Czwórka

Tajemnica sztucznego śniegu

26.12.2012 08:00
Tajemnica przestanie być tajemnicą, gdy posłuchacie nagrania "Czwartego Wymiaru"!
Posłuchaj
06'40 Jak powstaje sztuczny śnieg?
więcej

Naturalnego śniegu za oknem mamy pod dostatkiem, ale takiego sztucznego do dekoracji choinki bądź świątecznych stroików nigdy mało!

Gotowy "sztuczny śnieg" jest jednak dostępny w sklepach. Jaka jest receptura takiego sztucznego białego proszku? Rozmawialiśmy o śniegu z armatki, a także o tym prawdziwym - jak powstaje. Czy wiemy jakie w nim zachodzą reakcje? Jak uzyskać sztuczny śnieg w domu - tego dowiecie się, słuchając nagrania materiału reporterskiego z Czwórki.

Na audycję "Czwarty wymiar" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, od godziny 16.00!

Zobacz więcej na temat: Czwórka święta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
Posłuchaj
08'13 Rozmowa z Adamem Klimkiem
więcej

Tegoroczny boom na zmianę opon letnich na zimowe wybuchł całkiem niedawno. Zdaniem gościa Czwórki, na całym świecie ten zabieg przeprowadza się jednak miesiąc wcześniej, na początku października. – Poza tym rzadko u nas używa się ich w śniegu, chodzi raczej o wodę, czy śnieżną breję – tłumaczy Adam Klimek, ekspert motoryzacyjny. – Nie warto czekać, aż spadnie śnieg, bo temperatura właściwa do zmiany opon to około 10 stopni. Dlatego też zdejmować je należy dopiero pod koniec kwietnia.

Zdaniem gościa Czwórki, opony zimowe, produkowane w Europie, nie sprawdzają się, gdy podczas mrozu, na asfalcie tworzy się lód. – A opony przeznaczone do jazdy po śniegu nie są u nas homologowane, więc zakładanie ich jest niezgodne z prawem – dodaje Klimek. Używać ich można na przykład w Skandynawii. – O zakup tych skandynawskich mogą pokusić się ludzie, mieszkający wysoko w górach. To ekstremalne przypadki.

Czytaj także: Kierowco, nie daj się pokonać zimie!

Opony zimowe zaczynają tracić swoje właściwości, jeśli chodzi o miękkość i elastyczność, już przy -10 stopniach Celsjusza. Trzeba też brać pod uwagę zwyczajne zużycie materiału. – Maksymalny przebieg opony między jednym a drugim wyważaniem to 10 tys. km – mówi Klmek. – Warto też opony rotować. Przednia oś zużywa je bardziej, więc zamiana przednich z tylnymi po 5 tys. km spowoduje równomierne zniszczenie.

Dowiedz się wszystkiego o tym, jak bezpiecznie poruszać się po zimowych nawierzchniach, a także m.in. jak zabezpieczyć akumulator, słuchając całej rozmowy z Adamem Klimkiem w "Czwartym wymiarze".

(kd)

Czytaj także

Ile płacimy z świąteczne światełka?

W najbliższym "Czwartym Wymiarze" sprawdzimy ile lampek jest potrzebnych, by rozświetlić miejskie ulice, a także ile to kosztuje.

W minioną sobotę na warszawskich ulicach i skwerach, rozbłysła świąteczna iluminacja. Do oświetlenia wszystkich miejsc, potrzebna jest ogromna liczba lampek. Ile ich jest i ile to wszystko kosztuje? Jaką ilość prądu pochłonie ta świąteczna szata? O tym wszystkim w "Czwartym Wymiarze". Powiemy także, jak świąteczne iluminacje wyglądają w Europie i czy w Polsce oprócz Warszawy pojawi się jeszcze taka iluminacja.

Na  "Czwarty Wymiar" zapraszamy już po godzinie 16.00.

