Czwórka

Gdzie jest sztuka?

23.09.2011 16:00
W ten weekend sztukę znajdziemy niewątpliwie w 17 stołecznych galeriach w Śródmieściu i okolicach. – Wszędzie będą wernisaże, premierowe wystawy. To będzie spektakularne wydarzenie – opowiada Jakub Banasiak z galerii Kolonie.
Posłuchaj
06'38 Gdzie jest sztuka?
więcej

Akcja "Gdzie jest sztuka" będzie trwać w piątkowy wieczór i przez większość soboty. – Kryteria doboru galerii były bardzo płynne a wybór intuicyjny – opowiada Jakub Banasiak. – Ważna była jakość pokazywanej tam sztuki, ale przede wszystkim zaangażowanie prywatnych galerii.

Zdaniem eksperta galerie prywatne bowiem tym różnią się od publicznych, że "są zżyte z artystami, których reprezentują".

Przed nami zatem równocześnie 17 wernisaży z premierowymi pracami. W piątek śródmiejskie galerie otwarte będą od 17 do 22, a w sobotę od 11 do 17. Natomiast galerie praskie otwierają się od 17 do 22. Dziś także otwarcie galerii Starter w nowej siedzibie, która do stolicy przeniosła się z Poznania. Gość "Stacji Kultura" przekonuje, że ta akcje jest także wyrazem profesjonalizacji sceny galerii prywatnych w Polsce. Warszawa na tle kraju nie ma w zasadzie konkurencji, ale już na rynku europejskim musi zabiegać o swoją pozycję i kreować swój wizerunek jako kraju otwartego na sztukę.

Czy galeria może być biznesem? – To nie jest łatwy biznes, ale coraz łatwiejszy. Jest coraz więcej kolekcjonerów prywatnych i instytucje publiczne również są coraz bardziej świadome, że galerie prywatne to jest źródło, z którego bije sztuka, że tu ona się zaczyna – wyjaśnia Jakub Banasiak.

O miejskim szlaku galerii sztuki współczesnej i szczegółach akcji - więcej w dźwięku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Dzieło Tycjana na Zamku Królewskim w Warszawie

12.09.2011 15:56
- To wyraz wdzięczności za wypożyczenie na wystawę do Włoch "Damy z łasiczką" pędzla Leonarda da Vinci - mówi ambasador Republiki Włoskiej Aldo Mantovani.
Portret mężczyzny Tycjan
"Portret mężczyzny" Tycjan
Posłuchaj
00'19 Dyrektor Rottermund: okazją do zaprezentownia obrazu jest 150. rocznica zjednoczenia Włoch.
więcej

Obraz "Portret mężczyzny" autorstwa Tiziana Vecellio znanego jako Tycjan, jednego z najważniejszych przedstawicieli szkoły weneckiej, został wypożyczony z kolekcji Galerii Palatina w Palazzo Pitti we Florencji. Będzie go można zobaczyć od wtorku (13 września) do 30 października. Dzieło zostanie wystawione w Pokoju Marszałkowskim.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach>>>

Obraz budzi wiele emocji i wśród znawców malarstwa, i wśród konserwatorów. Choć na odwrocie dzieła widnieje napis: "Tommaso Mosti w wieku 25 lat, rok 1526, Tycjan z Cadore, malarz", specjaliści podważają zarówno tożsamość mężczyzny z obrazu, jak i datę powstania obrazu.

- Co do atrybucji obrazu nie ma wątpliwości - jest to dzieło Tycjana. Potwierdziła to ostania konserwacja, która miała miejsce w 1909 roku. Ale wciąż nie wyjaśniono, kogo ten obraz przedstawia - powiedziała kustosz Magdalena Tworzowska z Zamku Królewskiego.

- Sportretowany mężczyzna ubrany jest w piękny renesansowy strój, jednak nie jest to kostium duchownego. Tymczasem Tommaso był duchownym. W związku z czym zainteresowanie badaczy pada na jego młodszego brata Vincenza - wytłumaczyła.

/
"To wyraz wdzięczności"


Dyrektor Zamku Królewskiergo Andrzej Rottermund wyjaśnił, że okazją do zaprezentowania obrazu polskiej publiczności jest 150. rocznica zjednoczenia Włoch. - Możliwość zetknięcia się z dziełem Tycjana jest rodzajem daru ze strony rządu włoskiego dla naszej publiczności - powiedział prof.  Rottermund.

Zdaniem ambasadora Republiki Włoskiej Aldo Mantovaniego, pokazanie obrazu w Polsce jest też wyrazem wdzięczności za wcześniejsze wypożyczenie na wystawę do Włoch "Damy z łasiczką" pędzla Leonarda da Vinci. Ambasador Mantovani podkreśliła też, że tego rodzaju wspólpraca to wyraz kulturowej wspólnoty mieszkańców Europy.

Prezentacja obrazu na Zamku została objęta honorowym patronatem polskiego prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano.

