Zawodowy muzyk. Jak połączyć pasję z pracą?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 15:41
Z przodu skrzypce, altówki i kontrabas, z tyłu instrumenty dęte oraz perkusyjne. To standardowy układ orkiestry symfonicznej. Jak zostać zawodowym muzykiem, grającym w tak potężnym zespole?
Audio
  • Jak zostać profesjonalnym muzykiem orkiestrowym? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Stokkete

kelnerka gastronomia 1000x667.jpg
"Najważniejszy jest gość" Tajniki zawodu kelnera

Lutoslawski Youth Orchestra to orkiestra młodzieżowa, której członkowie maja od 14 do 19 lat. Co roku biorą oni udział w obozie szkoleniowym, by skomponować i zagrać utwór. - Szkolnictwo zawodowe jakiejkolwiek artystycznej profesji musi być dopasowane do potrzeb rynku, świat muzyki nie jest może tak dynamiczny jak np. rynek informatyczny, ale także się zmienia - tłumaczył szef orkiestry Wojciech Walczak. - Tymczasem polskie uczelnie kształcą więcej muzyków niż jest miejsc pracy w ośrodkach kultury.


ogród kobieta miasto ekologia 1200.jpg
Rolnik - zawód, który wymaga pokory

Jak w tej sytuacji radzą sobie skrzypkowie czy fleciści? Czy – by zostać orkiestrowym muzykiem - konieczne są lata nauki w szkołach muzycznych, czy wystarczy sam talent? Jak powstała Lutoslawski Youth Orchestra i w jaki sposób jej muzycy wybierali swoje instrumenty, a także czy związek człowieka i skrzypiec może być na całe życie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy Czwórki, ale także relacji z próby LYO.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media społecznościowe. Jak zmieniają nasz język?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 19:38
Homo socialmedicus, czyli człowiek doby mediów społecznościowych, znaczną część swojego życia przeniósł do internetu, gdzie angażuje się w dyskusje, komentuje i dzieli się spostrzeżeniami. - Taki aktywny uczestnik dyskusji internetowych nazywany jest też "komcionautą" - mówi w Czwórce Piotr Gnyp ze studia Fish Ladder/Platige Image.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza pomoc. "Życie innych jest w naszych rękach"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 16:30
- Tak rzadko spotykamy się z tym, że ktoś udziela pomocy, że każdy, kto podejmuje takie wyzwanie i ratuje życie innym z automatu powinien dostać superpeleryne superbohatera i order - przekonuje ratownik medyczny Ariel Szczotok.
rozwiń zwiń