Polacy piją coraz mniej alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 11:28
Z badań światowej Organizacji Zdrowia wynika, że przeciętny Polak spożywa rocznie mniej alkoholu niż wynosi średnia europejska. - Aż 16 proc. naszych rodaków deklaruje abstynencję - mówi Leszek Wiwała ze Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Audio
  • Polacy piją coraz mniej alkoholu - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Najmniej pije się w Polsce na Mazowszu. Częściej piją ludzie lepiej wykształceni, wolimy piwo niż wódkę i wino, a najchętniej pijamy z rodziną i znajomymi w domu i nie potrzebujemy do tego specjalnych okazji. To wyniki najnowszego badania TNS dla Polskiego Przemysłu Spirytusowego. Badanie wykazało, że mamy bardzo dobre mniemanie o swoich alkoholowych zwyczajach. 96 proc. mężczyzn i 99 proc. kobiet zadeklarowało, że nigdy nie zdarzyło im się wypić "za dużo" alkoholu.

- Pod względem ilości spożywanego alkoholu w krajach Unii Europejskiej na 27 państw jesteśmy na 19. miejscu - mówi Leszek Wiwała, prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. - Więcej od nas piją Francuzi, Brytyjczycy i Niemcy. Liderami są nasi sąsiedzi, Czesi.

Wcale nie jesteśmy także fanami mocnych trunków, a naszym ulubionym napojem „wyskokowym” jest piwo. - Pijemy napoje alkoholowe o niskiej zawartości alkoholu - tłumaczy Wiwała. - W ubiegłym roku statystyczny Polak spożył 6 l napojów winiarskich, 8 l wyrobów spirytusowych i aż 99,4 l piwa.

Z badania wynika także, że alkohol to w Polsce przemijające upodobanie. Z wiekiem pojawia się coraz więcej abstynentów. najwięcej piją osoby między 18. a 25. rokiem życia i w tym przedziale wiekowym abstynentów jest zaledwie 6 proc. Wśród trzydziestolatków - 12 proc. A wśród osób po 60. to już 27 proc. Abstynencję w Polsce deklaruje także więcej osób niż w Danii czy Szwecji.

(kd)

Czytaj także

Miłość uzależnia. Jest jak picie i palenie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 12:00
– Jeśli ludzie mają tendencję do wielokrotnego, częstego zakochiwania się, są najczęściej również podatni na uzależnienia od różnego rodzaju środków chemicznych – mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkohol, narkotyki... Dlaczego ludzie nie radzą sobie z nałogami?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:00
Wydaje ci się, że palisz papierosy, pijesz alkohol, albo jesz słodycze, bo lubisz i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować? Być może się mylisz. Jesteś w szponach nałogu i nawet o tym nie wiesz. Co zrobić, by się uwolnić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narkotyki? Poprawczak? "Bardzo trudno się wyrwać, ale to możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 15:00
Zaczyna się od wagarów, alkoholu, wybicia szyby, popchnięcia kolegi. Potem jest tylko gorzej. – Zdałem sobie sprawę, że jest źle, gdy już trafiłem do zakładu i było za późno – mówi w Czwórce Bartosz Kaja, wychowanek poprawczaka. Jak powrócić na tzw. jasną stronę mocy? Często bez wsparcia się nie uda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siecioholizm - znak naszych czasów?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 19:00
Uzależnienie od seksu, pracy, internetu, hazardu, zakupów to najpoważniejsze współczesne nałogi.
rozwiń zwiń