POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Brytyjski Gloucester - miasto sera i Harry'ego Pottera

Czwórka
Karina Duczyńska 14.05.2013
Glocester
Glocester, foto: wikimedia.commons.org/aut.Peter Latham

Londyn, Liverpool, czy Edynburg są najczęściej odwiedzane przez turystów na Wyspach Brytyjskich. Warto także zobaczyć naprawdę niezwykłe miejsca, o których w przewodnikach turystycznych jest ciszej. Na przykład Gloucester, czyli miasto, w którym… kręcono serię filmów o czarodzieju Harrym Potterze.

pl.wikimedia.org/Tagishsimon
pl.wikimedia.org/Tagishsimon

– Gloucester to dość niepozorne miasteczko, w którym mieszka ok. 120 tys. osób – opowiada Sławomir Izak, nauczyciel angielskiego. – Mają tam za to świetną drużynę rugby, na której mecz warto się wybrać.

Zdaniem gościa Czwórki Gloucester to typowa angielska, mało komercyjna miejscowość, z piękną Starówką i wieloma kościołami. – Nie ma tam wielu turystów, co dodaje temu miastu uroku – mówi Izak.

To właśnie tam znajduje się także katedra, w której kręcono trzy części filmów o czarodzieju Harrym Potterze. – To te sceny, który pamiętamy z hallu Hogwartu – dodaje Izak.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

Zawody
en.wikipedia.org/Warwick University

W hrabstwie Gloucestershire każdego roku w maju odbywają się także niezwykłe zawody Cheese Rolling, czyli wyścig w toczeniu sera po stromym wzgórzu. Zabawa rozpoczyna się punkt dwunasta w południe. Wygrywa ten, kto złapie ser lub pierwszy sturla się na dół. – Ser nazywa się Double Glocer. Jest okrągły, a z okazji zawodów przewiązuje się go także niebieską i czerwoną wstęgą – mówi jedna z uczestniczek wyścigu. – Zawodnicy nie stosują żadnych ochraniaczy, ale przed imprezą wskazane jest jednak spisanie testamentu...

By dowiedzieć się więcej o Gloucester i jego niezwykłych atrakcjach, posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!