Zrób sobie tatuaż na wiosnę

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 17:00
Wraz z powrotem wiosny w salonach tatuażu zrobiło się tłoczno. Na wizytę u dobrego specjalisty trzeba czekać nawet kilka miesięcy.
Audio
  • Rozmowa Marcinem "Domanem" Domańskim, Tomaszem Majchrzykiem i Marcinem Pacześnym m.in. o tym, dlaczego się tatuujemy i dlaczego robi to więcej kobiet niż mężczyzn, a także od jakiego tatuażu warto zacząć (Czwórka/4 do 4)
  • Jak dbać o tatuaż, co zrobić, by po latach wciąż wyglądał świeżo? - rozmowa z Juniorem (Czwórka/4 do 4)
Tatuaż może być piękną ozdobą ciała
Tatuaż może być piękną ozdobą ciałaFoto: Glow Images/East News

- Tatuaż ma boleć. Osoba tatuowana powinna zapamiętać moment robienia tatuażu jak najdłużej - mówi Sebastian, czyli Junior, tatuażysta. - Wykonanie obrazu na ramieniu bądź łydce każdy może wytrzymać. Jednak stopa, szyja czy okolice żeber to miejsca, w których bardziej długotrwałe tatuowanie stanowić może nie lada wyzwanie.

Jak przyznaje ekspert, to że tatuaże uzależniają i zrobienie pierwszego natychmiast powoduje chęć wykonania kolejnych, nie do końca jest prawdą. - Tatuaż jednak zawsze ośmiela i jeśli po latach niepewności zdecydujemy się na pierwszy, łatwiej będzie nam wymyślać kolejne - przyznaje Junior.

Wbrew obiegowej opinii nie jest jednak tak, że tatuaże zmieniają nasze życie. - To jak kupienie nowego zestawu ciuchów  - mówi Marcin Pacześny, współorganizator "Tatoo Konwentu". - Z drugiej strony, jeśli umieścimy sobie na ciele pamiątkę po kimś, coś "głębszego", tatuaż może nam pomóc i rzeczywiście zmienić nasze życie. Możemy też rzeczywiście stać się tą osobą, którą chcielibyśmy być - dodaje gość "4 do 4".

Jak zaznacza Marcin "Doman" Domański ze studia "Stara Baba Tatoo", dziś osoby, które chcą wykonać swój pierwszy tatuaż, wzorów szukają w sieci, zamiast zajrzeć w głąb siebie. - A inspiracją może być przecież wszystko: przeczytana książka, obejrzany film - mówi ekspert. - Warto więc nie tylko poszukać jej w sobie, ale także dotrzeć do odpowiedniego tatuatora, który będzie pracował w stylu, który nam akurat najbardziej odpowiada.

Marcin
Marcin Domański, Marcin Pacześny, Tomasz Majchrzyk/fot. Wojciech Kusiński

Zwłaszcza, że wybór salonów tatuaży jest ogromny, a wzory i barwy, spośród których możemy wybierać, ogranicza właściwie tylko nasza własna wyobraźnia.

Czy można usunąć tatuaż tak, by nie został po nim ślad? - Decydując się na taką ozdobę trzeba wiedzieć, że jest ona na całe życie. Pozbycie się jej wiąże się z kosztami, bliznami, przebarwieniami - tłumaczy Junior. - Z pomocą może nam przyjść także chirurg plastyczny, ale nie ma właściwie możliwości, by wytatuowana skóra wróciła do stanu sprzed ozdabiania.

(kd / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA
Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Banksy: kryminalista czy wybitny artysta?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 17:50
Wyniósł graffiti do rangi sztuki ulicznej. Prowokuje, budzi uznanie, ale przede wszystkim ciekawość. Kim właściwie jest Banksy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka nowoczesna wraca do tradycyjnych mediów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:00
- "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" to pierwsza, od ponad dekady, tak obszerna prezentacja aktualnej sztuki polskiej, zbudowana wokół istotnych prac, postaw oraz tematów podejmowanych przez artystów wizualnych w ostatnich latach - mówi Łukasz Ronduda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Shoefiti w służbie gangów i sztuki

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:00
Trampki wiszące na drutach, lampach czy kablach telefonicznych to nic nowego. Nowe są za to interpretacje tego zjawiska. Filmową opowieść o shoefiti stworzył Matthew Bate.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Helmut Newton - fotograf jak paparazzi

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 12:30
- Wulgarność jest życiem, jest zabawą, jest pragnieniem doznań skrajnych - mawiał Helmut Newton, jeden z najwybitniejszych współczesnych fotografików. Do historii sztuki przeszedł jako "Król Perwersji", który do fotografii mody wprowadził zupełnie nową jakość.
rozwiń zwiń