Czwórka

Co zrobić, gdy komputer nie chce się włączyć?

13.04.2012 20:16
Czasem wystarczy sprawdzić, czy wszystkie kable są wpięte, i czy przypadkiem nie przepalił się bezpiecznik w listwie antyprzepięciowej. Co jednak zrobić jeśli te elementy wydają się działać w porządku?
Posłuchaj
05'03 Co zrobić jak komputer nie chce się włączyć?
więcej

- Jeżeli to wszystko działa, to najprawdopodobniej uszkodzony jest zasilacz albo płyta główna - mówił Krzysztof Sidorowski z serwisu Strefa Napraw. - Żeby sprawdzić zasilacz musielibyśmy mieć urządzenie do pomiaru napięcia, albo tester do zasilaczy. Jeżeli go nie posiadamy to możemy zaryzykować i kupić zasilacz, ponieważ jest on zwykle tańszy od płyty głównej i można spróbować go wymienić – wyjaśniał.

Gdy komputer zaczyna się włączać, ale w pewnym momencie się zatrzymuje, to wtedy należy nasłuchiwać dźwięków, jakie z siebie podczas tego procesu wydaje. Charakterystyczne popiskiwanie może informować na przykład o uszkodzonym procesorze, karcie graficznej, albo pamięci RAM. Jeśli tych dźwięków nie wydaje, to wtedy warto zwrócić uwagę na jakim wierszu poleceń komputer się zatrzymuje.

- Jeśli jest to zwykły BIOS, który pokazuje, że nie znalazł dysku, to może to oznaczać że twardy dysk jest uszkodzony, albo odpięty od płyty głównej. Może to też oznaczać, że jest uszkodzona pamięć RAM. Jeżeli w naszym komputerze są dwie kości tej pamięci, to wtedy należy wyjąć jedną i spróbować uruchomić komputer. Jeśli to nie działa wtedy można wyjąć tą drugą pamięć i spróbować go uruchomić na tej pierwszej - wyjaśniał rozmówca Kuby Marcinowicza.

Więcej na temat rozwiązywania kłopotów związanych z uruchamianiem komputera dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: karty graficzne komputery Kuba
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Zrób to z pomocą komunikatora

W "Czwartym wymiarze" odkrywaliśmy przed Wami nowe możliwości, jakie dają komunikatory z opcją audio - wideo.
Posłuchaj
12'46 Janusz Wierzbicki o komunikatorach z opcją audio-wideo
więcej

Wiele osób dzisiaj korzysta z połączeń audio - wideo do kontaktu z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi, szczególnie gdy Ci znajdują się daleko. Czy jednak wideo - konferencje można wykorzystać inaczej?

- Powiedzmy, że przecieka uszczelka. W życiu tego nie wymieniałem, więc robię telefon do przyjaciela. Za pomocą kamerki pokazuje mu o co chodzi i on może u siebie pokazać jak to rozebrać - opowiadał Janusz Wierzbicki, redaktor magazynu "Uczę nowocześnie".

My w Czwórce wykorzystujemy funkcję wideo - konferencji do przeprowadzania rozmów z gośćmi którzy z różnych względów nie mogą dotrzeć do naszego studia. Dobre łącze, kamerka i komunikator mogą również przydać się do przeprowadzenia korepetycji bez konieczności przemieszczania się po mieście, co zaoszczędza nam i pieniądze i czas.

W jaki sposób komunikatory mogą dodatkowo ułatwić nam życie?

- Programów z możliwością urządzania wideo - konferencji jest zatrzęsienie. Często nie znamy całej funkcjonalności tych programów. Mało popularny w Polsce, ale dość popularny na świecie komunikator Microsoftu Messanger ma bardzo fajną funkcjonalność jeśli połączymy ją ze SkyDrivem. Jest to specjalny dysk, na którym mogę opublikować jakiś dokument i o nim na żywo porozmawiać. Mogę go wspólnie edytować na żywo w ten sposób, że ja widze co ta druga osoba robi i ona widzi co ja robię. Co więcej jest na żywo rejestrowane kto, co zmienił - opowiadał gość Kuby Marcinowicza.

