Sześciodniowy tydzień pracy. To jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 08:00
Sześciodniowy dzień pracy, zdaniem części ekonomistów, zwiększy wydajność gospodarki. Z punktu widzenia pracowników takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety - jakie?
Audio
  • Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu Bankier.pl. o sześciodniowym tygodniu pracy (Czwórka/Dzień kobiet)
Sześciodniowy tydzień pracy. To jest możliwe?
Foto: East News/Glow Images

Na myśl o dodatkowym obowiązkowym dniu pracy, większość z nas zareaguje zdecydowanym "nie!". Jednak jeśli przejrzymy nasz codzienny grafik, okazuje się, że tak naprawdę pracujemy dłużej niż ustawowe pięć dni w tygodniu.

- Polacy, po Grekach, są najbardziej zapracowanym narodem w Europie, jeśli chodzi o liczbę godzin - mówił w audycji "Dzień kobiet" Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu Bankier.pl. Jest tak, ponieważ często wyrabiamy, zazwyczaj bezpłatnie, nadgodziny. Jego zdaniem, jak dojdzie dodatkowy dzień, to pojawi się istotna zmiana. - Trzeba będzie za nie płacić - podkreślił.

Zdania słuchaczy Czwórki w kwestii zasuwania w weekendy są podzielone. - Ja pracuję w branży internetowej i praktycznie cały czas jestem "online", nawet będąc na urlopie - podkreśla Patrycja. Są jednak tacy, dla których "harówka" w soboty i niedziele nie jest dobrym pomysłem. - Weekendy są po to, żeby odpoczywać, a nie pracować - ucina dyskusję inny słuchacz.

Więcej o sześciodniowym dniu pracy posłuchacie w audycji "Dzień kobiet".

(pkur/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca
Czytaj także

Perspektywy młodych na rynku pracy? Całkiem dobre!

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 16:45
- Jest coraz więcej ofert staży, praktyk, w dodatku płatnych. Firmy zaczynają też kłaść nacisk na to, by zagwarantować umowę o pracę. Wygląda to naprawdę znacznie lepiej niż jakiś czas temu - przekonywała w Czwórce Urszula Zając-Pałdyna, ekspert rynku pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentny portal pomaga w znalezieniu pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 10:00
Jak łatwo i w miarę szybko znaleźć wymarzoną pracę? Może za pomocą inteligentnego portalu pracy i rozwoju zawodowego. Jak to działa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pracują stewardessy? "To niełatwy zawód"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 15:00
Wiele dziewczynek od najmłodszych lat marzy o pracy stewardessy. Panuje przekonanie, że to praca niezbyt trudna, pozwalająca godnie zarobić, zwiedzić świat i poznać wielu ciekawych ludzi. Ile jest w tym prawdy?
rozwiń zwiń