POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Komputer sam się wyłącza! Co robić?

Czwórka
Karina Duczyńska 19.04.2012
Komputer sam się wyłącza Co robić?
foto: Glow Images/East News

Od razu podpowiemy, że nie warto na oślep walić klawiaturą w monitor. To nic nie da, a przy okazji możemy się tylko spocić... Najczęstszą przyczyną takich zdarzeń jest po prostu brud, który mamy w komputerach, bo taki sprzęt to „magnes na kurz”.

– Użytkownikom bardzo rzadko przychodzi do głowy, by odkurzać komputer – mówi Krzysztof Sidorowski z serwisu "Strefa napraw". – A brud, który się zbiera, zatyka otwory wentylacyjne, uniemożliwiając odprowadzanie ciepła. Starajmy się też, odkurzając komputer, nie dotykać przyssawką płyty głównej, ponieważ może nastąpić przepięcie, które ją uszkodzi.

By wyczyścić komputer, warto użyć więc po prostu sprężonego powietrza. Wystarczy wynieść cały sprzęt na balkon, a tuman kurzu, który uniesie się przy sprzątaniu, odfrunie w siną dal.

Jeśli to nie pomoże – problem może tkwić w procesorze. – Tu potrzebna jest już większa orientacja techniczna, żeby umieć zdjąć radiator, czyli metalową część, która przekazuje ciepło z procesora bezpośrednio do wentylatora – tłumaczy Sidorowski. – Jeśli to nam się uda, trzeba spirytusem przeczyścić wierzch procesora i radiator, a następnie nałożyć pastę termoprzewodzącą. Ważne, by wiedzieć, jaką pastę dobrać: silikonową, czy z drobinkami srebra.

Przyczyn niestabilności naszego komputera możemy szukać także w systemie. Więcej o tym, a także o garści cennych porad, dowiesz się, słuchając całej rozmowy z „Czwartego wymiaru”.

(kd)

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!