozpoczął już jesienią 2009 roku, a album ukazał się na rynku 16 listopada br.

Aby obejrzeć fily z występu w Czwórce należy kliknąć w ikonę kamery znajdującą się w boksie "Posłuchaj", w ramce po prawej stronie.

W audycji "S4 – studio polskich nagrań" w każdą sobotę w godz. 15.00-16.00 prezentowane są młode polskie zespoły oraz wykonawcy warci uwagi. Pojawiają się tam zarówno ci, którzy nie mają jeszcze na koncie własnych wydawnictw płytowych, jak i bardziej doświadczeni muzycy, których działalność Program 4 Polskiego Radia chce wspierać. Audycja ma promować nową polską muzykę i przybliżać ją szerszemu odbiorcy, dziennikarzom muzycznym oraz decydentom z branży muzycznej.

Audycję prowadzi Marcin Majewski, promotor polskiej nowej muzyki. Tworzył i wydawał magazyn muzyczny PULP. Twórca sceny muzycznej warszawskiego klubu Jadłodajnia Filozoficzna.

Czytaj także

E-czytnik zamiast plecaka książek

Książka elektroniczna nie zastąpi drukowanej, ale może ją czasem "wyręczyć" – mówi popularyzatorka e-czytelnictwa Magda Walusiak.
Posłuchaj
03'14 E-booki, e-czytniki, e-puby...
03'43 E-książce niestraszny deszcz
02'58 E-czytanie nie jest tanie
więcej
Obejrzyj
Magda Walusiak w Magazynie

Czy upowszechnienie się e-booków oznacza początek końca książki drukowanej? Nic nie zastąpi zapachu druku, szelestu przewracanych stron, faktury papieru i możliwości dopisywania uwag na marginesach. E-książki sprawdzają się tam, gdzie książka papierowa okazuje się zbyt nieporęczna lub nietrwała. Mogą się też przyczynić do promocji czytelnictwa – uspokajała w „Magazynie” Magda Walusiak z serwisu pozytywy.com, prowadząca serię spotkań „Teraz książki się e-czyta”.

E-książka czy e-book to po prostu plik – w fotmacie .txt, .doc. czy .pdf – który można ściągnąć z internetu. Często spotyka się także książki w formacie e-pub – tłumaczy Magda Walusiak. Czy mnogość formatów i określających je skrótów nie przyprawi miłośnika książek, a zwłaszcza typowego humanisty, o zawrót głowy? – Sama jestem humanistką – podkreśla gość Justyny Dżbik. Jak jednak dodaje, wiele osób, również młodych, myli e-booki np. z audiobookami, a więc książkami w wydaniu dźwiękowym, dostępnymi na CD lub w postaci plików mp3.

Do odczytywania e-książek służy e-czytnik. To nieco większe od telefonu komórkowego urządzenie, wyposażone w ekran o powierzchni zbliżonej do standardowej strony książki. Tak jak książka, może się zmieścić w kieszeni. Czy jednak kiedyś na stałe ją tam zastąpi?

Magda Walusiak nie ma wątpliwości, że przynajmniej w jednej dziedzinie e-książka pozostawia książkę tradycyjną w przegranym polu.  – Jestem nałogową czytelniczką, kocham szelest papieru, uwielbiam zapach świeżego druku. Ale kiedy wyjeżdżam na wakacje, muszę zabrać pół plecaka książek. To jest koszmar dla kręgosłupa – zdradza.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Magdą Walusiak. Kliknij w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Czytaj także

Star Guard Muffin - "Szanuj"

Debiutancki album reggae'owej grupy finalisty "Mam Talent" Kamila Bednarka. Czwórka poleca!

19 listopada na półki sklepowe trafił debiutancki album formacji Star Guard Muffin z Kamilem Bednarkiem, zatytułowany "Szanuj". Pochodzący z Brzegu Star Guard Muffin łączą w swojej muzycznej stylistyce motywy roots-reggae'owe z nowoczesnymi brzmieniami.

Wokalista zespołu – Kamil Bednarek – jest jednym z największych odkryć tegorocznej edycji programu "Mam Talent". Występ Kamila w programie przyczynił się do wzrostu popularności samego zespołu, czego najlepszym dowodem są tłumy fanów na koncertach i ich aktywność w serwisach społecznościowych.

Na płycie „Szanuj” znajduje się jedenaście autorskich utworów oraz dwa covery (znane z "Mam Talent" "I" Kurta Nilsena oraz "Tears in Heaven" Erica Claptona). Pierwszym singlem z płyty będzie utwór "Sometimes" z gościnnym udziałem Josepha Chieftaina (Anglik o Jamajskich korzeniach).

Producentem albumu jest Szymon Folwarczny (wcześniej współpraca m.in. z Noviką i Moniką Brodką oraz dwa solowe albumy pod pseudonimem Stealpot). Współpraca Star Guard Muffin z Folwarcznym zaowocowała albumem na światowym poziomie.


