Od szydełka po malarstwo. Zwykłe życie Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 20:38
- Patrząc na zwykłe życie Tadeusza Kościuszki widać, że był ponadprzeciętny i wyjątkowy - mówi Wojciech Kalwat, kurator wystawy "Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei".
Audio
  • Rozmowa o wystawie "Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei" (Stacja Kultura/Czwórka)
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: polona.pl/domena publiczna

Muzeum Historii Polski przygotowuje wystawę plenerową "Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei", którą będzie można oglądać od 10 do 30 września na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Postaci bohatera narodowego, zasłużonego dla sprawy polskiej i amerykańskiej, nie trzeba nikomu przedstawiać, choć jego poglądy nie wszystkim są bliskie i właśnie to ma zmienić wystawa. Posiadał liczne pasje, do których m.in. należało szydełkowanie, czyli zajęcie, którym w jego epoce zajmowały się nie tylko kobiety.

- Poza tym malował, dziergał różnorodne makatki, planował ogrody, a wszystko to było traktowane przez niego jako hobby. Mało kto dziś pamięta, że np. Zygmunt III Waza lubił grać w piłkę, z czego się śmiano, poza tym zajmował się również tokarstwem, złotnictwem i malowaniem - opowiada kurator wystawy.

Jak pomiędzy bitwami Kościuszko znajdował na to wszystko czas? Czym jeszcze zajmował się nasz bohater narodowy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Wojciech Kalwat (kurator wystawy "Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei")

Data emisji: 22.08.2017

Godzina emisji: 10.05

sm/kul

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ołdakowski w rocznicę wybuchu Powstania: budujmy wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:24
- Hasłem tegorocznych obchodów jest "Wolność łączy". Powstańcy bowiem mówią często, że zależy im na tym, byśmy byli wspólnotą, że o to walczyli - podkreślał Jan Ołdakowski, szef Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń