Naucz się kina w szkole i internecie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 13:00
Dziś młodzież dużo chętniej sięga po film, niż po książkę. Nie ma co utyskiwać na ten stan rzeczy, ale warto sprawić, żeby młodzi ludzie z lektury kinowej wyciągnęli jak najwięcej.
Audio
  • Dorota Gołębiowska opowiada o modnej i atrakcyjnej edukacji filmowej (Czwórka/Stacja Kultura)
Sala kinowa
Sala kinowaFoto: sailko/Wikimedia Commons

W ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Edukacja +" powstała strona internetowa edukacjafilmowa.pl. Gość "Stacji Kultura" Dorota Gołębiowska z Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej wyjaśnia, po co nam ta strona. - Mamy do czynienia z potrzebą bardziej szerokiego, świadomego, głębokiego oglądania filmów - mówi. - Zaczynamy śledzić nie tylko przysłowiowy wątek "kto zabił", ale także poszukujemy głębszych treści, miejsca obrazu w kulturze, kontekstów społecznych, filozoficznych i psychologicznych. Właśnie z tych potrzeb powstał nasz portal.
Dorota Gołębiowska uważa, że jest on pokłosiem zjawiska edukacji filmowej, a także jej uzupełnieniem i inspiracja dla niej. Gość Czwórki podkreśla potrzebę mówienia i uczenia o filmie. Na portalu można odnaleźć też wiedzę teoretyczną i praktyczną, która ułatwi młodemu czytelnikowi zostanie filmowcem. - Najlepiej uczyć się od najlepszych, dlatego na naszej stronie można znaleźć analizy przygotowane przez filmoznawców, naukowców z różnych ośrodków w kraju, ale także samouczek napisany prostym, przystępnym językiem, przygotowany przez operatora filmowego, montażystę Jakuba Gajewskiego - on krok po kroku pokazuje, jak i czym kręcić film - mówi Dorota Gołębiowska.
Z analiz i opracowań filmów z pewnością chętnie skorzystają uczniowie, może pomoże im to dostrzec szerszy kontekst filmu. Gość Czwórki zachęca do korzystania ze strony również nauczycieli i kiniarzy (osobami prowadzącymi kina), którzy prowadzą lekcje o filmach, a na edukacjafilmowa.pl znajdą gotowe recepty na świetne zajęcia.

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja kino
Czytaj także

Zbigniew Zamachowski: szkoda, że w Polsce powstaje mało filmów familijnych

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 18:30
- Kino familijne w Polsce to ułamek produkcji. Myślę jednak, że te filmy bez problemu znalazłyby swoich widzów - mówi Zbigniew Zamachowski i opowiada o pracy z młodymi aktorami na planie filmu "Gabriel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Niemego Kina - esencją filmu jest obraz

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 18:30
Kiedyś kino nie znało ani techniki 3D, ani koloru, ani nawet dźwięku. I to właśnie do tych czasów powracają organizatorzy Święta Niemego Kina, które w tym roku po raz jedenasty odbywa się w warszawskim kinie Iluzjon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinoklasyka to filmy, które należy zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 14:00
Stare filmy w doskonałej jakości to nie bajka. Dzięki współpracy Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Repozytorium Cyfrowego klasyki polskiego kina znów możemy oglądać na wielkim ekranie.
rozwiń zwiń