Czwórka

Kobiety rządzą w Łodzi!

13.06.2012 10:00
I to nie tylko dlatego, że na 100 mężczyzn w tym mieście przypada aż 112 pań. Przez cały czerwiec łodzianki w ramach projektu "Łódź Miastem Kobiet" będą serwowały moc kulturalnych atrakcji.
Posłuchaj
03'41 Monika Kamieńska o festiwalu Łódź Miastem Kobiet
więcej

"Łódź Miastem Kobiet" to niemal 100 wydarzeń, które odbędą się w Łodzi w cztery czerwcowe weekendy, do 1 lipca. Panie z całej Polski, które wybiorą się do tego włókienniczego miasta mogą liczyć na solidną dawkę kobiecości w kulturze, w polityce i w sporcie.

W programie imprezy między innymi pokazy filmowe prezentujące życie i dokonania czterech wielkich kobiet: Coco Chanel, Elżbiety II, Marii Skłodowskiej- Curie i Marilyn Monroe, a wyświetlane do 21 czerwca w Muzeum Kinematografii.

Fanki mody, będą mogły wziąć udział w pokazach mody i okazyjnie kupić ubrania w ramach Dnia Wielkich Okazji w Porcie Łódź, który odbędzie się 13 czerwca.

Panie, które chciałby podnieść swoje poczucie bezpieczeństwa będą mogły wziąć udział w zajęciach Silna Płeć, których celem jest wyrobienie umiejętności z zakresu samoobrony, przydatnych w kontakcie z napastnikiem.

Gratką dla kobiet, które chcą spróbować swoich sił w polityce będzie z pewnością zjazd Pań Prezydent. Do udziału w nim Pani Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zaprosiła Kobiety Prezydent z całego kraju. Podczas zjazdu odbędzie się debata merytoryczna, podczas której poruszony zostanie temat polityki równościowej. Uczestniczki porozmawiają także o dobrych praktykach w zarządzaniu miastem. Wspólnie zastanowią się także, co ułatwia kobiecie bycie Prezydentem.

Więcej na temat wydarzeń "Łódź Miastem Kobiet" dowiesz się słuchają nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Audiobook "Boży Bojownicy" to ogromne przedsięwzięcie

To wielka gratka dla wszystkich fanów Andrzeja Sapkowskiego. Powstaje bowiem audiobook "Bożych Bojowników", czyli 2. części z Trylogii Husyckiej, pióra znanego pisarza.
Posłuchaj
02'31 Audiobook "Boży Bojownicy" - materiał Kamila Jasieńskiego
więcej

Nagrania rozpoczęły się już w lutym, a premiera audiobooka, czyli ponad 30 godzin materiału, zaplanowana jest na wrzesień. W pracach nad tym projektem udział wzięli m. in. Anna Dereszowska, Lesław Żurek, Artur Barciś i Magdalena Różdżka. Fragmentów tego, co znajdzie się na nagraniu, można było posłuchać już 1 czerwca, kiedy to aktorzy zaprezentowali na konferencji próbki głosów swoich postaci i opowiadali, jak wygląda praca przy tworzeniu tego typu książki.

Zdaniem Lesława Żurka, aktora młodego pokolenia, znanego m.in. z roli w "Małej Moskwie” praca przy nagrywaniu audiobooka różni się bardzo od tej na zwykłym planie filmowym.

- To zupełnie różne rzeczy, jakby inny zawód. Mało jest ruchu, wszystko przekazywane jest głosem, praca ta polega bardziej na realizacji wyobrażeń niż prawdziwych sytuacji – opowiada Żurek. – Ja jednak bawię się równie dobrze i na planie filmowym i w studiu nagrań.

/

Do pracy nad 2. częścią trylogii Sapkowskiego zatrudnionych zostało ponad 200 aktorów. Jednak, jak przyznaje reżyser Janusz Kukuła, z okiełznaniem tylu osób nie było problemu.

– To chyba największe przedsięwzięcie w historii – opowiada reżyser. – Przyjęliśmy konwencję, że każda rola realizowana jest przez kogoś innego tak, żeby nie mylić słuchaczy. Aktorzy byli jednak perfekcyjnie przygotowani do pracy, więc spotkania z nimi były przyjemnością.