Pokazowi obrazu towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia kulturalne, wykłady i spotkania, które przybliżą Polakom zarówno twórczość malarza, jak i kulturę włoską. Organizatorzy zaplanowali imprezę pod hasłem "Wieczór z Tycjanem", podczas którego wybitni polscy historycy sztuki będą rozmawiali o Tycjanie i jego czasach. Osoby, które czują w sobie wenę twórczą i interesują się sztuką Pracownia Działań Muzealnych Zamku zaprasza do uczestnictwa w kursie zatytułowanym "Oblicza portretu".IAR,PAP,kk

Czytaj także

Rewolucyjne odkrycie: kolor Pompei to efekt gazów

16.09.2011 05:10
Legendarna czerwień pompejańska, w której kolorze były pomieszczenia w Pompejach i Herkulanum, to efekt wybuchu Wezuwiusza.
Pompeje
PompejeFoto: Wikipedia
Posłuchaj
00'49 Czerwień pompejańska to efekt wybuchu Wezuwiusza - korespondencja Marka Lehnerta (IAR)
więcej

Odkrycia, które być może zrewolucjonizuje historię sztuki, dokonał jeden z badaczy z instytutu optyki włoskiego komitetu badań naukowych z Florencji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Profesor Sergio Omarini nie ma wątpliwości, że kolor będący symbolem słynnych wykopalisk w okolicach Neapolu, jest rezultatem działania gazów, które poprzedziły erupcję wulkanu w 79 roku naszej ery. Zjawisko tzw. chromatycznej mutacji znane było już specjalistom, najświeższe badania potwierdziły je i pozwoliły ocenić jego rozmiary.

Kolor, który nazywamy czerwienią pompejańską, to żółta okra, która zmieniła się pod wpływem gazów wulkanicznych. Zakłopotaniu, jakie po ogłoszeniu tej wiadomości zapanowało w środowisku historyków sztuki, dał wyraz profesor Arturo Carlo Quintavalle, który nie wykluczył, że trzeba będzie przepisać podręczniki historii sztuki.

IAR, to

Czytaj także

Raster w nowej siedzibie

Wystawa Evy Kotatkovej, czeskiej artystki zainauguruje działalność Galerii Raster w nowej siedzibie.

Wystawą "Dílo přírody" Evy Kotatkovej zostanie otwarta dziś o 17 przy ulicy Wspólnej 63 w Warszawie. Projekt powstał specjalnie dla Galerii Raster i jest pierwszą solową wystawą artystki w Polsce.

Kamienica przy Wspólnej to budynek z końca lat 40. XX wieku. Zanim lokal przejęła Galeria Raster mieścił się tu sklep firmowy spółdzielni jubilerskiej ORNO, której kute w miedzi szyldy wciąż zdobią elewację. Przez ostatnie lata lokal stał opuszczony aż wreszcie, w wyniku konkursu rozpisanego przez urząd dzielnicy Warszawa Śródmieście, przekazany został Fundacji Raster na prowadzenie działalności kulturalnej.

Raster zyskał przeszkoloną elewację i dostęp wprost z ulicy. Główna sala wystawowa jest wysoka na 5 metrów - co umożliwia ekspozycję rozbudowanych projektów.

Łukasz Gorczyca z Galerii Raster powiedział w piątek, że nowa siedziba nie jest jeszcze do końca przystosowana do działalności, ale w przyszłości, po załatwieniu wszelkich koniecznych formalności ma się tam znaleźć także specjalistyczna księgarnia oferująca krajowe i zagraniczne wydawnictwa artystyczne, połączony z księgarnią gabinet wystawowy z własnym programem kameralnych pokazów artystycznych, salon spotkań dla osób zainteresowanych sztuką najnowszą - otwarte archiwum i prezentacje multimedialne artystów współpracujących z Rastrem.

Pierwsza wystawa w nowej siedzibie to ekspozycja prac młodej czeskiej artystki Evy Kotatkovej, uznawanej za jedną z czołowych postaci sceny artystycznej w Pradze.

- To wystawa, która służy trochę temu, aby pokazać całą przestrzeń w galerii, dlatego zajmuje również pomieszczenia, które później nie będą używane jako wystawowe. To taki rodzaj wystawy, w której przestrzeń została zamieniona w rodzaj instytucji trochę (...) proedukacyjnej. Jedna sala jest czymś w rodzaju klasy lekcyjnej i znajduje się tam szereg różnego rodzaju instalacji, urządzeń, pozwalających widzom przebywać tam w różny sposób, podlegać ćwiczeniom" - opowiadał Gorczyca.

Prace Kotatkovej przyciągają coraz większą uwagę zarówno międzynarodowych krytyków, kuratorów jak i publiczności. Jej wystawy odbyły się m.in. w Tate Liverpool, Museum of Art w Seulu, ARGE Kunst Galerie Museum w Bolzano; brała także udział w ubiegłorocznym biennale w Liverpoolu, a w Polsce m.in. na niedawnym Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu.

Wernisaż wystawy odbywa się w ramach akcji "Gdzie jest sztuka? 17 otwarć w 2 dni". W dniach 23-24 września w Warszawie będzie można uczestniczyć w 17 wernisażach w różnych galeriach. W tym wydarzeniu wezmą również udział instytucje, które zajmują się fotografią: Galeria Asymetria oraz Fundacja Archeologia Fotografii. Galerie, które dołączyły się do przedsięwzięcia to: appendix2, BWA Warszawa, Czarna, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Profile, Heppen Transfer, Bocheńska Gallery, Kolonie, Le Guern, Leto, LOKAL_30, galeria m2, Piktogram/BLA, Raster i Starter.

(pj)