Zawód fotografa według Niedenthala

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 16:56
Chris Niedenthal swoje pierwsze zdjęcie zrobił w wieku 11 lat. Od tamtego czasu z aparatem fotograficznym praktycznie się nie rozstaje.
Audio

– Kiedy zrobiłem swoje pierwsze zdjęcie, nie przypuszczałem, że będzie to mój sposób na życie – powiedział w "Stacji Kultura" Chris Niedenthal – fotograf, autor książki "Zawód: fotograf". Jak sam podkreśla – fotografowanie pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy i dlatego jest tak pasjonujące.

Spośród wszystkich zdjęć, które Chris Niedenthal zrobił, jest jedno szczególnie mu bliskie: zdjęcie z Oświęcimia, które zrobił będąc jeszcze na studiach. – Fotografia ukazuje ptaki lądujące na słupach łączących druty kolczaste. Zależało mi na pewnej symbolice: ukazania wolności na tle obozu koncentracyjnego – zaznacza gość Czwórki.

Zdaniem Chrisa Niedenthala, z biegiem lat zawód fotografa stał się o wiele łatwiejszy: pojawił się dostęp do komputerów, możliwe stało się przesyłanie zdjęć w plikach. Nie mówiąc już o cenzurze. – Pamiętam, jak w 1981 roku poprosiłem przypadkowego studenta jadącego pociągiem do Berlina o zabranie rolek zdjęć. Musiałem mu zaufać, bo chciałem aby te zdjęcia dotarły na miejsce. Na szczęście tak sie stało – dodaje.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Chrisem Niedenthalem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

sb/ap

Czytaj także

W Australii można się zakochać

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 18:20
O pięknie Australii i niewyjaśnionej więzi z Aborygenami opowiadał w Czwórce Marek Tomalik – podróżnik, autor książki "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chris Niedenthal czyta w Trójce swoją książkę "Zawód: fotograf"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 07:00
Od dziś zapraszamy do słuchania nowej powieści w naszym przedpołudniowym paśmie. Tym razem proponujemy Państwu książkę Chrisa Niedenthala "Zawód: fotograf".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice fotografowania, czyli co nam wolno, a czego nie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 12:03
- Kiedy naciskam spust migawki staję się twórcą i już podlegam ochronie prawnej – mówi Marcin Bójko, redaktor naczelny magazynu "Digital Foto Wideo".
rozwiń zwiń