Kobiety w nauce. To nie tylko Curie-Skłodowska!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 11:00
- "Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat" to napisana przez Rachel Swaby książka, której naczelnym przesłaniem jest to, że płeć nie ogranicza aspiracji - mówił w Czwórce redaktor polskiego wydania tej publikacji Paweł Sajewicz.
Audio
  • "Upór i przekora" - książka, która pokazuje, jak ważne w nauce są kobiety (Dzień Kobiet/Czwórka)
Dziś sytuacja kobiet w nauce jest dużo lepsza, jednak pewne tradycyjne role, nieświadomie zakodowane w naszych głowach, wciąż pokutują (zdjęcie ilustracyjne)
Dziś sytuacja kobiet w nauce jest dużo lepsza, jednak pewne tradycyjne role, nieświadomie zakodowane w naszych głowach, wciąż pokutują (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Sergey Mironov/Shutterstock.com

Historia powstania książki wiąże się z pewnym nekrologiem, na który Rachel Swaby natrafiła w 2013 roku. - Dziennikarka i freelancerka przeczytała o śmierci Yvonne Brill, wybitnej specjalistki w dziedzinie techniki rakietowej. Jej nekrolog informował jednak przede wszystkim o tym, jak dbała o gospodarstwo domowe - opowiadał Paweł Sajewicz.

Paweł Sajewicz W nauce najważniejszy jest talent. Kwestia płci w ogóle nie powinna być w niej podejmowana

Takich historii w książce Rachel Swaby jest znacznie więcej - z jej kart poznajemy między innymi Mary Anning, paleontolożkę, która położyła podwaliny pod badania Charlesa Darwina, Virginię Apgar, która stworzyła system oceny zdrowia nowonarodzonych dzieci lub Hedy Lamarr, przedwojenną hollywoodzką aktorkę, dzięki której naukowym odkryciom możemy dziś korzystać z takich systemów jak Wi-Fi czy GPS. "Upór i przekora" to jednak nie tylko surowe fakty, ale też szerszy kontekst, w którym przyszło przedstawionym tu kobietom nauki żyć - prowadzona przez autorkę narracja przenika biografie, stając się opowieścią o dochodzeniu do równouprawnienia w nauce.

Sprawdź też:
Dziewczyny-z-Solidarnosci-Anna-Herbich 663.jpg
Anna Herbich: kobiety robiły to, co mężczyźni

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy, z której dowiecie się, jak prowadzące badania wynalazczynie musiały radzić sobie w czasie wojny oraz co należy zmienić, aby dać kobietom nauki jeszcze większe pole do popisu.     

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Aleksandra Jasińska i Karina Terzoni

Gość: Paweł Sajewicz (redaktor książki Rachel Swaby "Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat") 

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 8.18

jsz/mg

Czytaj także

Wewnętrzna jędza. Kim ona jest i jak ją ujarzmić?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 11:30
- Jędza to jest nasza fałszywa wewnętrzna przyjaciółka, która nie wierzy w nasze zdolności i próbuje nas asekurować przed upadkiem - tłumaczyła w Czwórce Joanna Godecka, coach i terapeutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henrietta Lacks. Jak zyskała nieśmiertelność?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:50
Miała 31 lat, kiedy zachorowała na nowotwór. Lekarze bez jej wiedzy pobrali jej komórki, oznaczyli symbolem HeLa i sprawili, że Henrietta Lacks - choć zmarła w 1951 roku - zyskała nieśmiertelność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyj nieobojętnie. Bądź jak Erin Brockovich

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 12:30
Dostaje tysiące maili i podobno wszystkie czyta. Była miss Kalifornii ma niewyparzony język, wybuchowy temperament i filmową twarz, która należy do Julii Roberts.
rozwiń zwiń