Szkoła demokratyczna - ucieczka ze szkolnej ławki do wolności

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 10:00
Klasyczna szkoła to nie jedyny sposób, żeby uczyć nasze dzieci. Można wybrać edukację domową - zdecydować się na unschooling lub szkołę demokratyczną.
Audio
  • Marianna Kłosińska opowiada o unschoolingu, szkołach wolnych i demokratycznych (Czwórka/Poranek OnLine)

Marianna Kłosińska założycielka i prezeska Fundacji Bullerbyn, inicjatorka ruchu edukacji wolnej i demokratycznej, pierwszy raz o alternatywnych formach edukacji pomyślała w 1993 roku, gdy spodziewała się pierwszego dziecka.
- Pedagogika i edukacja to moje hobby. Jestem pasjonatką pedagogiki kreatywności - mówi gość "Poranka OnLine". - Gdy na świat przyszły moje dzieci zaczęłam się zastanawiać, jaka powinna być szkoła i w jaki sposób powinna uczyć. Kilka lat temu doszłam do wniosku, że dzieci w klasycznych szkołach nie są nauczane, tylko się uczą - dodaje. 
Gość Czwórki wyjaśnia, że w edukacji klasycznej mamy do czynienia ze sterowaniem z zewnątrz, które polega na tym, że dzieci są uczone tego i w taki sposób, co i jak dyktuje zewnętrzny autorytet. W szkołach wolnych i demokratycznych do głosu dochodzi społeczność szkolna czyli dzieci, rodzice i nauczyciele - oni decydują, co i jak się dzieje w szkole. Marianna Kłosińska zaznacza, że uczniowie korzystający z edukacji domowej, unschoolingowej czy ze szkół demokratycznych, zobowiązani są zdawać te same egzaminy, co uczniowie szkół klasycznych.

Marianna
Marianna Kłosińska i Justyna Dżbik /fot. Wojciech Kusiński

 

Fundacja Bullerbyn już od 2 lat pracuje z dziećmi unschoolingowo, od września 2013 roku prowadzi placówkę, w której dzieci nauczane są w sposób wolny i demokratyczny. Instytucja wykorzystuje doświadczenia szkół demokratycznych, które istnieją na całym świecie już od ponad 100 lat.
- Moim zdaniem, dobrze jak rodzic bierze odpowiedzialność za edukację swojej pociechy - mówi prezeska Fundacji Bullerbyn. - Fajnie jak wspólnie decydują, o tym, w jaki sposób dziecko przygotowuje się do egzaminów. Wspólnie mogą też ustalać, jak dysponować wolnym czasem.
Czym jest unschooling, jak funkcjonują szkoły wolne i demokratyczne można będzie się dowiedzieć na specjalnym spotkaniu organizowanym przez Fundację Bullerbyn w sobotę, 8 lutego o 11, przy ulicy Starej 4 w Warszawie. Będzie to też świetna okazja by zapytać o doświadczenia funkcjonujących grup unschoolingowych.
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka dzieci edukacja
Czytaj także

Młodzi mistrzowie sportu. "W-f też może być fajny"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 06:00
Jak zachęcić młodzież do uprawiania sportu? Dzięki ludziom, którzy w tej dziedzinie życia osiągnęli bardzo wiele. Tak działa projekt "Kumulacja aktywności", w którym udział biorą miedzy innymi wybitni polscy sportowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi nie chcą pracować za darmo

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 15:40
Ruszyła kampania "Nie robię tego za darmo", której inicjatorzy chcą zwrócić uwagę na problem bardzo złego traktowania młodych ludzi podczas praktyk i staży. Brak pensji za wykonywaną pracę nazywają wprost niewolnictwem XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia wieczorowe na wymarciu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 17:20
Uniwersytety w Łodzi i Warszawie, ale też Politechnika Warszawska czy krakowska AGH zrezygnowały ze studiów wieczorowych. Czy taka forma studiów ma w Polsce jeszcze jakąś przyszłość?
rozwiń zwiń