Kobiety piszą dla kobiet: Ugrešić i Axelsson

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 12:47
Chorwacka autorka powieści i esejów oraz jedna z najsławniejszych dziś szwedzkich pisarek mierzą się z dość niewdzięcznym gatunkiem, czyli literaturą kobiecą.
Audio
  • "CzytoCzytamto": "Stefcia Ćwiek w szponach życia" Dubravki Ugrešić i "Kwietniowa czarownica" Majgull Axelsson (Stacja Kultura/Czwórka)
fotos ze spektaklu Stefcia Ćwiek w szponach życia w Teatrze Ludowym w Krakowie
fotos ze spektaklu "Stefcia Ćwiek w szponach życia" w Teatrze Ludowym w KrakowieFoto: mat. prasowe

W cyklu "Czytoczytamto" prezentujemy "Stefcie Ćwiek w szponach życia" Dubravki Ugrešić oraz "Kwietniową czarownicę" Majgull Axelsson.

"Stefcia Ćwiek w szponach życia" Dubravki Ugrešić ukazała się w 1981 roku. Literaturoznawcy podkreślają ważność tej daty, bo książkę można traktować jako ironiczną odpowiedź na zalewającą także polski rynek falę publikacji naśladujących "Dzienniki Bridget Jones". Tymczasem obie powieści różni 15 lat.

 - Stefcia jest maszynistką w biurze i marzy o wielkiej miłości. Niestety wszyscy kandydaci na potencjalnego "mężczyznę życia" mówią jej, że jest fantastyczna, a potem odchodzą bez słowa - mówi Sylwia Stano z Bibliocreatio. - I główna bohaterka próbuje jakoś fastrygować swój los, a to zapisując się na angielski, a to wychodząc do teatru. Tyle, że nie do końca jej się udaje. A wszystko to rozgrywa się zaledwie na 90 stronach i gwarantuje doskonałą zabawę.

Lista książek, których czytanie sprawia prawdziwą przyjemność > > >

Nieco inne podejście do kobiecej tematyki prezentuje Majgull Axelsson - jedna z najsławniejszych dziś szwedzkich pisarek, która w każdej powieści portretuje nieszczęśliwe kobiety i bywa, że te portrety kreślone są w dramatyczny sposób.

 - W warstwie fabularnej "Kwietniowa czarownica" odwołuje się do skandynawskich wierzeń ludowych, według których "wiosenne" czarownice potrafią wcielać się w inne istoty i działać za ich pośrednictwem. I taka właśnie jest główna bohaterka powieści. Desirée, mimo porażenia mózgowego, wykorzystuje swoją ponadprzeciętną inteligencję i nawiązuje niezwykły kontakt ze światem oraz z siostrami - opowiada Zosia Karaszewska - To piękna opowieść o potrzebie miłości i akceptacji, a jej autorka, Majgull Axelsson, słynie z tego, że pisze bardzo mądrze i wnikliwie o kobiecej psychice.

Polecenia literackie w "Stacji Kultura" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, autorki cyklu "CzytoCzytamto". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Współczesne księgi przemian

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 14:30
Nie odwołują się do poetyki rewolucjonistów, nie stosują języka nienawiści, a mimo to w sposób dosadny i obrazowy opowiadają o problemach współczesnego świata. W cyklu "Look na Book" ekspertki z Bibliocreatio analizują "No Logo" Naomi Klein oraz "Punkt przełomowy" Malcolma Gladwella.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Ćwiek: "Dreszcz" kończy epokę "Kłamcy"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:00
Kocha rockandrolla i popkulturę, te zaś odwdzięczają mu się inspiracjami, dzięki którym powstają kolejne książki. Po "Chłopcach" Jakub Ćwiek funduje nam "Dreszcz" - pełną humoru i zwrotów akcji opowieść o podstarzałym miłośniku rocka z Katowic, którego nagle "ciepie piorun" i zmienia się życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz mieć barwne wspomnienia z dzieciństwa? Czytaj dużo książek!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 16:40
Uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się i wyrabia cierpliwość. I nie chodzi tutaj o cudowne lekarstwo, tylko o czytanie, które ma dobroczynny wpływ na całe nasze życie.
rozwiń zwiń