Czwórka

Film o Agacie Mróz - wyjątkowo trudny, bo prawdziwy

02.05.2012 16:24
- Najtrudniejsza była scena, kiedy Agata, przygotowując się do przeszczepu, po porodzie, idzie i przed wejściem do izolatki żegna się ze swoją córką – opowiadała w Czwórce Olga Bołądź, odtwórczyni głównej roli w filmie "Nad życie".
Posłuchaj
07'33 Olga Bołądź i Michał Żebrowski o filmie "Nad życie"
więcej
Obejrzyj
Olga Bołądź i Michał Żebrowski o filmie "Nad życie"

- Musiałam wskoczyć na głęboką wodę. Trzeba było bardzo wiele taktu, by uszanować tę prawdziwą historię Agaty, która była osobą niezwyczajną - podkreślała aktorka, która we wchodzącym do kin filmie "Nad życie" wcieliła się w postać popularnej siatkarki.

Przypomnijmy, iż Agata Mróz byłą środkową siatkarskiej reprezentacji kobiet, z którą dwukrotnie sięgnęła po tytuł Mistrzyń Europy. W 2006 roku zawodniczka zachorowała na mielodysplazmię szpiku kostnego. Jej walce z chorobą z nadzieją przyglądała się cała Polska. Niestety tuż po przeszczepie Mróz zmarła. W rozmowie z Olgą Mickiewicz Olga Bołądź opowiadała, iż natężenie emocji na planie było bardzo duże.

- Przygotowując się do roli tej obejrzałam film dokumentalny, przeczytałam jak największą ilość materiałów prasowych. Najtrudniejsze były sceny szpitalne i scena, kiedy Agata, przygotowując się do przeszczepu, po porodzie, idzie i przed wejściem do izolatki żegna się ze swoją córką. Jak wiemy z historii, Agata z tej izolatki już nie wyjdzie.

W podobnym tonie wypowiadał się filmowy parter Bołądź. Michał Żebrowski, który zagrał męża Agaty Mróz, Jacka Olszewskiego. - Z mojego punktu widzenia ta rola wymagała dużego taktu emocjonalnego, bo na planie byli obecni prawdziwi członkowie rodziny Agaty Mróz. Kiedy graliśmy scenę ślubu, to oni byli w orszaku weselnym. Można powiedzieć, że to taka perwersja emocjonalna.

Więcej na temat filmu dowiesz się słuchając nagrania audycji.

/

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Agata Mróz nie żyje

Reprezentantka Polski, dwukrotna mistrzyni Europy w siatkówce zmarła w szpitalu we Wrocławiu, gdzie 21 maja przeszła operację przeszczepu szpiku. Siatkarka cierpiała na mielodysplazję szpiku.

Były trener siatkarskiej kadry kobiet, Andrzej Niemczyk, wspomina w rozmowie z Polskim Radiem, że Agata Mróz była dobrą osobą, zawsze uśmiechnięta, sympatyczną i koleżeńską. Była także bardzo pracowitą zawodniczką.

Agata Mróz grała na pozycji środkowej. Dwukrotnie, w 2003 i 2005 roku, zdobyła z polskimi siatkarkami złoty medal Mistrzostw Europy. W 2007 roku ze względu na zły stan zdrowia postanowiła przerwać karierę. Osierociła dwumiesięczną córkę.

 

Czytaj także

"Nad życie": historia siatkarki poruszyła całą Polskę

11.04.2012 09:00
Olga Bołądź i Michał Żebrowski zagrali główne role w filmie fabularnym "Nad życie", o zmarłej w 2008 r. wybitnej siatkarce Agacie Mróz.
Olga Bołądź w roli Agaty Mróz oraz Michał Żebrowski w roli Jacka Olszewskiego, męża Agaty
Olga Bołądź w roli Agaty Mróz oraz Michał Żebrowski w roli Jacka Olszewskiego, męża AgatyFoto: materiały prasowe

"Przez lata poznajesz tysiące osób, aż pewnego dnia spotykasz kogoś, kto zmienia twoje życie. Na zawsze. Tak było z Agatą. Odnosząca międzynarodowe sukcesy siatkarka zakochuje się bez pamięci w Jacku. O takiej miłości marzyła przez całe życie. Wszystko miało być jak w bajce - piękny ślub, dzieci i dom w górach. Te plany przerywa jeden telefon. Po dramatycznej informacji Agata rozpocznie wyścig z czasem" - tak fabułę filmu opisują jego twórcy.
Oprócz Olgi Bołądź w roli Agaty Mróz oraz Michała Żebrowskiego, który zagrał męża siatkarki, Jacka Olszewskiego, w obsadzie są m.in.: Danuta Stenka (jako doktor Bielecka, lekarka walcząca o życie Agaty Mróz), Marek Kasprzyk, Hanna Konarowska, Andrzej Mastalerz, Maria Gładkowska i Przemysław Cypryański. Scenariusz filmu napisali Patrycja Nowak i Michał Zasowski.

Obraz, w reżyserii Anny Pluteckiej Mesjasz, trafi do kin 11 maja.
Siatkarka Agata Mróz-Olszewska była dwukrotną mistrzynią Europy, dwa razy wywalczyła ze Stalą Bielsko-Biała mistrzostwo Polski, a raz w barwach Gruppo 2002 Murcia - Hiszpanii. Chorowała na mielodysplazję szpiku kostnego, zmarła w czerwcu 2008 r. w wieku 26 lat.

ah