Pamiętaj, na urlopie nic nie musisz

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 10:00
- Nawet najpiękniejsze zabytki nie zrobią na nas wrażenia, jeśli będą tylko kolejnym punktami do odhaczenia w naszym wakacyjnym grafiku. Psycholodzy radzą, by w czasie wakacji skupić się na "nicnierobieniu".
Audio

W tym roku na urlop wyjedzie 55 procent Polaków. Większa część tej grupy zostanie w kraju. Za granicę jadą przede wszystkim ci, którzy mają podwójny dochód, czyli młode małżeństwa. Z kolei osoby starsze najczęściej spędzają urlop w domu albo jadą z wizytą do rodziny. Podstawowym kryterium dotyczącym tego dokąd jedziemy i na jak długo jest oczywiście stan naszego portfela -  wynika z badania przeprowadzonego przez Payback Consumer.

Badania pokazały także, że tylko 13 procent rodaków po wakacjach czuje się wypoczęta i ma ochotę na powrót do pracy. Na co więc warto zwrócić uwagę zanim wyjedziemy na wakacje?

Izabela Kielczyk
, psycholog biznesu wyjaśnia, że wypoczywanie nie może być męczące. Z urlopu nie należy też wracać z poczuciem zmarnowanego czasu. Dzieje się tak np. jeśli coś sobie narzucimy, a potem tego nie zrealizujemy. Wakacje są przede wszystkim po to, by robić to, na co rzeczywiście mamy ochotę – wyjaśnia.

Zdaniem Izabeli Kielczyk, żeby wypocząć efektywnie potrzebujemy przynajmniej dwóch tygodni urlopu. Pierwsze trzy dni są po to, by zapomnieć o pracy. Następnie nasz organizm potrzebuje czasu, by przestawić się na inny tryb funkcjonowania i zaklimatyzować w nowym miejscu - dodaje.

Gość Kuby Strzyczkowskiego zaleca także dwa dni odpoczynku po powrocie z urlopu. – Nie należy nastawiać się na to, że po powrocie do pracy będziemy od razu działali na pełnych obrotach. Jeżeli to tylko możliwe, trudne rozmowy, decyzje warto przełożyć na późniejsze terminy – dodaje.

Dr Wojciech Marusza, internista podkreśla, że w czasie urlopu powinniśmy oderwać się od wszystkiego, co może zakłócać nasz spokój. – Powinniśmy zapomnieć o pracy i wszystkich problemach. Telefon komórkowy i komputer powinny zostać w domu. Alkohol warto ograniczyć do minimum. W zamian warto  skupić się na relaksacji, czy "myśleniu o niczym", bo tylko wtedy nasz organizm się regeneruje – dodaje.

Bartosz Zwierz z miesięcznika "Podróże" dodaje, że bardzo ważne jest miejsce w którym wypoczywamy. – Wakacje nad morzem czy w górach są najbardziej popularnymi miejscami wyjazdów i równocześnie najlepszymi. Odradzam wakacje, w czasie których chcemy jak najwięcej zobaczyć. Wtedy skupiamy się na zaliczaniu kolejnych punktów programu. Działamy podobnie jak w pracy. Jedyną wartością takiego wyjazdu jest zmiana miejsca – dodaje.

Gośćmi audycji byli także: muzyk Zbigniew Wodecki i aktorka Dominika Figurska

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem ekspertów i słuchaczy.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

(mz)

Czytaj także

Wakacyjny stres

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2009 10:45
Wakacyjny stres
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lato w mieście? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 20:00
Nie trzeba wcale odbywać egzotycznych podróży by dobrze się bawić w wakacje. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy.
rozwiń zwiń