Aby dowiedzieć się więcej na temat różnych komunikatorów z opcją audio-wideo i ich możliwości posłuchaj nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Uważaj co instalujesz na swoim smartfonie

30.03.2012 19:42
Korzystanie z mobilnych aplikacji niezwykle ułatwia życie, ale stwarza też nowe zagrożenia czyhające na nasze pieniądze i poufne informacje. Sprawdź jak się ustrzec przez cyber złodziejami.
Uważaj co instalujesz na swoim smartfonie
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
06'00 Krzysiek Markowski o zagrożeniach dla smartfonów
więcej

Już ¼ europejskich firm promuje się z wykorzystaniem mobilnych aplikacji. Blisko 20% z tych firm ma już mobilną wersję swojej strony internetowej. W Polsce z mobilnych aplikacji korzysta blisko 4 miliony osób, a to stwarza cyber przestępcom nowe możliwości do działania.

- Obecnie użytkownicy na smartfonach przechowują dużo więcej informacji, niż dawniej na zwykłych telefonach komórkowych. Często są to informacje newralgiczne, dane z firmy o klientach, strategie marketingowe. Utrata tych danych może narazić firmę na dość duże koszta – mówił w Czwórce Maciej Ziarek z Kaspersky Lab.

Jedną z technologii wykorzystywanych przez cyber przestępców do ich wykradania jest koń trojański o nazwie Zeus. Jest to multiplatformowa aplikacja, która działa na starym Windowsie, ale atakuje też użytkowników smartfonów z systemami Symbian, Android i Windows.

- Zeus atakuje system w ten sposób, że podmienia stronę internetową banku. Użytkownik przekonany o tym, że loguje się na prawdziwej stronie banku zostaje poproszony o zainstalowanie certyfikatu bezpieczeństwa, który okazuje się szkodliwą aplikacją. W momencie kiedy bank wysyła smsy z kodami jednorazowymi, na dany numer telefonu, wówczas ta szkodliwa aplikacja przekierowuje tego smsa na numer przestępcy, dzięki czemu taka osoba dysponuje nie tylko naszym loginem i hasłem ale też kodem do autoryzacji przelewu – przestrzegał Ziarek.

Więcej na temat zagrożeń czyhających na użytkowników mobilnych aplikacji dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Jak to jest z dziewczynami na kierunkach technicznych

- To jest trochę tak, że my, dbając o dobre samopoczucie mężczyzn, nieco ukrywamy nasze kompetencje – mówiła w Czwórce Bianka Siwińska kierowniczka akcji "Dziewczyny na politechniki!".
Posłuchaj
10'46 Jak to jest z dziewczynami na politechnice?
więcej

Choć w Polsce studia na kierunkach technicznych w dalszym ciągu zdominowane są przez mężczyzn, to za sprawą takich akcji jak "Inżynier na obcasach" czy "Dziewczyny na politechniki!" przekonuje się do nich również coraz więcej kobiet.

- Nasze mózgi prawie się nie różnią. Dziewczyny są tak samo dobre z matematyki i fizyki jak i chłopcy – przekonywała Bianka Siwińska. - To nie jest kwestia predyspozycji, tylko braku mechanizmów, które by pchały dziewczyny w tym kierunku. To chłopcy od małego zachęcani są, żeby bawić się klockami, gadżetami, a dziewczynki w stronę lalek, zabawkowych kuchenek – opowiadała.

Jej zdaniem pozytywnie może wpłynąć na tę sytuację fakt, że obecnie na maturze obowiązkowo zdaje się matematykę.

- Nie ma już dylematu uczyć się jej, czy nie uczyć. Z maturą z matematyki można spokojnie aplikować na politechnikę. To są fajne studia i ciekawe, i kształtujące strukturę myślenia, i rozwiązywania problemów. Dają możliwości dobrego startu na rynku pracy. Do tego nie trzeba być genialnym matematykiem i fizyczką – przekonywała.

O atmosferze studiowania na kierunku technicznym w "Czwartym wymiarze" opowiadała również Agnieszka Zagoździńska, doktorantka Politechniki Warszawskiej, jedna z nielicznych studiujących tam kobiet.

- Na początku faceci podchodzili do nas rezerwą, natomiast w trakcie studiów udowadniałyśmy, że jesteśmy znacznie lepsze. Myślimy zupełnie inaczej niż faceci, ale dzięki temu jesteśmy dobre w czym innym.

Więcej na temat studiowania na kierunkach technicznych dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Polska