Czym zajmuje się psychologia miasta?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 18:20
W najbliższej audycji przyjrzymy się prężniej rozwijającej się dziedzinie nauki z pogranicza architektury, nauk społecznych i psychologii.
Psychologia miast zajmuje się badaniem wpływu przestrzeni na zdrowie psychiczne mieszkańców
Psychologia miast zajmuje się badaniem wpływu przestrzeni na zdrowie psychiczne mieszkańcówFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Z obserwacji instytutów badawczych wynika, że ludzie w miastach mają o 40 proc. większe ryzyko zachorowania na depresję, 20 proc. większe szanse na rozwój zaburzeń lękowych i prawie dwukrotnie większe szanse na wystąpienie schizofrenii. Badacze wskazują na to, że odpowiednio zaprojektowane środowisko miejskie może redukować poziom stresu, niepokoju i innych czynników ryzyka mogących prowadzić do rozwoju różnych chorób.

O stresie w wielkim mieście porozmawiamy z Martyną Obarską i Martą Żakowską, ekspertkami ds. tematyki miejskiej z "Magazynu Miasta".

***

Na "Strefę Prywatną" zapraszamy w poniedziałek (27.03) od godziny 20.05. Audycję poprowadzi Jakub Jamrozek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Zrzędź i marudź. Osiągniesz sukces!

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 13:20
Negatywne myślenie ma pewne wyraźne zalety i podobno pozwala osiągnąć sukces. - Wystarczy spojrzeć na Einsteina czy Newtona, którzy byli bardzo zgryźliwi i często wpadali w furię - przekonuje Joanna Gutral z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening relaksacji, czyli po co nam chwila oddechu?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 09:40
- Podstawowymi problemami współczesnego człowieka są rozproszenie uwagi i napięcie psychiczne. Często nie traktujemy tego poważnie, tymczasem życie w stresie osłabia immunologię i cześciej chorujemy - ostrzega Dagmara Gmitrzak, autorka książki "Trening relaksacji".
rozwiń zwiń