Tracklista:

1. Dancehall Queen
2. Sometimes feat. Chieftain Joseph
3. Pół żartem feat. Staff
4. O muzyce reggae
5. 1, 2 w górę ręce
6. I
7. Sgm United
8. Dokąd zmierza ten świat
9. Ganja Trip
10. Nikt o tym nie wie
11. Pamiętaj
12. Tears in Heaven
13. Szanuj (outro)

 

 

Czytaj także

"Kluboteka" podbija Wyspy!

Ekipa BBC Radio 1 była gościem „Kluboteki” DJ'a Berta w Czwórce! Fragment audycji pojawił się także na antenie BBC Radio 1. Jak do tego doszło, opowiadał Bert w "Magazynie".
Posłuchaj
61'51 BBC Radio 1 w Klubotece, Kluboteka w BBC Radio 1
10'25 DJ Bert w Magazynie o Klubotece w BBC Radio 1 - całość rozmowy
więcej
Obejrzyj
DJ Bert w Magazynie o Klubotece w BBC Radio 1

Jaymo i Andy George to znani didżeje i producenci, prowadzący audycje muzyczne w BBC Radio 1 w cyklu „BBC Radio 1's Stories. International Radio 1”.

Zainteresowani „Kluboteką” umieścili fragment audycji DJ’a Berta w swoim programie „International Radio 1, Jaymo and Andy George in Warsaw”, a będąc w Polsce, odwiedzili radiowe studio Czwórki.

Materiał z nagraniem ich wizyty w Warszawie wraz z fragmentem cenionej przez brytyjskich prowadzących audycji „Kluboteka” i dżinglami Programu 4 pojawił się na stronie internetowej BBC Radio 1. Teraz możecie go również posłuchać na stronie Czwórki (w ramce obok).

Bert – DJ i dziennikarz muzyczny, producent, autor „Kluboteki”, audycji z muzyką elektroniczną w radiowej Czwórce (w każdą sobotę o godz. 21.00). Za gramofonami od 1997 roku. Przez wiele lat był rezydentem klubu Piekarnia, współorganizował popularną imprezę „Electricity” w klubie Vinyl. Występuje także w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia.

Promotor i organizator imprez – do Polski zaprosił uznane gwiazdy sceny klubowej (m.in. Annie Mac, Dub Pistols, Mark Rae, Howie B, Touche, Tom Neville, Huntemann, DJ EASE, Rob Da Bank, Chris Coco, Mike Monday, King Roc).

Występował u boku kilkudziesięciu DJ-ów z całego świata.

W każdą środę w paśmie „Czwarty wymiar”, między godz. 16.00 a 18.00, Bert prowadzi także cykl „ABC miksowania”, w którym zdradza tajniki didżejowania, opowiada o tym, jak miksować muzykę, jaki sprzęt jest do tego potrzebny, a także m.in. o etyce didżeja i sekretach tego zawodu.

Zobacz więcej na temat: BBC Polska Warszawa

Czytaj także

Zamienią Poznań w gigantyczny ekran telewizyjny

24 listopada rusza Międzynarodowy Festiwal Nowych Zjawisk Audiowizualnych VIVISESJA. Imprezę poleca Czwórka!
Posłuchaj
06'52 Marta Oblizajek o festiwalu VIVISESJA
więcej

Koncerty, projekcje multimedialne w przestrzeni miejskiej, wystawy, pokazy filmów, spotkania z artystami – takie i inne atrakcje szykują organizatorzy III Międzynarodowego Festiwalu Nowych Zjawisk Audiowizualnych VIVISESJA. Impreza pod patronatem Czwórki odbędzie się w dniach 24-27 listopada w Poznaniu.

– To innowacyjny projekt skierowany zarówno do młodych, jak i dojrzałych odbiorców, którzy zainteresowani są nowatorskimi zjawiskami ze świata sztuki – wyjaśniała w "Stacji Kultura" Marta Oblizajek z Fundacji Ad Arte.

Najmocniejszymi punktami programu VIVISESJI są koncerty. Na uroczystej inauguracji festiwalu wystąpi światowej sławy artysta – Frank Bretschneider, który w niebywały sposób łączy muzykę ze sztuką wizualną. Na scenie pojawi się także m. in. Addictive TV z Wielkiej Brytanii. – To mistrzowie łączenia obrazu z dźwiękiem. Na pewno zaprezentują niezłe show – zapewnia Marta Oblizajek.

Ciekawym punktem programu będą, odbywające się po raz pierwszy, pokazy freejayingu w przestrzeni publicznej. Na ulice Poznania wyruszą wozy transmisyjne wyposażone w wysokiej jakości projektory. Z wozów wyświetlane będą miksowane na bieżąco obrazy. – Freejaying to pokaz sztuki miksowania obrazów na żywo w przestrzeni – tłumaczy gość "Stacji Kultura".

W ramach VIVISESJI przewidziano kilka wystaw prezentujących dokonania z dziedziny sztuk wizualnych. Jedną z nich będzie Designer Toys - wystawa zabawek dla dorosłych, która odbędzie się ostatniego dnia festiwalu. – Zabawki wykonane z lateksu i płyt winylowych są symbolem współczesnej pop kultury oraz współczesnego designu i mody – wyjaśnia Marta Oblizajek.

