Czwórka

Napisałeś pracę licencjacką albo magisterską? Opublikuj ją!

27.08.2013 14:03
Twoje dzieło, które po obronie wylądowało na półce, przykryła już pewnie warstwa kurzu. Chcesz dać mu drugie życie? Udostępnij je na portalu Audiowizualni.pl.
Napisałeś pracę licencjacką albo magisterską? Opublikuj ją
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
08'04 Na razie nie robimy żadnej selekcji. Zależy nam na pracach związanych z filmem i przemysłem audiowizualnym – mówiła w Czwórce Anna Wróblewska z Naukowej Biblioteki Audiowizualnej, która pilotuje projekt Audiowizualni.pl (Czwórka/Stacja Kultura)
więcej

- Na razie nie robimy żadnej selekcji. Zależy nam na pracach związanych z filmem i przemysłem audiowizualnym - mówiła w "Stacji Kultura" Anna Wróblewska z Naukowej Biblioteki Audiowizualnej, która pilotuje projekt.

W bazie przeznaczonej dla studentów, dziennikarzy, jak również pracowników naukowych, znajduje się teraz około 20 prac. Jesienią będzie ich 50, a docelowo jest szansa – jak sądzą twórcy portalu – na 200, może nawet 300. – Widzimy, że prace są już czytane, chociaż nasze przedsięwzięcie jest, jak mawiają naukowcy, w fazie intubalnej - podkreśliła Anna Wróblewska. I wytłumaczyła: - To nie są proste pliki PDF, tylko rodzaje e-booków dostosowanych i do narzędzi mobilnych, i do komputerów stacjonarnych.

Perełką archiwum jest praca wybitnej dokumentalistki Małgorzaty Imielskiej na temat Kazimierza Karabasza; zainteresowaniem cieszą się opracowania na temat kina niezależnego, szczególnie amerykańskiego. Wzięcie mają także publikacje dedykowane produkcji filmowej. - Naszym hitem jest obecnie praca licencjacka poświęcona product placement - mówiła Anna Wróblewska.

Serwis Audiowizualni.pl prowadzony jest przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych i Fundację Polskie Centrum Audiowizualne. Można z niego korzystać od 22 lipca tego roku. Znajdują się w nim m.in. prace: "Twórczość fabularna Andrzeja Jakimowskiego na podstawie filmów pt. »Zmruż oczy« oraz »Sztuczki«" Joanny Pawłowskiej, "Fenomen telewizyjnego »talent show« na podstawie wybranych odcinków »You Can Dance – Po prostu tańcz!«, »Mam Talent!« i »The Voice Of Poland«" Aleksandry Zawadzkiej oraz wybrane – dotyczące filmu i telewizji – rozdziały pracy "Clubbing jako forma kultury lokalnej” Aleksandry Różdżyńskiej. 12 sierpnia serwis Audiowizualni.pl opublikował – w ramach drugiej serii – kolejną grupę prac naukowych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Biblioteka Narodowa udostępnia zbiory w sieci!

20.06.2013 13:45
Na początek w internecie będzie około 70 tys. dzieł, do końca roku ponad 300 tys. Biblioteka Narodowa udostępnia swoje zbiory na specjalnym portalu Polona.pl.
Biblioteka Narodowa udostępnia zbiory w sieci
Foto: www.polona.pl
Posłuchaj
00'24 Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, o zbiorach na portalu Polona.pl (źr. IAR)
00'16 Minister kultury Bogdan Zdrojewski o portalu ze zbiorami Biblioteki Narodowej (źr. IAR)
więcej

Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, podkreśla, że nowy portal, na którym można zobaczyć zasoby polskiego dziedzictwa, oznacza dużą zmianę dla czytelników. Każdy będzie mógł zalogować się do biblioteki za pośrednictwem portali społecznościowych. Na swoim koncie będzie mógł przechowywać czytane książki i korzystać z nich w dowolnym miejscu na świecie. Polona.pl daje także możliwość robienia notatek na najcenniejszych dziełach polskiej literatury.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski twierdzi, że dzięki umieszczeniu zasobów Biblioteki Narodowej w internecie, Polska stała się liderem cyfryzacji dziedzictwa narodowego w Unii Europejskiej. Zdrojewski dodaje, że codziennie Polona będzie wzbogacać się o 2 tys. nowych obiektów, aż do chwili, gdy znajdziemy w niej około 300 tys. woluminów. Według zapowiedzi Biblioteki Narodowej i resortu kultury stanie się to do końca roku. Później do cyfrowej przechowalni trafiać będzie około 500 obiektów dziennie.
Z zasobów gromadzonych w Polonie można korzystać dowolnie. Znajdziemy tam m.in. skarbiec Biblioteki Narodowej z dziełami Fryderyka Chopina, twórczością Henryka Sienkiewicza czy rękopisami średniowiecznych kronikarzy.

Polona.pl zintegrowana jest z portalami społecznościowymi. Wrażeniami czy odkryciami można się zatem dzielić ze znajomymi na Facebooku czy Twitterze, a interesujące pliki pobrać na komputer. By mieć dostęp do zasobów Cyfrowej Biblioteki Narodowej, wystarczy się zalogować, nie trzeba uiszczać żadnych opłat.

Polona.pl została uruchomiona jesienią 2006 roku, jednak dopiero 35 mln złotych dotacji z programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka", które przyznano projektowi w 2009 roku, pozwoliło na zintensyfikowanie i dokończenie prac.

IAR/wyborcza.pl/agkm/mk

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: książka kultura literatura