60 minut dla Ziemi. "Gasimy światła na całym świecie"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 15:24
W sobotę, 25 marca, na godzinę zostaną zgaszone światła na najważniejszych budynkach całego świata, aby dać ziemi chwilę "odpoczynku". W ten sposób WWF chce wyrazić troskę o środowisko naturalne naszej planety.
Audio
  • 60 minut dla Ziemi i świadomy konsumpcjonizm (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/leolintang

Zaczęło się 10 lat temu w australijskim Sydney. Wówczas 2 mln ludzi zgasiło światła, by pokazać innym, w tym rządowi, że zależy im na przyszłości Ziemi, ale przede wszystkim, że zmienia się klimat w kierunku, który jest dla nas niekorzystny. - To ma być godzina poświęcona naszej planecie, i choć cała akcja ma wymiar symboliczny, obejmuje już 178 państw - opowiadała Marzena Nowakowska z WWF. Podkreślała jednak, że nawet, jeśli miliony ludzi na świecie wyłączą światła efekt będzie drobny, bo jest nas 7 miliardów. - Liczy się sam akt. Jeśli prywatne osoby wyłączą światło, pokażą swoim sąsiadom, że przyszłość Ziemi jest dla nich ważna. Ale jeśli zrobią to urzędy - pokażą to obywatelom i innym politykom. Powiedzą: zwróćcie uwagę na to, że Ziemia jest eksploatowana w znacznie większym stopniu niż powinna być. Nic nie zostanie dla naszych prawnuków - mówiła ekspertka.

Jak podkreślała zaś Joanna Szabuńko z fundacji "Kupuj odpowiedzialnie", nasze drobne wybory i decyzje, podejmowane m.in. podczas codziennych zakupów pośrednio wpływają na jakość życia mieszkańców naszej planety i jej przyszłość. - Na przykład produkcja skórzanych butów zaczyna się od garbarni, a to jeden z najbardziej niebezpiecznych dla środowiska przemysłów. W niemal 90 procentach skóry wyprawiane są z użyciem m.in. chromu, a pozostałości tych niebezpiecznych chemikaliów trafiają do wody, czy gleby - opowiadała Szabuńko.

Co jeszcze może zrobić każdy z nas, by "dać Ziemi odpocząć"? jakie produkty na sklepowych półkach lepiej omijać szerokim łukiem, a na co się decydować? O tym także rozmawialiśmy w Czwórce. A słuchacze tłumaczyli, co można robić, gdy w domu przez godzinę nie będzie prądu.

zakupy torby kobieta 1200.jpg
Zakupoholizm. Gdy głód kupowania nie pozwala żyć

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Goście: Joanna Szabuńko (Fundacja Kupuj odpowiedzialnie), Marzena Nowakowska (WWF)

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 14.05

kd

Czytaj także

Trujące rośliny? "Oczywiście, że hodować"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 18:20
- Rośliny ozdobne bywają trujące i dobrze jest o tym wiedzieć, jeśli ma się małe dzieci lub zwierzęta, ale to nie znaczy, że nie należy ich hodować - przekonuje Joanna Bogdanowicz z Ogródu Botanicznego UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka mięsa. Jemy je ze względu na umami

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 11:00
- Polacy plasują się w światowej czołówce jedzenia mięsa, a Hindusi jedzą go najmniej - mówiła w Czwórce dziennikarka Marta Zaraska, autorka książki "Mięsoholicy". Razem z nią wyruszyliśmy w podróż po różnych kulturach spożywania mięsa. Dokąd dotarliśmy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wywołać wiosnę na balkonie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 12:00
Na kalendarzową wiosnę musimy jeszcze poczekać, ale już dziś możemy urządzić własny ogródek w postaci farmy okiennej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zachować młodość? Zamień skalpel na nóż!

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 16:50
- I krój nim warzywa, owoce, dodawaj pestki, oleje z roślin. To są najlepsze narzędzia do walki z upływem czasu - przekonuje Agnieszka Mielczarek, autorka książki "5 lat młodsza w 5 tygodni".  
rozwiń zwiń