"Maria Mater Misericordiae" - Matka Boska w dziełach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 14:30
Do 9 października w Krakowie możemy podziwiać arcydzieła sztuki europejskiej stworzone m.in. przez Giotta di Bondone, Donatella, Hansa Memlinga i Albrechta Dürera.
Audio
  • "Maria Mater Misericordiae" - o wyjątkowej wystawie, która zainaugurowała Światowe Dni Młodzieży w Krakowie opowiadają jej twórcy (Kierunek Kraków)
Andrea Mantegna, Matka Boska z Dzieciątkiem na tle ruin antycznych (Madonna della tenerezza), 1491, rysunek tuszem na pergaminie, kolekcja prywatna
Andrea Mantegna, "Matka Boska z Dzieciątkiem na tle ruin antycznych" ("Madonna della tenerezza"), 1491, rysunek tuszem na pergaminie, kolekcja prywatnaFoto: materiały prasowe

"Maria Mater Misericordiae" w Muzeum Narodowym w Krakowie to jedyna oficjalna wystawa towarzysząca Światowym Dniom Młodzieży. - Ekspozycja nawiązuje do koncepcji Światowych Dni Młodzieży, których tematem jest idea Bożego Miłosierdzia, a Kraków jest ważnym ośrodkiem kultu Bożego Miłosierdzia - wyjaśnia kurator wystawy prof. Piotr Krasny.

Na wystawie prezentowanych jest 90 obrazów, rzeźb i grafik wypożyczonych z 62 instytucji, głównie włoskich - muzeów, kościołów i z kolekcji prywatnych. - To dzieła, które ukazują bogactwo i różnorodność kultu maryjnego oraz wielość aspektów wyobrażenia Matki Boskiej Miłosiernej - dodaje dr Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Goście Czwórki zdradzają szczegóły realizacji tego przedsięwzięcia i opowiadają o najcenniejszych eksponatach, specjalnych warunkach transportu oraz o tym, dlaczego to właśnie dzieło Memlinga stało się logotypem wystawy "Maria Mater Misericordiae".

***

Tytuł audycji: Kierunek Kraków

Prowadzi: Przemysław Goławski

Goście: dr Andrzej Betlej (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), prof. Piotr Krasny (kurator wystawy)

Data emisji: 26.06.2016

Godz. emisji: 7.00

kul/ei

Czytaj także

"Żywe archiwa". By fotografia żyła i trwała

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 14:32
- Zachowanie archiwów artystów zachowane gdzieś w kanapach, piwnicach, to cel pracy naszej fundacji - mówi Marta Szymańska z Fundacji Archeologii Fotografii. W Czwórce podpowiada też, jak uporządkować domowe zdjęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Maria Mater Misericordiae". Nieznane twarze Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 15:00
- Większość z tych dzieł po raz pierwszy opuściła swoje miejsce przechowywania, a część z nich nigdy wcześniej nie była pokazywana szerokiej publiczności - mówił dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, podkreślając szczególną rangę wystawy "Maria Mater Misericordiae".
rozwiń zwiń