Włodzimierz Nowak: reportaż pozwala nam zrozumieć świat

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:00
- Pisząc wstęp do "Made in Poland" wybrałem zdania z każdego opublikowanego reportażu - mówi Włodzimierz Nowak. I dodaje: - Ale robiąc to nie przypuszczałem, że książka odniesie taki sukces.
Audio
  • O sztuce reportażu opowiada Włodzimierz Nowak - współautor antologii "Made in Poland" (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragm. okładki książki Made in Poland, aut. Włodzimierza Nowaka
Fragm. okładki książki "Made in Poland", aut. Włodzimierza NowakaFoto: mat. pras.

Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Włodzimierz Nowak, Włodzimierz Kalicki, Katarzyna Surmiak-Domańska, Wojciech Jagielski, Leszek K. Talko i wielu innych mistrzów sztuki opowiadania wybrało swoje najciekawsze teksty, by zaprezentować je czytelnikom. Tak powstała antologia "Made In Poland", której jednym z pomysłodawców jest Włodzimierz Nowak.

- Reportaż jest drogi i strasznie pracochłonny, a reporter pracuje dużo wolniej od innych przedstawicieli tej branży - mówi gość "Stacji Kultura". - Mimo to gatunek świetnie sobie radzi w dzisiejszych czasach i spokojnie może konkurować z tzw. szybkimi newsami. Dzieje się tak dlatego, że reportaż pozwala zrozumieć otaczająca nas rzeczywistość.

Rozmówca Kasi Dydo i Kuby Kukli dobrze wie, co mówi, jest bowiem dziennikarzem, reportażystą i wieloletnim szefem "Dużego Formatu". - Współautorem tego zbioru jest Mariusz Burchart. Wspólnie wybieraliśmy autorów, a potem prosiliśmy ich, żeby wskazali nam swoje najlepsze teksty - wspomina Włodzimierz Nowak.

Najstarszy tekst antologii pochodzi z 1994 roku, a najnowszy z 2013 roku, a lektura "Made in Poland" daje czytelnikowi przekrój stylów, odmian i różnych reporterskich języków.

- Wydaje mi się, że osiągnęliśmy to, co chcieliśmy i teraz marzą nam się kolejne części - śmieje się szef "Dużego Formatu". - Zwłaszcza, że niektóre reportaże z pierwszej książki już zyskały status "kultowych".

kul

Czytaj także

Jacek Dehnel: Czytanie jest seksowne

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 10:03
Czytanie jest jak mycie zębów, każdego, kto tego nie robi powinniśmy zachęcać by skusił się na lekturę. - Nieprzypadkowo "Sztuka kochania" i "Kamasutra" to były książki. Trzeba pokazać, że wiedza i inteligencja są seksowne - mówi Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Bookera: Peter Carey i Julian Barnes

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 14:30
Najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Wielkiej Brytanii - The Man Booker Prize for Fiction - przyznawane jest od 1969 roku. W gronie laureatów znaleźli się m. in. Peter Carey i Julian Barnes.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrozumieć Rosję - Radziwinowicz i Reitschuster

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 13:50
Z myślą o wakacjach ekipa Bibliocreatio prezentuje lektury, które trzeba obowiązkowo przeczytać na plaży czy w egzotycznym kurorcie. Tym razem obraliśmy kierunek na Rosję.
rozwiń zwiń