 

Dowiedz się więcej na ten temat, słuchając całego materiału Kamila Jasieńskiego z audycji "Stacja Kultura" .

(kd)

Czytaj także

Kibice w Muzeum Powstania Warszawskiego

Podczas Euro 2012 do Warszawy przyjadą tysiące kibiców. Marta Kukowska z Muzeum Powstania Warszawskiego, ma nadzieję, że będą chcieli poznać bohaterską historię stolicy i odwiedzą też Muzeum.
Posłuchaj
03'42 Marta Kukowska zaprasza kibiców do Muzeum Powstania Warszawskiego.
więcej

- W Muzeum Powstania Warszawskiego już pojawili się specjalni wolontariusze, którzy będą pomagać gościom, którzy odwiedzą placówkę w czasie Euro 2012 - zaprasza Marta Kukowska. - Spodziewamy się również większej frekwencji, a także planujemy specjalne wydarzenia dla kibiców różnej narodowości.

Muzeum Powstania Warszawskiego to jedno z najnowocześniejszych placówek muzealnych w stolicy, codziennie odwiedzają je turyści, wycieczki szkolne, a także sami warszawiacy. Marta Kukowska liczy, że również kibice piłki nożnej przyjdą poznać historię powstania.

- Między meczami i kolejnymi atrakcjami w Strefie Kibica można iść do Muzeum Powstania Warszawskiego. Może dla kibiców to jedyny moment w życiu by zapoznać się z naszą piękną historią - wyjaśnia gość Kuby Kukli i Kasi Dydo.

- Jesteśmy gotowi na gości z zagranicy nie tylko tych mówiących po angielsku i polsku. W dni meczowe, gdy będzie grała Rosja i Grecja będą u nas dostępni specjalni przewodnicy mówiący w tych językach - zaprasza Kukowska.

Muzeum Powstania Warszawskiego oczywiście na czas Euro 2012 nie zmienia swojej ekspozycji, dodatkową atrakcją będzie obecność przewodników i wolontariuszy muzeum w Warszawski Tramwaju Promocyjnym, a także możliwość wysłuchania opowieści o meczach podczas powstania i w czasie wojny - Posłuchaj audycji "Stacja Kultura".

Zapraszamy do naszego serwisu o Powstaniu Warszawskim oraz do serwisu poświęconego Euro 2012.

(pj)

Czytaj także

Frąckiewicz o komiksowym "Wyjściu z getta"

Tytuł książki "Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce" miał pierwotnie brzmieć inaczej. Dlaczego? Posłuchaj rozmowy m. in. o paradoksach w kulturze komiksowej i zderzeniu świata obrazków ze światem wielkiej literatury i klasycznego malarstwa.
Posłuchaj
03'23 Rozmowa z Sebastianem Frąckiewiczem - materiał Katarzyny Kornet
więcej

To książka pisana z myślą o rozpoczęciu dyskusji o kondycji komiksu w Polsce i problem, jaki stanowi relacja tej formy literackiej ze światem sztuki i choćby fakt, że komiksy raczej rzadko zobaczyć można w tradycyjnych galeriach.

– Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem tego, by komiks znajdował się w galeriach, a pisząc tą książkę w ogóle nie starałem się być obiektywny – tłumaczy Sebastian Frąckiewicz autor "Wyjścia z getta". – Są jednak ludzie, którzy mówią, że tego nie chcą i w tej książce pokazany jest ten wielogłos.

Problemem, który Frąckiewicz porusza jest także finansowanie komiksu. Chodzi o wykorzystanie narzędzi, z których korzysta się przy finansowaniu sztuka współczesna, czy literatura. Zdaniem autora bowiem komiksowi "brakuje standardów, obecnych w innych dziedzinach sztuki". Stąd też postulat ufundowania specjalnej nagrody komiksowej.

– Artyści wizualni mają np. Samsung Art Master, literaci mają swoją Nagrodę Nike, tak komiks potrzebuje osobnych nagród, stypendiów – tłumaczy Frąckiewicz. – Powieść graficzna bowiem to jest rzecz, która bardzo rozwija się w USA, czy we Francji. U nas tego nie ma choćby dlatego, że tworzenie komiksu jest bardzo pracochłonne.

Dowiedz się więcej, słuchając całej rozmowy z Sebastianem Frąckiewiczem, autorem książki "Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce".

(kd)