Liceum profilowane - świetlana przyszłość czy większe zło?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 14:00
Kiedyś licea ogólnokształcące kształciły młodzież wszechstronnie. Dziś odchodzą do lamusa, pozostawiając uczniów z pytaniem: jaki profil edukacji mam wybrać na przyszłość?
Audio
  • Klasy profilowane - czy to właściwy krok w kierunku zawodowej przyszłości? (Czwórka/Się mówi)
Licealiści w klasach profilowanych uczą się dwóch, trzech przedmiotów, a resztę traktują po macoszemu. Czy to dobrze rokuje na przyszłość?
Licealiści w klasach profilowanych uczą się dwóch, trzech przedmiotów, a resztę traktują po macoszemu. Czy to dobrze rokuje na przyszłość?Foto: Glow Images/East News

Klasy dziennikarskie, medyczne, ekonomiczne czy teatralne. Wielość opcji powoduje, że dziś uczniowie stoją nie tylko przed wyborem właściwej szkoły średniej, ale także właściwego profilu. - W naszej placówce nie istnieją klasy ogólnokształcące, więc musieliśmy się na wstępie określić, czego będziemy chcieli się uczyć - mówią uczniowie z liceum im. Mikołaja Kopernika z Warszawy. - To była pierwsza tak ważna decyzja dotycząca naszej przyszłości.

Część psychologów i pedagogów twierdzi jednak, że absolwenci gimnazjum są zbyt młodzi, by wiedzieć, co chcieliby robić w przyszłości. - Powinniśmy młodych ludzi edukować elastycznie, żeby mieli możliwość zmiany fachu w zależności od potrzeb rynku pracy - uważa Anna Wdowińska-Sowińska z "Perspektyw". - Nie uważam, żeby wybór liceum był najlepszą opcją. Często taka decyzjia przekreśla możliwość zbudowania rozsądnej drogi kariery zawodowej.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadził: Piotr Firan

Goście: Anna Wdowińska-Sowińska (Perspektywy), uczniowie z liceum im. M. Kopernika z Warszawy

Data emisji: 17.12.2014

Godzina emisji: 14.00

(kul)

Czytaj także

"Osiemnastki" - huczne, tłoczne, z morzem alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 17:56
Kiedyś były hucznym symbolem wejścia w dorosłość, współcześni 18-latkowie pierwsze kroki inicjujące stawiają znacznie wcześniej. Jak zatem traktują swoje "osiemnastki"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humaniści w odwrocie? Uniwersytety coraz mniej popularne

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 15:26
W ostatnich latach na czele uczelnianych rankingów coraz więcej jest szkół o profilu technicznym. Czy humaniści to przeszłość?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Politechnika – przyciąga młodych jak magnes

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 16:55
W tym roku większość maturzystów wybrała kierunki ścisłe i studia na politechnikach. Czy to oznacza, że humaniści definitywnie są w odwrocie?
rozwiń zwiń