Niepełnosprawni. Co możesz zrobić, by ułatwić im życie?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 15:50
W Polsce mieszka blisko 5 mln osób niepełnosprawnych, bądź takich, które w ten sposób się określają. W Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych rozmawialiśmy o tym, co każdy z nas może zrobić, by żyło się im łatwiej w społeczeństwie.
Audio
  • Świat osób niepełnosprawnych - jak każdy z nas może ułatwiać im życie? (Dajesz radę/Czwórka)
Nowa ustawa zobowiązuje podmioty publiczne do zapewnia m.in. dostępności architektonicznej, osobom ze szczególnymi potrzebami.
Nowa ustawa zobowiązuje podmioty publiczne do zapewnia m.in. dostępności architektonicznej, osobom ze szczególnymi potrzebami.Foto: Shutterstock.com/gillmar

niepełnosprawni wózek inwalida 1200.jpg
"Niepełnosprawność tak naprawdę nie istnieje"

- Niedostępność budynków, stron internetowych, czyli świata - to największe bolączki osób niepełnosprawnych. Za tym idzie brak możliwości poruszania się po mieście, czy znalezienia zatrudnienia, a systemy rentowy i innych świadczeń są niedoskonałe - wymieniał Tomek Przybyszewski z portalu Niepełnosprawni.pl. A jak przekonywał Jarosław Bogucki - warto "myśleć uniwersalnie". - Jeśli pracujemy z deweloperami, projektujmy budynki tak, by bez problemu korzystały z nich zarówno osoby na wózkach inwalidzkich, osoby niewidome, starsze, czy matki z małymi dziećmi - opowiadał ekspert Fundacji Integracja. Podkreślał też, że w nowoczesnym budownictwie w Polsce potrzeby osób niepełnosprawnych coraz częściej są uwzględniane.

Jarosław Bogucki Osoba pełnosprawna, która nie może znaleźć pracy, bądź napotyka inne trudności w miejscu zamieszkania, po prostu wyjedzie. Niepełnosprawni często nie mają takiego komfortu

W programie sprawdziliśmy także, które elementy warto zmienić w dużych miastach, by ich niepełnosprawnym mieszkańcom żyło się wygodniej. Eksperci tłumaczyli, jakich rad udzielają niepełnosprawnym, którzy przychodzą do nich ze swoimi problemami, mówili też, jak - na korzyść takich osób - na przestrzeni ostatnich lat zmieniają się unijne przepisy. Dowiedzieliśmy się również, jak poradzilibyśmy sobie podczas akcji "Godzina bez myszy", czyli nie używając myszki komputerowej i sprawdziliśmy, jak wygląda miejska dżungla z perspektywy m.in. osoby niewidomej.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Jarosław Bogucki (ekspert Fundacji Integracja) i Tomasz Przybyszewski (sekretarz redakcji Niepełnosprawni.pl)

Data emisji: 5.05.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/jsz

Czytaj także

Ludzie bez barier. Uczą nas, jak spełniać marzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 15:40
W ostatniej audycji "Dajesz radę" w 2016 roku odwiedzamy galę konkursu "Człowiek bez barier" - organizowanego od 2003 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Poznajcie z nami dotychczasowych laureatów - ludzi, którzy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mleko - pić czy nie pić? Oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:44
Mleko to w wielu kulturach podstawa żywienia, szczególnie w przypadku dzieci. Krowie jest uważane za produkt, który dostarcza mnóstwo składników odżywczych - wapnia, witamin, enzymów i aminokwasów. Czy rzeczywiście jest dla nas zdrowe?
rozwiń zwiń