Sześć godzin pracy dziennie daje lepsze efekty?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 14:30
Tygodniowy czas pracy najdłuższy jest w Grecji, Bułgarii, Portugalii i na Cyprze. Zaraz za nimi plasują się Polska i Czechy. Spędzamy w pracy dużo czasu, nie znaczy to, że wykorzystujemy go wydajnie. Szwedzi sprawdzą czy nie lepiej pracować tylko 6 godzin.
Audio
  • Po ile godzin dziennie chcialibyśmy pracować? - sonda Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Ile czasu Europejczycy spędzają w pracy? - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Ile czasu w pracy spędzają Polacy - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
Praca
PracaFoto: East News/Glow Images

Szwecja zdecydowała się na niecodzienny eksperyment. Mats Pilhem, wiceburmistrz Goteborga z Partii Lewicy, chce sprawdzić, czy skracając czas pracy urzędników do 6 godzin dziennie, sprawi że będą oni bardziej wydajni i będą przynosili mniejszą liczbę zwolnień lekarskich. Część pracowników przez rok będzie pracowała po 6 godzin, część przez 8. Rok testów ma pokazać, kto był bardziej efektywny.

Martyna Trykosko z portalu forsal.pl w Czwórce komentuje szwedzką propozycję zmian: - z jednej strony to zachęci pracowników do większej produktywność, a z drugiej poprawi się ich samopoczucie i zdrowie .

Okazuje się, że i Polacy chcieliby pracować krócej. Pytani o optymalny czas wypełniania obowiązków zawodowych odpowiadali: 6-8 godzin. W naszej sondzie przedstawiają też alternatywne propozycje, a wypowiadają się i tacy, którzy uwielbiają pracować od 10 do 18. Dziś standardem jest pięciodniowy tydzień pracy, po 8 godzin dziennie.

Przeczytaj także: Goni nas strach przed utratą pracy

Czwórkowa reporterka Martyna Ogonek twierdzi, że skracanie czasu pracy to nic nowego, bo z tą tendencją mamy do czynienia już od rewolucji przemysłowej, przed którą człowiek pracował od 10 do 16 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu.
Jedne z ostatnich badań Eurostatu pokazują relację między wydajnością, a czasem pracy. Polska znajduje się wśród tych krajów, w których pracuje się najdłużej, jednak liderem pozostaje Grecja. 
- Choć wydaje się, że południe Europy to miejsce, gdzie czas płynie wolno i nie trzeba się spieszyć, to są to kraje, gdzie pracuje się najdłużej - mówi Trykosko. - Grecy i Bułgarzy średnio w pracy spędzają ponad 8 godzin dziennie. Polacy nieco mniej niż 8 godzin.
Liderami rankingu na najkrótszy dzień pracy są mieszkańcy krajów kojarzących się z zamożnością i pracowitością: Holandia, Norwegia, Dania, Irlandia i Niemcy. Holendrzy pracują średnio 31 godzin tygodniowo. Okazuje się, że wydajność pracy w bogatych krajach jest dużo wyższa. Najbardziej wydajni jako pracownicy są: Norwedzy, Duńczycy, Holendrzy i Szwedzi.

Sprawdź listę znienawidzonych zawodów

A ile de facto czasu w pracy spędzają Polacy? Dominika Staniewicz, minister rynku pracy w gabinecie cieni BCC, ocenia, że 8 godzin w Polsce pracują urzędnicy,  a należą też do tych, którzy pracują najkrócej. - Urzędnicy bardzo przestrzegają przepisów kodeksu prawa pracy i w momencie, kiedy jest godzina 16, zazwyczaj już nie zastanie się ich w biurze. Choć zdarzają się też wyjątki - ocenia.
Najwięcej godzin w pracy spędzają samozatrudnieni i pracownicy dużych korporacji, nawet po 14 godzin na dobę, a i weekendy w pracy nie są im obce. Okazuje się, że wraz z rosnącym wynagrodzeniem i odpowiedzialnością rośnie liczba godzin w pracy.

Zupełnie inaczej wygląda godzinowy rozkład pracy w takich zawodach jak strażak, czy lekarz. Specyfika tych zawodów sprawia, że decydujemy się na dyżury kilkunasto i kilkudziesięciogodzinne.

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca
Czytaj także

Czas na swoje! A może jeszcze nie?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 15:23
Jak wynika z raportu Eurofound opublikowanego we wtorek (25.03) niemal co drugi młody Europejczyk mieszka z rodzicami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy są roszczeniowi. Może słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 17:20
Państwo dla obywateli, a nie tylko obywatele dla państwa. Z najnowszego sondażu POLPAN wynika, że od naszego kraju oczekujemy, że będzie zaspokajać nasze potrzeby. Czy w ogóle powinniśmy na to liczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humanista - wykształcony, zdolny... bezrobotny

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 10:00
- Jak nazywa się w Polsce humanistów? - Bezrobotni. Ten popularny żart przestaje być zabawny, gdy pod lupę weźmiemy trudną sytuację zawodową tysięcy ludzi, kończących każdego roku studia na przykład na wydziałach historii, bądź filozofii. Czy humaniści przestali być w naszym kraju potrzebni?
rozwiń zwiń