Zakaz handlu w niedzielę. Jakie miałby konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 18:25
W Polsce sklepy są otwarte codziennie. Dla wielu to właśnie niedziela jest dniem zakupowego szaleństwa.
Audio
  • Co oznaczałoby dla konsumentów, ale i handlowców zamknięcie sklepów w weekendy? (Się mówi/Czwórka)
Co byłoby, gdyby wszystkie sklepy i galerie handlowe w niedziele pozostawały zamknięte?
Co byłoby, gdyby wszystkie sklepy i galerie handlowe w niedziele pozostawały zamknięte?Foto: Glow Images/East News

Jak uważa Paweł Majtkowski, ekonomista, argumentów przeciw pracy w niedzielę jest sporo - głównie tych towarzyskich, ale argumentów za jest równie dużo - głównie ekonomicznych. - Być może ludzie byliby chętni do pracy w niedzielę, gdyby była ona lepiej opłacana - zastanawiał się ekspert w Czwórce. Jego zdaniem wprowadzenie całkowitego zakazu handlu w niedzielę spowodowałoby m.in. spadek sprzedaży. - Takie zakazy lepiej wprowadzać w okresie gospodarczej prosperity - mówił ekspert.

Jednak, jak przyznała psycholog Joanna Gutrol, Polacy - zwłaszcza w dużych miastach - żyją w trybie "rozregulowanym i zmianowym". - To zmniejsza szanse na podtrzymywanie relacji społecznych. Jeden dzień wolny być może rozwiązałby ten problem - przekonywała w Czwórce.

W programie dyskutowaliśmy o tym, jakie inne konsekwencje, społeczne i ekonomiczne, miałoby wprowadzenie całkowitego zakazu handlu w niedzielę, a słuchacze Czwórki podpowiadali w sondzie, jak można konstruktywnie spędzać czas, jeśli sklepy i galerie handlowe są pozamykane.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Joanna Gutrol (psycholog z Uniwersytetu SWPS), Paweł Majtkowski (ekonomista)

Data emisji: 24.03.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/asz

Czytaj także

Centra handlowe jak ośrodki kulturalne

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:00
W Polsce działa już ponad 400 centrów handlowych, a nowych obiektów wciąż przybywa. Przejmują rolę teatrów, kin, stają się miejscami spotkań towarzyskich. - To "miniświaty" - mówi Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta. - Prawdziwym celem ich funkcjonowania jest jednak jak najdłuższe zatrzymanie klientów i spowodowanie, by wydawali pieniądze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polska to dobre miejsce do życia?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 18:00
Według najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, wśród członków OECD Polska to jedno z państw, w których żyje się najtrudniej. Na 34 wymienione kraje, zajęliśmy trzecie miejsce od końca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Feed Them Up". Nie marnuj jedzenia - oddaj je innym

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 17:56
- Z naszych doświadczeń wynika, że w stołecznych restauracjach marnuje się sporo jedzenia. Dlatego przekonujemy, że warto przekazywać posiłki organizacjom pożytku publicznego - mówiły Maria Bagińska i Marta Krzesiak z "Feed Them Up".
rozwiń zwiń