Czwórka

Grosz zniknie z obiegu?

16.05.2012 08:39
Na razie NBP nie ma takich planów, sprawdziliśmy jednak, do czego ten grosz jest nam tak potrzebny.
Audio
  • 09'02
    Co się dzieje z jednogroszówkami - materiał Ani Depczyńskiej.
Grosz zniknie z obiegu?
Foto: Mennica Polska

Jeden grosz to oczywiście pieniądz, ale jest miliony innych pomysłów na jego wykorzystanie. Może służyć do zdrapywania wlepek, może spełniać życzenia i można go wrzucić do fontanny - podpowiadają nasi słuchacze.

Ania Depczyńska sprawdziła czy rzeczywiście jednogroszówki nie znikną. - Na razie nie ma takich planów, żeby monety drobne, jedno- i dwugroszowe wycofać - mówi Przemysław Kuk, rzecznik NBP. - Choć rzeczywiście mamy pewien problem z kosztami, dlatego analizujemy pewne scenariusze. Niestety jako bank centralny obowiązuje nas tajemnica handlowa - dodaje.

Ponoć wyprodukowanie jednego grosika to 5 groszy i kompletnie się to nie opłaca. Skąd ta cena? - Wszystko przez miedź, która kiedyś była o wiele tańsza. Ona stanowi 60% stopu grosza.
- W zeszłym roku samych monet jednogroszowych wybiliśmy 270 milionów sztuk. Monet drobnych, do 10 groszy, w tym momencie jest więcej niż połowa wszystkich monet, które są w obiegu, ale nie wszystkie są w obiegu - mówi Kuk.

Okazuje się, że większość z nas chomikuje grosiki w domu - wrzucamy je do kufli, sakiewek, szuflad, nie lubimy ich nosić w portfelu, bo są za ciężkie. Warto te grosze spożytkować i np. dołączyć do akcji "Góra grosza". - 1 grosz znaczy niewiele, nie ma żadnej wartości, za 1 grosz nic nie możemy kupić. Ale w kupie mogą wiele. Już zebraliśmy 2,5 miliona złotych w groszach - mówi koordynatorka akcji, Elżbieta Prządka. Te pieniądze trafią do Rodzinnych Domów Dziecka - to ogromna pomoc. 

Co jeszcze możemy zrobić z groszem, a czego nie możemy dowiesz się słuchając czwórkowego "Poranka".

(pj)Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń