Fotka z wieżą Eiffla? Sprawdź, czy nie złamałeś prawa!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 15:40
Symbol Francji tak jak i belgijskie Atomium są objęte ochroną praw autorskich. - Obecne przepisy pozwalają na dużą swobodę w uwiecznianiu tych obiektów na zdjęciach, ale wkrótce może się to zmienić - ostrzegają prawnicy.
Audio
  • Co to jest "wolność panoramy" i w jaki sposób może ona ograniczyć wolność fotografujących turystów? (Czwórka/Się mówi)
  • Prawnik Maciej Górczak wyjaśnia, jak robić zdjęcia, żeby nie złamać prawa (Czwórka/Się mówi)
Wieża Eiffla jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Europie. Co ciekawe turyści, którzy uwiecznią ją na zdjęciu za dnia mają pamiątkę. Ci, którzy zrobią to w nocy i wrzucą do sieci, złamią prawo
Wieża Eiffla jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Europie. Co ciekawe turyści, którzy uwiecznią ją na zdjęciu za dnia mają pamiątkę. Ci, którzy zrobią to w nocy i wrzucą do sieci, złamią prawoFoto: Pixabay

Unia Europejska postanowiła zrobić rewizję tego, jak ochrona własności intelektualnej wygląda w krajach członkowskich. - Z raportu wynika, że obowiązujące prawa nie nadążają za tym, co dzieje się w internecie i trzeba na nowo przemyśleć konstrukcję prawa autorskiego - mówi dziennikarz Hubert Rabiega.

Według jednego z rozwiązań wkrótce robienie i wykorzystywanie fotografii prac artystycznych w przestrzeni publicznej będzie musiało być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia od twórcy lub jego pełnomocnika. Głosowanie nad zmianami w prawie odbędzie się w przyszły czwartek w Parlamencie Europejskim.

W audycji tłumaczyliśmy także, że robienie "selfie" w tłumie nie jest najlepszym pomysłem i wyjaśnialiśmy, dlaczego publikowanie nocnych zdjęć wieży Eiffla jest niezgodne z prawem.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Hubert Rabiega (dziennikarz portalu "Gazeta Prawna.pl")

Data emisji: 3.07.2015

Godzina emisji: 14.00

kul/ei