Czwórka

Komputer sam się wyłącza! Co robić?

19.04.2012 18:53
Od razu podpowiemy, że nie warto na oślep walić klawiaturą w monitor. To nic nie da, a przy okazji możemy się tylko spocić... Najczęstszą przyczyną takich zdarzeń jest po prostu brud, który mamy w komputerach, bo taki sprzęt to „magnes na kurz”.

– Użytkownikom bardzo rzadko przychodzi do głowy, by odkurzać komputer – mówi Krzysztof Sidorowski z serwisu "Strefa napraw". – A brud, który się zbiera, zatyka otwory wentylacyjne, uniemożliwiając  odprowadzanie ciepła. Starajmy się też, odkurzając komputer, nie dotykać przyssawką płyty głównej, ponieważ może nastąpić przepięcie, które ją uszkodzi.

By wyczyścić komputer, warto użyć więc po prostu sprężonego powietrza. Wystarczy wynieść cały sprzęt na balkon, a tuman kurzu, który uniesie się przy sprzątaniu, odfrunie w siną dal.

Jeśli to nie pomoże – problem może tkwić w procesorze. – Tu potrzebna jest już większa orientacja techniczna, żeby umieć zdjąć radiator, czyli metalową część, która przekazuje ciepło z procesora bezpośrednio do wentylatora – tłumaczy Sidorowski. – Jeśli to nam się uda, trzeba spirytusem przeczyścić wierzch procesora i radiator, a następnie nałożyć pastę termoprzewodzącą. Ważne, by wiedzieć, jaką pastę dobrać: silikonową, czy z drobinkami srebra.

Przyczyn niestabilności naszego komputera możemy szukać także w systemie. Więcej o tym, a także o garści cennych porad, dowiesz się, słuchając całej rozmowy z „Czwartego wymiaru”.

(kd)

Zobacz więcej na temat: komputery
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć sprawnie działające kino domowe?

12.04.2012 18:59
Telewizora nie wybiera się codziennie, dlatego, zanim już zdecydujemy się na kupno jednego z nich, warto wybrać ten, który rzeczywiście będzie optymalnie dostosowany do naszych potrzeb. Jak to zrobić? Przeczytaj ten tekst i posłuchaj porad specjalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń