Wybory miss - droga kobiet do wolności?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 09:00
- W różnych kulturach i w różnych kontekstach konkursy piękności mają różne znaczenia - mówi prof. Marcin Gawrycki. - W niektórych krajach są nawet elementem emancypacji kobiet.
Audio
  • O kanonach piękna, dyktaturze skalpela i Kopciuszku z wysokim IQ opowiada prof. Marcin Gawrycki (Czwórka/Pani tomu)
Na wyborach miss często triumfują kobiety z Ameryki Południowej. Obecnie panującą królową piękności konkursu Interconinental jest reprezentantka Tajlandii
Na wyborach miss często triumfują kobiety z Ameryki Południowej. Obecnie panującą królową piękności konkursu Interconinental jest reprezentantka TajlandiiFoto: PAP/EPA/Jens Wolf

Dla cywilizacji Zachodu wybory miss kojarzą się z festiwalem próżności. Tymczasem gość Czwórki przekonuje, że zjawisko to należy traktować poważnie. - Kobiety, które biorą udział w takich konkursach traktujemy jako puste i powierzchowne. To krzywdzące uogólnienie, wystarczy spojrzeć na Ewę Wachowicz i Anetę Kręglicką - podkreśla Gawrycki.

Swoje spostrzeżenia na ten temat autor przedstawił w książce "Kopciuszek - historie prawdziwe. Konkursy piękności jako zjawisko polityczne", a w Czwórce opowiadał m. in. o brazylijskim kanonie piękna ukształtowanym przez bezpłatne operacje plastyczne i o tym, że macierzyństwo może być przejawem feminizmu.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: prof. Marcin Gawrycki

Data emisji: 04.03.2015

Godzina emisji: 19.00

(kul/ag)

Czytaj także

Mariusz Szczygieł: dobry reporter swoje ja chowa do kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:30
Napisanie dobrego reportażu to największe możliwe dziennikarskie wyzwanie. Mariusz Szczygieł w tej dziedzinie osiągnął prawdziwe mistrzostwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwika Włodek - prawnuczka Iwaszkiewicza tropi ludzkie historie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 09:00
- Ludzie się różnią - to ulubione powiedzenie w rodzinie Iwaszkiewiczów - mówi Ludwika Włodek, prawnuczka wybitnego pisarza. - Staram się o tym pamiętać opowiadając własne historie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Afryce wciąż bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 17:00
- Tylko reformy i instytucje bezpieczeństwa dają szanse na zmianę sytuacji na tym kontynencie - uważa Wiesław Lizak, autor "Afrykańskich instytucji bezpieczeństwa".
rozwiń zwiń