POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Gdzie jest sztuka?

Czwórka
Ewa Dryhusz 23.09.2011
Gdzie jest sztuka?
foto: fot. sxc.hu

W ten weekend sztukę znajdziemy niewątpliwie w 17 stołecznych galeriach w Śródmieściu i okolicach. – Wszędzie będą wernisaże, premierowe wystawy. To będzie spektakularne wydarzenie – opowiada Jakub Banasiak z galerii Kolonie.

Akcja "Gdzie jest sztuka" będzie trwać w piątkowy wieczór i przez większość soboty. – Kryteria doboru galerii były bardzo płynne a wybór intuicyjny – opowiada Jakub Banasiak. – Ważna była jakość pokazywanej tam sztuki, ale przede wszystkim zaangażowanie prywatnych galerii.

Zdaniem eksperta galerie prywatne bowiem tym różnią się od publicznych, że "są zżyte z artystami, których reprezentują".

Przed nami zatem równocześnie 17 wernisaży z premierowymi pracami. W piątek śródmiejskie galerie otwarte będą od 17 do 22, a w sobotę od 11 do 17. Natomiast galerie praskie otwierają się od 17 do 22. Dziś także otwarcie galerii Starter w nowej siedzibie, która do stolicy przeniosła się z Poznania. Gość "Stacji Kultura" przekonuje, że ta akcje jest także wyrazem profesjonalizacji sceny galerii prywatnych w Polsce. Warszawa na tle kraju nie ma w zasadzie konkurencji, ale już na rynku europejskim musi zabiegać o swoją pozycję i kreować swój wizerunek jako kraju otwartego na sztukę.

Czy galeria może być biznesem? – To nie jest łatwy biznes, ale coraz łatwiejszy. Jest coraz więcej kolekcjonerów prywatnych i instytucje publiczne również są coraz bardziej świadome, że galerie prywatne to jest źródło, z którego bije sztuka, że tu ona się zaczyna – wyjaśnia Jakub Banasiak.

O miejskim szlaku galerii sztuki współczesnej i szczegółach akcji - więcej w dźwięku.

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!