We Wear Culture. "Jedyna taka wystawa dostępna od ręki"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 12:40
W ramach projektu We Wear Culture Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało wirtualną wystawę, na której prezentowane są najpiękniejsze haftowane ubiory i akcesoria mody z kolekcji MNW.
Audio
  • Wystawa "Piękne hafty. Ze wzornika i żurnala", czyli czym Muzeum Narodowe w Warszawie chwali się w sieci? (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/carballo

Ewa Orlińska-Mianowska Wirtualna wystawa We Wear Culture to kompendium wiedzy nie tylko dla projektantów czy krytyków mody, ale także dla socjologów, kulturoznawców i historyków

Projekt We Wear Culture to inicjatywa Google Cultural Institute. Dzięki niej internauci mogą przeledzić trzy tysiące lat światowej mody.- Organizatorzy nie narzucili określonej formuły. Liczyli, że każda z uczestniczących instytucji włoży coś od siebie. Okazało się to bardzo ciekawym eksperymentem, gwarantującym różnorodność - opowiada kuratorka Ewa Orlińska-Mianowska.  

W akcji bierze udział ponad 180 instytucji kultury z Nowego Jorku, Paryża, Londynu, Tokio, São Paulo i innych miast świata. W gronie tym znajduje się także Muzeum Narodowe w Warszawie. - Pokazujemy zarówno ubiory, które kojarzą się z modą, ale też sam proces przygotowywania zdobień, wzorów i haftów oraz "kuchnię" muzealną - wyjaśnia gość Czwórki i opowiada o najciekawszych eksponatach, które trafiły do sieci. W audycji sprawdzamy również jaki był styl Fridy Kahlo i jak wpłynął on na współczesną modę.


Czytaj także
grażyna hase 1200 pap.jpg
Grażyna Hase. Od "kozak looku" do ikony mody

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Ewa Orlińska-Mianowska (współkuratorka wirtualnej wystawy "Piękne hafty. Ze wzornika i żurnala")

Data emisji: 22.06.2017

Godzina emisji: 10.15

kul/mz

Czytaj także

Galeria Sztuki Dawnej. "Rarytasy dawnej Europy"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 12:40
- W Galerii Sztuki Dawnej chcieliśmy przywołać aurę skarbców, gabinetów sztuki, osobliwości i drogocennych przedmiotów - tak o nowej ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie opowiada prof. Antoni Ziemba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawna Hiszpania w Warszawie. Gdzie ją znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 16:00
Trudne do rozpoznania ujęcia z tłumnie dziś odwiedzanych przez turystów rejonów Madrytu, Malagi i Grenady, tajemnicze mury zespołu warownego w Alhambrze, Stare Miasto w Sewilli, a także sceny z życia codziennego mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego - to wszystko znajdziemy na wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim.
rozwiń zwiń