Czwórka

Brytyjski Gloucester - miasto sera i Harry'ego Pottera

14.05.2013 12:00
Londyn, Liverpool, czy Edynburg są najczęściej odwiedzane przez turystów na Wyspach Brytyjskich. Warto także zobaczyć naprawdę niezwykłe miejsca, o których w przewodnikach turystycznych jest ciszej. Na przykład Gloucester, czyli miasto, w którym… kręcono serię filmów o czarodzieju Harrym Potterze.
Glocester
GlocesterFoto: wikimedia.commons.org/aut.Peter Latham
Posłuchaj
03'51 Niezwykłe zawody Cheese Rolling (4 do 4/Czwórka)
10'42 Sławomir Izak o tradycjach, architekturze i ciekawostkach Gloucester (4 do 4/Czwórka)
więcej

pl.wikimedia.org/Tagishsimon
pl.wikimedia.org/Tagishsimon

 – Gloucester to dość niepozorne miasteczko, w którym mieszka ok. 120 tys. osób – opowiada Sławomir Izak, nauczyciel angielskiego. – Mają tam za to świetną drużynę rugby, na której mecz warto się wybrać.

Zdaniem gościa Czwórki Gloucester to typowa angielska, mało komercyjna miejscowość, z piękną Starówką i wieloma kościołami. – Nie ma tam wielu turystów, co dodaje temu miastu uroku – mówi Izak.

To właśnie tam znajduje się także katedra, w której kręcono trzy części filmów o czarodzieju Harrym Potterze. – To te sceny, który pamiętamy z hallu Hogwartu – dodaje Izak.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

Zawody
en.wikipedia.org/Warwick University

W hrabstwie Gloucestershire każdego roku w maju odbywają się także niezwykłe zawody Cheese Rolling, czyli wyścig w toczeniu sera po stromym wzgórzu. Zabawa rozpoczyna się punkt dwunasta w południe. Wygrywa ten, kto złapie ser lub pierwszy sturla się na dół. – Ser nazywa się Double Glocer. Jest okrągły, a z okazji zawodów przewiązuje się go także niebieską i czerwoną wstęgą – mówi jedna z uczestniczek wyścigu. – Zawodnicy nie stosują żadnych ochraniaczy, ale przed imprezą wskazane jest jednak spisanie testamentu...

By dowiedzieć się więcej o Gloucester i jego niezwykłych atrakcjach, posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów

21.04.2013 16:08
Azerbejdżan bardzo różni się od Gruzji, czy Armenii. – Nie można porównać go do innych krajów zakaukaskich, za to podobny jest do państw bliskowschodnich – mówi Julia Wizowska, podróżniczka. – W tamtejszej kuchni także stosuje się przyprawy rodem z Bliskiego Wschodu, m.in. szafran.
Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów
Foto: wikipedia commons/użytkownik Matthew Hadley
Posłuchaj
11'37 Atrakcje turystyczne Baku - rozmowa z Julią Wizowską (4 do 4/Czwórka)
03'02 Góra Besz-Barmak - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów (4 do 4/Czwórka)
więcej

Nazwa stolicy Azejbejdżanu, czyli Baku, oznacza „Nawiedzony przez wiatr”. - To miasto podzielone – mówi Julia Wizowska, jedna z autorek reportaży wydanych w książce "Poza utartym szlakiem". – Tamtejsza Starówka jest świetna, została także wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niewielkie uliczki chronią przed upałem, a z drugiej strony przed silnym wiatrem.

Właściwie każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie. – Zachowała się właściwie większość zabytków – mówi Wizowska. – Poza tym są meczety, łaźnie, które działają, a wejścia są tam w miarę tanie.

Ludzie w Azerbejdżanie, podobnie, jak my, mają najróżniejsze problemy, od miłosnych po zdrowotne. Góra Besz-Barmak, czyli w tłumaczeniu z azerbejdżańskiego "Pięć palców", to niemal święte miejsce dla mieszkańców, którzy wchodzą na szczyt, by w ten sposób znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Pomóc ma w tym wniesienie na szczyt niedużych kamieni, łykanie świętej wody i całowanie jednego ze świętych kamieni.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie! <<<

– Przyjeżdżają tam m.in. kobiety, które nie mogą zajść w ciążę – opowiada Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Na górze siedzi muła, czyli osoba duchowna, która odprawia modły w ich intencjach.

By dowiedzieć się więcej o świętej górze Besz-Barmark, a także o zakamarkach Baku, które warto odwiedzić, posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4".

Audycja "4 do 4" startuje codziennie, od poniedziałku do piątku, już po godz. 13.

