ETER - łatwy dostęp do informacji o europejskich uczelniach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:00
ETER, czyli Rejestr Europejskiego Szkolnictwa Wyższego, zapewnia dostęp do informacji o ponad dwóch tysiącach instytucji z 36 krajów Europy, kształcących ponad 16 milionów studentów. Internauci mogą sprawdzić między innymi wielkość uczelni i liczbę studentów. Rejestr powstał w ramach programu "Uczenie się przez całe życie".
Audio
  • ETER - łatwy dostęp do informacji o europejskich uczelniach (Czwórka/Europejski Lunch)
ETER - łatwy dostęp do informacji o europejskich uczelniach
Foto: Glow Images/East News

- ETER został stworzony przede wszystkim dla państw członkowskich, żeby mogły sprawnie zarządzać swoimi systemami nauczania wyższej edukacji - tłumaczy Bartosz Zadura, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Warszawie. - Oczywiście bardzo by się chciało powiedzieć, że to jest przede wszystkim dla studentów i młodzieży. Jednak raczej to jest narzędzie bardziej statystyczne, stworzone po to, aby konkretne państwa wiedziały, w którą stronę i jak rozwijać system edukacji tak, żeby on przystawał do zapotrzebowania gospodarki.

Czytaj także: Czy dziś warto iść na studia?<<<

Rejestr Europejskiego Szkolnictwa Wyższego powstał przy współfinansowaniu Komisji Europejskiej w ramach programu "Uczenie się przez całe życie", który został wchłonięty przez Erasmus Plus. Według naszego gościa, wszystkie badania, które na ten temat przeprowadzono wskazują na to, że dyplom to za mało. Trzeba swoje kompetencje poszerzać, czasami zmieniać, po to, aby nie wypaść z rynku pracy.

Aby dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "Europejski Lunch".

bc, ac

Czytaj także

"Student jest dziś produktem kultury masowej"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 15:36
W Polsce rusza rok akademicki. Tym samym, jak co roku, pojawia się pytanie: czy studia wciąż są niezbędne, by zaistnieć na rynku pracy? - Oprócz umiejętności, powinny uczyć postaw, które pomogą młodym ludziom poradzić sobie w zawodowym życiu - mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybierz staż w firmach najbogatszych Polaków i ucz się od najlepszych!

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 11:30
Marzy Ci się miejsce na liście najbogatszych Polaków, ale kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Może warto zacząć od stażu u tych, którzy pierwszy milion od dawna mają już na koncie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humanista - wykształcony, zdolny... bezrobotny

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 10:00
- Jak nazywa się w Polsce humanistów? - Bezrobotni. Ten popularny żart przestaje być zabawny, gdy pod lupę weźmiemy trudną sytuację zawodową tysięcy ludzi, kończących każdego roku studia na przykład na wydziałach historii, bądź filozofii. Czy humaniści przestali być w naszym kraju potrzebni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus - szansa dla każdego studenta

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 15:00
Wyjazd na Erasmusa to wielka szansa dla studentów. Uczą się nie tylko wybranego kierunku na obczyźnie, ale również samodzielności. Zdobywają doświadczenia i staże w zagranicznych firmach. W programie może wziąć udział każdy właściwie zdolny żak.
rozwiń zwiń