Historia bankomatu. Od jabłek z drzew po skanowanie twarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 18:00
Wynalazcą bankomatu był John Shepherd-Barron. Wpadł na ten pomysł po tym, jak kupił w automacie gumę o żucia.
Audio
  • Historia bankomatów - materiał Mateusza Kulika (Czwórka/Efekt: WOW)
Bankomat
BankomatFoto: Glow Images/East News

Bankomaty istniały od zawsze, a pierwszym miejscem do pozyskiwania waluty, przed tysiącami lat, była natura. - Dawniej zbieraliśmy owoce z drzew, a potem mogliśmy je przekazać kolejnym ludziom w barterze - opowiada Maciej Gajewski z Chip.pl. Potem powstały pierwsze banki, które w niczym nie przypominały tych dzisiejszych. - Ludzie siadali na ławce, czyli po włosku "banko", odbywały się różnego rodzaju transakcje - dodaje historyk Piotr Dmitrowicz.

Jednak prototyp urządzenia do wydawania pieniędzy, które znamy dziś, powstał tuż przed II wojną światową. Opatetentował go George Simijan, który swoje urządzenie nazwał "Bankmatic". - Maszyna była skomplikowana, a patent zawierał 30 rozwiązań. Po kilku miesiącach pomysł upadł - mówi Gajewski.

Czytaj także: Tablet kontra smartwatch. Co nas czeka w przyszłości <<<

Dopiero pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, szkocki wynalazca John Shepherd-Barron reanimował ten projekt. Pierwsze bankomaty przyjmowały papierowe karty, kupowane uprzednio w banku, również do wypłacenia pieniędzy był potrzebny czek. Dzisiaj istnieją już bankomaty, które zamiast karty sczytują naszą twarz lub odcisk naszej dłoni.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania materiału reporterskiego Mateusza Kulika z audycji "Efekt: WOW".

(kd,tj)

Czytaj także

Polska klasowa. Czy istnieje podział na "równych" i "równiejszych"?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Czy istnieje w Polsce podział na klasy społeczne? I co determinuje przynależność do określonej grupy? - Podstawowym kryterium, dzięki któremu sami siebie przyporządkowujemy do poszczególnych klas społecznych, najczęściej są pieniądze - mówi prof. Juliusz Gardacki z SGH.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raty - pozorna oszczędność, realny dług

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 15:30
Polacy chętnie kupują na raty. Jednak, jak ocenia ekonomista, korzystanie z kredytów konsumpcyjnych spowalnia nas w drodze do finansowego bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmieniasz pracę? Dowiedz się, na co musisz uważać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 12:00
Nie możesz znaleźć pracy, albo czujesz, że w dotychczasowym miejscu zatrudnienia zupełnie się już wypaliłeś i marzysz o tym, by zacząć robić w życiu coś zupełnie innego? Czas zmienić branżę. Tylko jak to zrobić, by nie stracić czasu ani pieniędzy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kredyt studencki - na tym można zarobić!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:15
Kino, koncerty, imprezy, fajne ciuchy - to wszystko kosztuje, a portfel studenta nie jest studnią bez dna. Naprzeciw potrzebom żaków wychodzą kolejne banki i oferują specjalne kredyty. Czy warto z nich korzystać?
rozwiń zwiń