Czytaj także

Kenia, Kongo - wyprawa tam nie jest tania, ale... warto

29.04.2013 11:10
Środkowa Afryka to kierunek niezbyt często oblegany przez turystów i mało promowany przez biura podróży. Tymczasem okazuje się, że wysiłek, związany z organizacją takiej wyprawy jest naprawdę opłacalny. Bo w Kenii, czy Kongo jest naprawdę pięknie.
Kenia
KeniaFoto: wikimedia.commons.org/aut.Roger S. Duncan, U.S. Navy
Posłuchaj
14'07 Robert i Dorota Enzanza o urokach i wadach krajów subsaharyjskich (4 do 4/Czwórka)
05'03 Skaryfikacja, piercing i inne sposoby afrykańskich kobiet na upiększanie swojego ciała (4 do 4/Czwórka)
więcej

Fot.
Fot. wikimedia.commons.org/aut.ryan harvey

RPA, Egipt, Etiopia to afrykańskie kraje najczęściej wybierane przez turystów. Robert i Dorota Enzanza ciepło wspominają także… Kongo. – Bardzo mi się tam podobało, uważam, że powinno się próbować odwiedzać te kraje, choć biura podróży stawiają raczej na to, by wycieczka była tania, a do krajów subsaharyjskich podróż ciężko jest zorganizować – mówi pani Dorota.

Zdaniem pana Roberta, niższa frekwencja turystów w krajach subsaharyjskich wynika także z braku poczucia bezpieczeństwa. – W niektórych z tych krajów panuje rebelia – mówi gość Czwórki. – Tam nie jest bezpiecznie.

Głód, bieda, wojny domowe, korupcja – to stereotypy, którym nierzadko ulegamy. A to nie do końca prawda. W Kongo na przykład jest pięknie, a niebezpiecznie – tylko bywa. Żeby jednak się tam dostać trzeba się, zdaniem gości Czwórki, trochę natrudzić. – Ale to kraj, w którym nietknięte są lasy, można tam także spotkać ciekawych tubylców, np. pigmejów – opowiada pan Robert. – Radziłbym jednak przed wyprawą poczytać trochę o tym kraju, dowiedzieć się choćby, jak zabezpieczyć się przed malarią.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

Na turystykę jednak postawiła na przykład Kenia. – Choć, jak sądzę, wyprawy typu „safari” stały się ostatnio tak modne, że przestały być nieatrakcyjne – mówi pani Dorota.

By dowiedzieć się więcej o urokach krajów subsaharyjskich, problemach, które czekają tam na turystów i niezwykłym pięknie tamtejszej przyrody, oraz kulturze mieszkańców, posłuchaj nagrań rozmów z audycji "4 do 4" .

Czytaj także

Kirgistan: jezioro, jak morze, a dookoła góry

30.04.2013 08:00
Jezioro Issyk-Kul zajmuje powierzchnię 6 tys. km kwadratowych i przez Girgizów nazywane jest morzem. To także ich ulubiony kierunek urlopowy. Ogromne jezioro chętnie odwiedzają także mieszkańcy pozostałych krajów Azji Centralnej, a nawet Rosjanie.
Jezioro Issyk-Kul
Jezioro Issyk-Kul Foto: wikimedia.commons.org/aut.Vmenkov
Posłuchaj
02'20 Jezioro Issyk-Kul - prawie jak morze (4 do 4/Czwórka)
11'06 Kushtar Mamytaliev o tym, dlaczego warto pojechać do Kirgistanu (4 do 4/Czwórka)
więcej

– To drugie co do wielkości wysokogórskie jezioro świata, po południowoamerykańskim jeziorze Titikaka – mówi Mariusz Marszewski z Instytutu Wschodniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza . – Podczas rocznej podróży po Kirgistanie nad Issyk-Kul przyjechałem 13 razy.

Nazwa w języku kirgiskim oznacza "gorące jezioro", choć woda w nim tak naprawdę jest niemal równie zimna, jak w naszym Bałtyku. – To jezioro nie zamarza – tłumaczy Marszewski. – Moim zdaniem to coś najpiękniejszego na świecie, gdy na wysokości 1600 m wokół rozciąga się widok górskich szczytów pokrytych śniegiem, w środku jest jezioro, którego drugiego brzegu nie widać. Są tam fale, można po nim żeglować.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

wikimedia.commons.org/aut.Peretz
wikimedia.commons.org/aut.Peretz Partensky

Zdaniem Kushtara Mamytalieva z portalu Kirgistan.pl, najpiękniejsze jednak w Kirgistanie są góry. – Prawie wchodzimy w Koronę Świata, na wysokości niemal 7500 m – mówi gość Czwórki. – Natura w Kirgistanie jest jedną z najwspanialszych na świecie. Tam niemal wszędzie otoczony jesteś górami, widać je właściwie z każdej strony, a w Polsce jest… "za płasko".

By dowiedzieć się więcej o niezwykłej przyrodzie Kirgistanu, miejscach, które warto tam zobaczyć i różnicach między tym krajem a Polską, słuchając nagrania rozmów z audycji "4 do 4" .

(kd)