Tomasz Rożek: nauka bywa kontrowersyjna

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 10:00
- Dzieciaki w szkołach mają śmiesznie małą liczbę godzin lekcji fizyki chemii i biologii - opowiada Tomasz Rożek, autor kanału "Nauka. To Lubię". - Dlatego często, gdy trafią na studia, zaczyna się dramat.
Audio
  • Tomasz Rożek o tym, jak skutecznie uczyć i czemu nauki ścisłe są ważne (Czwórka/Efekt: WOW)
Tomasz Rożek podczas jednej z konferencji. Gość Czwórki przekonuje, że warto uczyć się matematyki i fizyki
Tomasz Rożek podczas jednej z konferencji. Gość Czwórki przekonuje, że warto uczyć się matematyki i fizykiFoto: PAP/Leszek Szymański

Jego zdaniem, żeby właściwie przekazać naukowe prawdy innym, przede wszystkim trzeba samemu dobrze je rozumieć. - Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie odbiorcy. Bo każda z grup - ludzie starsi albo dzieci - porozumiewa się nieco innym językiem - mówi gość Czwórki i dodaje, że w jego przypadku są to głównie mężczyźni w wieku 18-30 lat.

Nawet w świecie nauki zdarzają się tematy kontrowersyjne. - Jednym z nich był filmik o niejedzeniu mięsa. Udowadniałem w nim, że zaprzestanie spożywania tego typu produktów może mieć negatywne konsekwencje dla organizmu - wspominał Rożek. - Nie udało mi się zapanować nad dziką awanturą, która wybuchła w komentarzach.

Jak przyznał Rożek, w Polsce największy problem sprawiają młodym ludziom nauki ścisłe, a to dlatego, że edukacja w tym zakresie kuleje już na poziomie podstawowym. Gość Czwórki zdradził, jak według niego można byłoby uzdrowić tę sytuację i sprawić, by młodzi Polacy pokochali chemię i fizykę.

***

Tytuł audycji: Efekt: WOW

Prowadził: Kamil Jasieński
Gość: Tomasz Rożek, autor kanału "Nauka.To Lubię" na Youtube.pl
Data emisji: 26.01.2015
Godzina emisji: 17.30

(kd/bch)

Czytaj także

Dzieci mogłyby nauczyć się więcej, gdyby nie chodziły do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 13:30
- Dzieci poznają świat non-stop. Gdyby tę ciekawość świata i przyjemność towarzyszącą procesowi edukacji zachować jak najdłużej, polscy uczniowie nie przestawaliby się uczyć - przekonują goście Czwórki. - Świat ma fajerwerki, w szkole ich brakuje. Dziecko zamknięte w klasie kompletnie traci motywację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauczyciele pozwalają uczniom na zbyt wiele? "Powinniśmy być bardziej asertywni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Choć jeszcze przed kilkunastu laty przedstawiciele zawodu nauczyciela budzili szacunek i respekt, a w szkołach panowało przekonanie, że to oni zawsze mają rację, obecnie są gnębieni przez uczniów, nagrywani, a w czasie konfliktów rodzice często stają po stronie swoich dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatne uczelnie to już nie oazy snobizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 17:15
- Szkoły prywatne nie są już instytucjami, które za pieniądze gwarantują lekkie i łatwe zdobycie dyplomu - przekonywał Mateusz Krajewski.
rozwiń zwiń