Nie lubisz "smaku" wody? Zastąp ją czymś... równie zdrowym!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 15:57
Ludzki organizm aż w 60 proc. składa się z wody i nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego jej spożycia. Dietetycy zalecają picie każdego dnia około 2,5 litra płynów. Dlaczego czasem nie mamy ochoty na wodę i czym warto ją zastępować?
Audio
  • Zamienniki wody. Co pić, gdy woda nam nie smakuje? (Dajesz radę/Czwórka)
Wody znakomicie smakują z dodatkiem świeżych ziół jak mięta czy rozmaryn oraz warzyw np. kapusta, pomidory i ogórki
Wody znakomicie smakują z dodatkiem świeżych ziół jak mięta czy rozmaryn oraz warzyw np. kapusta, pomidory i ogórkiFoto: Seva_blsv/Shutterstock.com

woda owoce picie maliny 1200.jpg
Woda. Ile i z jakimi dodatkami należy jej pić każdego dnia?

Nie zawsze mamy ochotę na "czystą" wodę. Alternatywą dla niej są własnoręcznie robione zdrowe wody smakowe wzbogacone o owoce, warzywa, przyprawy i zioła. - Wpływają na smak wody, ale nie na jej kaloryczność. Podstawowa woda smakowa zawiera listki bazylii, miętę, sok z cytryny - opowiadała ekspertka Czwórki. Jak tłumaczyła każdy z nas może wypracować w sobie potrzebę picia płynów, nawet osoby, które dotychczas nie były przyzwyczajone do spożywania aż takiej ich ilości. - Jeśli od dzieciństwa wypijamy zbyt małą ilość wody, nasz ośrodek pragnienia po latach się o nią nie upomina. Warto w takiej sytuacji ustawić sobie przypomnienie w telefonie i notować każdą wypitą szklankę płynów, by wiedzieć, ile tak naprawdę ich spożywamy. Z czasem organizm sam zacznie odczuwać pragnienie - mówiła Łańcuchowska-Jeziorowska.


woda picie dziewczyna wybór 1200.jpg
Jak produkuje się wodę, która trafia do sklepów?

Jak "wrócić" do picia wody, gdy dotychczas na co dzień zastępowaliśmy ją herbatą, sokami, czy kawą? Którą z wód dostępnych na rynku wybrać i czym kierować się przy tym wyborze? Dlaczego warto przed każdym posiłkiem pić szklankę czystej wody? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w audycji. W programie sprawdziliśmy również skład popularnej "kranówki" i to, czy rzeczywiście jest ona tak niezdrowa.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska (dietetyczka, autorka książki "Zdrowe wody")

Data emisji: 28.07.2017

Godzina emisji: 14.08

kd/kul

Czytaj także

Jak jeść i chudnąć? Dieta, której nawet nie poczujesz

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 16:47
Dieta-cud nie istnieje. Każdy, kto dzięki niejedzeniu próbował zrzucić zbędne kilogramy, z pewnością poznał już tę regułę. - Ważne, żeby zmienić sposób myślenia i być dla siebie dobrym - tłumaczyli Karo Karolina i Maciej Szaciłło, autorzy książki "Jem (to co) kocham i chudnę". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mleko - pić czy nie pić? Oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:44
Mleko to w wielu kulturach podstawa żywienia, szczególnie w przypadku dzieci. Krowie jest uważane za produkt, który dostarcza mnóstwo składników odżywczych - wapnia, witamin, enzymów i aminokwasów. Czy rzeczywiście jest dla nas zdrowe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta dla płodności, czyli menu przyszłych mam

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 16:00
- Najlepiej rok, a minimum na trzy miesiące przed zajściem w ciążę, należy przyjrzeć się swojej diecie i zmienić ją tak, by zwiększyć szansę na poczęcie - przekonuje Sylwia Leszczyńska, autorka książki "Dieta dla płodności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepisy na domowe lody - od bananowych po miętowe

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 17:20
W lodach kupowanych w sklepach, oprócz mleka i owoców najczęściej znajdziemy też cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, substancje spulchniające i inne dodatki, dlatego, jak przekonywała Jolanta Naklicka-Kleser, ten przysmak warto samodzielnie przygotowywać w domu.
rozwiń zwiń