Szczegółowe informacje i program festiwalu na stronie www.vivisesja.pl

Posłuchaj rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Martą Oblizajek. Kliknij w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Zamienią Poznań w gigantyczny ekran telewizyjny

24 listopada rusza Międzynarodowy Festiwal Nowych Zjawisk Audiowizualnych VIVISESJA. Imprezę poleca Czwórka!
Posłuchaj
06'52 Marta Oblizajek o festiwalu VIVISESJA
więcej

Koncerty, projekcje multimedialne w przestrzeni miejskiej, wystawy, pokazy filmów, spotkania z artystami – takie i inne atrakcje szykują organizatorzy III Międzynarodowego Festiwalu Nowych Zjawisk Audiowizualnych VIVISESJA. Impreza pod patronatem Czwórki odbędzie się w dniach 24-27 listopada w Poznaniu.

– To innowacyjny projekt skierowany zarówno do młodych, jak i dojrzałych odbiorców, którzy zainteresowani są nowatorskimi zjawiskami ze świata sztuki – wyjaśniała w "Stacji Kultura" Marta Oblizajek z Fundacji Ad Arte.

Najmocniejszymi punktami programu VIVISESJI są koncerty. Na uroczystej inauguracji festiwalu wystąpi światowej sławy artysta – Frank Bretschneider, który w niebywały sposób łączy muzykę ze sztuką wizualną. Na scenie pojawi się także m. in. Addictive TV z Wielkiej Brytanii. – To mistrzowie łączenia obrazu z dźwiękiem. Na pewno zaprezentują niezłe show – zapewnia Marta Oblizajek.

Ciekawym punktem programu będą, odbywające się po raz pierwszy, pokazy freejayingu w przestrzeni publicznej. Na ulice Poznania wyruszą wozy transmisyjne wyposażone w wysokiej jakości projektory. Z wozów wyświetlane będą miksowane na bieżąco obrazy. – Freejaying to pokaz sztuki miksowania obrazów na żywo w przestrzeni – tłumaczy gość "Stacji Kultura".

W ramach VIVISESJI przewidziano kilka wystaw prezentujących dokonania z dziedziny sztuk wizualnych. Jedną z nich będzie Designer Toys - wystawa zabawek dla dorosłych, która odbędzie się ostatniego dnia festiwalu. – Zabawki wykonane z lateksu i płyt winylowych są symbolem współczesnej pop kultury oraz współczesnego designu i mody – wyjaśnia Marta Oblizajek.

Szczegółowe informacje i program festiwalu na stronie www.vivisesja.pl

Posłuchaj rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Martą Oblizajek. Kliknij w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Polski reggae’owy Michael Jackson

1 grudnia ukaże się „Mocna Czwórka”, najnowsza płyta Senk Że. Tego dnia artyści zagrają również koncert w warszawskiej Piwnicy pod Harendą.
Posłuchaj
01'24 Polski reggae'owy Michel Jackson
03'10 Małe reggae'owe inferno
więcej
Obejrzyj
Mista Pita w Poranku Czwórki

– Jesteśmy takim nowym, polskim Michaelem Jacksonem, z tym, że ja jestem Michaelem, a Duże Pe – Jacksonem – żartuje Mista Pita, prywatnie Piotr Zabrocki, wokalista i klawiszowiec Senk Że.

Dlaczego warto się udać na koncert Senk Że? – Jesteśmy multigatunkowi – przekonuje gość „Poranka”. – Ostatnio do naszej muzyki dodajemy nawet heavymetal, jednak tylko na koncertach. Na płytach za to pojawia się disco polo – tłumaczy artysta .

Kto więc zawita do Piwnicy pod Harendą, z pewnością nie pożałuje. Senk Że to prawdziwe koncertowe bestie. – Sprawdzamy się zarówno w małych, zasmrodzonych papierosami klubach, jak i na dużej, czystej sali. Wszędzie czujemy się dobrze – zapewnia Mista Pita.

 

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z Mista Pitą. Kliknij ikonę dźwięku w boksie po prawej.

 

Am

Czytaj także

Konkurs Czwórki - spędź sylwestra w Paryżu!

Słuchaj popołudniowego "Magazynu" i na bieżąco udzielaj odpowiedzi na pytania zadawane przez prowadzącego.

Przez najbliższe trzy tygodnie z anteny płynąć będą pytania dotyczące Świąt, Sylwestra i Paryża. Odpowiadaj, ślij SMS-y i wygrywaj gadżety Czwórki.

Osoba, która w ciągu trzech tygodni wyśle najwięcej SMS-ów z poprawną odpowiedzią wraz z osobą towarzyszącą spędzi Sylwestra w jednym z najromantyczniejszych miast świata – Paryżu.

SMS-y należy przysyłać pod numer 72044 (koszt 2 zł. + VAT). Ogłoszenie wyników nastąpi 17 grudnia po 15.00.

 

Regulamin konkursuZobacz więcej na temat: Paryż vat