Prawo jazdy bez obowiązkowego kursu teoretycznego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 13:00
Niewykluczone, że Polska dołączy do krajów, w których teoretyczny kurs na prawo jazdy nie będzie w ogóle potrzebny. Posłowie proponują, by dać wybór przyszłym kierowcom: kurs teoretyczny, nauka samodzielna lub z pomocą bliskiej osoby.
Audio
  • Jak słuchacze Czwórki wspominają swoje pierwsze samodzielne jazdy samochodem (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Kamil Piechowski wyjaśnia na czym polega poselska propozycja zmian w kursach na prawo jazdy (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Ewa Tokarczyk i Monika Wolska opowiadają o odpowiedzialności młodych kierowców i programie Cinema Drive (Czwórka/Poranek OnLine)
Prawo jazdy bez obowiązkowego kursu teoretycznego
Foto: Glow Images/East News

Pierwsze samodzielna jazda samochodem po otrzymaniu dokumentu prawa jazdy to często stres i wyzwanie, ale też duża radość. Okazuje się, że jest to doskonałym zwieńczeniem trudu włożonego w kurs i przygotowanie egzaminu.
Do egzaminu dziś przygotowujemy się na kursach praktycznych i teoretycznych, nie jest wykluczone, że wkrótce się to zmieni. Posłowie proponują zniesienie obowiązku szkolenia teoretycznego realizowanego w ośrodkach szkolenia kierowców. Kursant miałby pełną dowolność w sposobie pozyskania wiedzy teoretycznej niezbędnej do zdania egzaminu teoretycznego na prawo jazdy - wyjaśnia w "Poranku OnLine" Czwórkowy reporter Kamil Piechowski.

- Dajmy osobom przygotowującym się do egzaminu alternatywę - mówi Krzysztof Gos z Akademii Bezpiecznej Jazdy. - Rodzic przygotowujący swoje dziecko do egzaminu do egzaminu na prawo jazdy sam też odświeży swoją wiedzę.
Wprowadzenie tego rozwiązania może obniżyć też ceny kursów na prawo jazdy. Z pewnością nie będą z tego zadowolone firmy organizujące szkolenia, ale jak zaznacza reporter, dziś mówimy tylko o pomyśle.
Forma egzaminów na prawo jazdy zmienia się bardzo często, jednak jak podkreślają ekspertki, od lat nie zmienny jest problem z młodymi kierowcami.
- Świetna sprawność psychomotoryczna młodych kierowców przekłada się na bardzo wysokie mniemanie o sobie, myślenie: jestem królem szos, mam świetny refleks, świetnie oceniam odległość. Zdałem egzamin więc mam wiedzę i umiejętności - mówi Ewa Tokarczyk, psycholog transportu, przez wiele lat związana z Instytutem Transportu Samochodowego, dziś konsultantka programu Cinema Drive, który pokazuje nietypowe sytuacje na drodze.
- Kino mówi głosem młodego człowieka. Program Cinema Drive, który dziś (8.4) ma swoją premierę, nie grozi, pokazuje sytuacje, w jakich młody człowiek może się znaleźć - wyjaśnia Monika Wolska z Cinema Park.
Główne przyczyny wypadków z udziałem młodych ludzi to alkohol, nadmierna prędkość, rozpraszanie uwagi kierowców, presja rówieśnicza - wszystkie te elementy włączone zostały w pokaz Cinema Drive. Czy program kinowy zwiększy odpowiedzialność młodych kierowców na drodze?

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo jazdy samochód
Czytaj także

Prawo jazdy: 3000 pytań do egzaminu teoretycznego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 16:02
Znów zmieniają się zasady państwowego egzaminu. Zmiany dotyczą pytań do części teoretycznej - zostanie ujednolicona baza pytań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak jeżdżą Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 08:00
Początek listopada to test naszych "samochodowych" umiejętności. Na chwilę przed tym, jak Polacy masowo wyruszą w podróż od cmentarza do cmentarza sprawdzimy jakimi jesteśmy kierowcami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jest sposób na pijanych kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 15:45
Zbyt liberalne prawo, zbyt łagodne podejście sądów czy też za duża tolerancja społeczna w temacie osób siadających za kierownicą po spożyciu alkoholu? Jaka jest główna przyczyna tego problemu?
rozwiń zwiń