Czwórka

Komputer sam się wyłącza! Co robić?

19.04.2012 18:53
Od razu podpowiemy, że nie warto na oślep walić klawiaturą w monitor. To nic nie da, a przy okazji możemy się tylko spocić... Najczęstszą przyczyną takich zdarzeń jest po prostu brud, który mamy w komputerach, bo taki sprzęt to „magnes na kurz”.
Posłuchaj
03'18 Jak ratować komputer, jeśli ten odmawia posłuszeństwa? Posłuchaj cennych rad specjalisty
więcej

– Użytkownikom bardzo rzadko przychodzi do głowy, by odkurzać komputer – mówi Krzysztof Sidorowski z serwisu "Strefa napraw". – A brud, który się zbiera, zatyka otwory wentylacyjne, uniemożliwiając  odprowadzanie ciepła. Starajmy się też, odkurzając komputer, nie dotykać przyssawką płyty głównej, ponieważ może nastąpić przepięcie, które ją uszkodzi.

By wyczyścić komputer, warto użyć więc po prostu sprężonego powietrza. Wystarczy wynieść cały sprzęt na balkon, a tuman kurzu, który uniesie się przy sprzątaniu, odfrunie w siną dal.

Jeśli to nie pomoże – problem może tkwić w procesorze. – Tu potrzebna jest już większa orientacja techniczna, żeby umieć zdjąć radiator, czyli metalową część, która przekazuje ciepło z procesora bezpośrednio do wentylatora – tłumaczy Sidorowski. – Jeśli to nam się uda, trzeba spirytusem przeczyścić wierzch procesora i radiator, a następnie nałożyć pastę termoprzewodzącą. Ważne, by wiedzieć, jaką pastę dobrać: silikonową, czy z drobinkami srebra.

Przyczyn niestabilności naszego komputera możemy szukać także w systemie. Więcej o tym, a także o garści cennych porad, dowiesz się, słuchając całej rozmowy z „Czwartego wymiaru”.

(kd)

Zobacz więcej na temat: komputery
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Jak nie dać się zaspamować?

W potoku e-maili, które zalewają nasze skrzynki coraz trudniej wyłowić te, które są dla nas istotne. Jak skutecznie ograniczyć liczbę elektonicznej korespondencji można się było dowiedzieć z audycji "Czwarty wymiar" w Czwórce.
Posłuchaj
08'46 Jak nie dać się zaspanować?
więcej

- To co bardzo często trafia do naszej skrzynki to spam, czyli niechciane wiadomości, zazwyczaj z treściami reklamowymi. Dużo jest także newsletterów, na które się pozapisywaliśmy, często w przypływie chwili, i dawno o tym zapomnieliśmy. Często otrzymujemy również powiadomienia z serwisów społecznościowych czy z jakiś systemów albo aplikacji, z których korzystamy - mówił w Czwórce Marcin Kwieciński, ekspert od produktywności.

Jeżeli giniemy w gąszczu codziennie otrzymywanych e-maili warto prześledzić ich źródło. - Aby rozwiązać problem najpierw trzeba rozeznać się w sytuacji, czyli zidentyfikować, jakie maile dostajemy. Czy to tylko sam spam czy jakieś regularnie powtarzające się - ważne też od kogo -wiadomości. Jak już to zrobimy, to zaczynamy ustalać pewne zasady, które pozwolą nam otrzymywać tylko te informacje, które nas interesują - radził gość Kuby Marcinowicza.

Więcej o problemie zapchanych skrzynek e-mailowych i sposobach na niego w nagraniu audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: Kuba serwisy społecznościowe

Czytaj także

Sprzedaż w chmurach, czyli jak działają CRMy

Dawniej ich rolę spełniał zwykły notes sprzedawcy. Dziś firmy wykorzystują aplikację umożliwiającą im zbieranie i magazynowanie wszelakich danych związanych z ich klientami.
Posłuchaj
08'58 Damian Świderek o CRM-ach
więcej

- CRMy wszystkim kojarzą się z oprogramowaniem, a to strategia biznesowa do zarządzania naszymi relacjami z klientami – mówił w Czwórce Damian Świderek z firmy Microsoft. CRMy funkcjonują jako centralna baza danych wykorzystywana do budowania długotrwałych relacji handlowych. Z perspektywy firmy ma ona postać aplikacji w przeglądarce internetowej. Od strony klienta są to wszystkie narzędzia, za pomocą których może się on kontaktować z firmą. W CRM zapisywane są informacje przekazane każdą z dróg od maili, po rozmowy telefoniczne.