Czytaj także

rozGRYwka: Czym różni się prezes od dyrektora?

Szybka, dynamiczna i kreatywna - taka jest "Pictomania", gra na którą długo czekali polscy fani. A skoro planszę mamy już na stole, czas wziąć flamastry w dłoń i do dzieła!
Posłuchaj
06'42 rozGRYwka: "Pictomania"
więcej
Obejrzyj
Zobacz jak "Czwarty wymiar" rozGRYwa planszówkę

W "Pictomanii" każdy z graczy rysuje nie tylko rysuje wylosowane hasło, ale też próbuje odgadnąć, jakie hasło rysują pozostali. Nikt nie ma dostatecznie dużo czasu, aby narysować dzieło sztuki. Ale ten, który potrafi szkicować kluczowe szczegóły hasła kilkoma liniami, ma więcej minut, aby odgadnąć hasła pozostałych.
99 dwustronnych kart z hasłami, na których łącznie jest ich ponad 1000 na długo gwarantuje ciekawe rozgrywki: - Na najwyższym, czwartym poziomie już nie ma tak lekko, bo hasła są bardzo podobne. I tak na przykład gracz musi zmierzyć się z zadaniem narysowania nie prezesa, nie szefa, nie dyrektora tylko kierownika! A czym te funkcje różnią się na kartce? - śmieje się jeden z graczy.
Gra jest starannie wydana, w zestawie oprócz kart znajdują się także flamastry oraz gąbki do zmazywania. Jej autorem jest Vlaada Chvatil. Obecnie to jeden z najbardziej cenionych autorów gier planszowych. Do jego największych dzieł można zaliczyć "Galaxy Trucker", "Space Alert" czy też najnowszy hit "Dungeon Lords".
Zobacz jak "Czwarty wymiar" ścierał się na flamastry i kreski i posłuchaj oceny ekspertów. Plik dźwiękowy oraz wideo dołączone są do artykułu.
kul

Czytaj także

Nudzą cię kąpiele w wannie? Weź prysznic z tv i mp3

Zajmuje mniej miejsca i zużywa mniej wody. Na dodatek czasami wyglądem przypomina statek kosmiczny. Nowoczesne kabiny prysznicowe zdobywają serca projektantów wnętrz.
Posłuchaj
08'48 Nowoczesne kabiny prysznicowe testuje Ola Jasińska
więcej

Prysznic, lub jak kto woli, natrysk to urządzenie służące do kąpieli, którego idea narodziła się w starożytnej Grecji. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Vincenta Priessnitza, twórcy wodolecznictwa, a sam przyrząd jest nieustannym źródłem inspiracji dla kreatywnych designerów. Ostatnio w modzie są tak zwane "płytkie" kabiny.
 - Płaskie brodziki mają trzy i pół metra głębokości i wymagają miejsca w stropie - mówi architekt wnętrz Magdalena Galant. - To rzeczywiście bardzo funkcjonale i estetyczne rozwiązanie, ale nie dla rodzin z małymi dziećmi. Nie mamy tutaj możliwości zatkania odpływu wody i stworzenia namiastki wanny.
Instalacja nowoczesnej kabiny prysznicowej wymaga wiedzy i umiejętności. W tym celu warto zwrócić się o pomoc do fachowców.
 - Kabinę najlepiej zamontować w narożniku, bo musi to być miejsce o kącie prostym - tłumaczy ekspert budownictwa Paweł Gugała. - W innym przypadku zostaną nam szczeliny, których nie da się wypełnić silikonem. Potem, na skutek wilgoci, pojawiają się tam pleśń i grzyby, dlatego warto na tym etapie przypilnować ekipę remontową i zwrócić uwagę, czy brodzik przywiera do ściany.

Słuchając nagrania z "Czwartego wymiaru" dowiesz się wszystkiego na temat nowoczesnych technologii w branży natryskowej i brodzikowej.

kul