- To niezwykłe ułatwienie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Duże korporacje już dawno było stać na tego typu rozwiązania już dawno. Jeszcze kilka lat temu wdrożenie CRM kosztowało firmę od 500 tysięcy do miliona złotych, bo nie chodziło tylko i wyłącznie o system informatyczny, ale zmianę strategii całego biznesu. Trzeba było najpierw, stwierdzić jaki jest stan obecny i potem zmienić wszystko, żeby klient stał się epicentrum naszych usług – opowiadał Świderek.

Dzisiaj małe i średnie firmy mogą z tego systemu korzystać praktycznie bez inwestycji wystarczy pobrać odpowiednią aplikację i po rejestracji, korzystanie z CRM można rozpocząć praktycznie od ręki.

Więcej na temat systemu CRM dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Jak stworzyć sprawnie działające kino domowe?

12.04.2012 18:59
Telewizora nie wybiera się codziennie, dlatego, zanim już zdecydujemy się na kupno jednego z nich, warto wybrać ten, który rzeczywiście będzie optymalnie dostosowany do naszych potrzeb. Jak to zrobić? Przeczytaj ten tekst i posłuchaj porad specjalistów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc
Posłuchaj
12'44 Rozmowa z Filipem Straburzyńskim
więcej

Kiedyś nikt nie zwracał uwagi na to, ile cali ma telewizor. Dziś wydaje się to być jeden z głównych czynników, świadczących o tym, czy nasza nowa „plazma” była warta swojej ceny. Nierzadko jednak potencjalnym nabywcom sprzętu zdarza się zapominać, że rozmiar telewizora powinien być dostosowany do wielkości ściany.

- Hitem wśród kupujących są w tym momencie telewizory 42-calowe – mówi Filip Straburzyński z AGDLab.pl. – Aczkolwiek za 3 miesiące może się okazać, że klienci stawiają na 46-calowe ekrany, albo nawet „pięćdziesiątki”.

Zdaniem eksperta Czwórki, wybierając telewizor, który nie emituje programów w jakości HD należy zadać sobie pytanie, czy sygnał, który otrzymamy będzie właściwy. – Nie ma jednak klarownych wytycznych, które wskazywałyby konkretną wielkość telewizora – zaznacza ekspert. – A jeśli chcemy sprawdzić odległość od ekranu, którą powinniśmy zachować, oglądając telewizję, najlepiej udać się do sklepu i sprawdzić to empirycznie.

Więcej na temat telewizorów nowej generacji i tych nieco starszych, a także wszystkiego o pułapkach, które czekają na potencjalnych nabywców sprzętu dowiesz sie, słuchając całej rozmowy z audycji "Czwarty wymiar".

Więcej o nowych cyklachw Czwórce dowiesz się, czytając artykuł: Wymiar się poszerza...

(kd)

Czytaj także

Chcesz mieć kino domowe? Wybierz projektor

Jeśli telewizor o rozmiarze 32 cale nie do końca spełnia wasze oczekiwania to mamy dobre rozwiązanie... Projektor. Jaki wybrać, by pasował do nas i wnętrza, w którym ma się znajdować, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak nie dać nabić się w butelkę?
Posłuchaj
12'09 Rozmowa z Marcinem Brzozowskim
więcej

Każde kino, także domowe, musi mieć projektor do wyświetlania filmów i ekran. Ekran możemy zastąpić kawałkiem białej ściany natomiast projektor musimy mieć. Jak dobrać odpowiedni, ile potrzebujemy pieniędzy aby kupić sobie taką zabawkę, o co pytać i na jak długo wystarczą nam lampy w takim urządzeniu? Patrząc na to co mówi instrukcja, że czas lampy to jakieś 2000h, to ile to filmów i co zrobić jeśli lampa się skończy? A może są projektory, które działają lepiej i dłużej?

Ceny projektorów wahają się od 1 tysiąca złotych, właściwie do… nieskończoności. – Na szczycie są projektory podobne do tych w kinach, 3D, w ogromnych rozdzielczościach za dziesiątki tysięcy złotych – mówi ekspert Czwórki, Marcin Brzozowski z AGD Lab.

Najprostsze i najtańsze projektory jednak wcale nie są również najsłabszym sprzętem tego typu na rynku. – Z badań wynika, że przeciętny Kowalski, jeśli ma do wyboru 32-calowy telewizor o pięknej jakości obrazów, albo 120-calowy projektor o brzydszych kolorach i mniejszym kontraście – przestanie patrzeć na jakość obrazu i będzie się cieszył, że ma kino w domu i obraz do granic pola widzenia – mówi Brzozowski.

Więcej o doborze projektora, parametrach technicznych i tym, na co zwracać uwagę i kłaść nacisk przy wyborze sprzętu dowiesz sie, sluchając całej rozmowy z ekspertem.

Na audycję "Czwarty Wymiar" zapraszamy codziennie, od poniedziału do piątku, od godziny 16.
(kd/rk)