Kulturalna Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2010 19:00
W stolicy wiele się dzieje. Dbają o to m. in. Fundacja Bęc Zmiana oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę".
Audio
  • Paulina Jeziorek o inicjatywach Fundacji Bęc Zmiana
  • Gocha Pawlak o projekcie Warszawa dla początkujących
  • Robert Przepiórski o dopingowych inicjatywach kulturalnych

Warszawa jest jednym z polskich miast, które pretendują do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W "Magazynie" przedstawialiśmy szereg społeczno-kulturalnych inicjatyw, akcji i projektów, mających wzmocnić pozycję Warszawy w walce o tytuł.

Jeśli zmiany, to tylko na lepsze
Fundacja Bęc Zmiana zajmuje się m. in. promowaniem sztuki nowoczesnej i aranżowaniem przestrzeni publicznej. – To my jesteśmy pomysłodawcami różowych jelonków, które pojawiły się niedaleko Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – z dumą przyznaje Paulina Jeziorek, kuratorka, producentka i działaczka fundacyjna. Bęc Zmiana stara się być również platformą komunikacyjną łączącą środowiska artystyczne z urzędniczymi i komercyjnymi. W najbliższej przyszłości organizuje wystawę prac brytyjskiego artysty Heatha Buntinga.

Więcej informacji w rozmowie Pauliny Jeziorek z Justyną Dżbik i na stronie internetowej: funbec.eu

Coś dla studentów – niekoniecznie z Warszawy

O projekcie "Warszawa dla początkujących" opowiadała w "Magazynie" Gocha Pawlak z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". – Został on stworzony z myślą o młodych ludziach, którzy przyjeżdżają do Warszawy na studia i maja na tyle energii, by robić coś więcej poza studiowaniem – wyjaśnia gość Justyny Dżbik. Celem projektu jest pokazanie młodym ludziom, jak wygląda działalność różnych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, oraz zachęcanie do zaangażowania się w ich prace.

Najbliższy event w ramach projektu "Warszawa dla początkujących" już 21 października. Będzie to spotkanie z zespołem redakcyjnym nieregularnika feministyczno-lesbijskiego "Furia".

Więcej informacji na stronie projektu: warszawadlapoczatkujacych.blogspot.com

Kulturalny doping

– Idea przewodnia to dopingować ludzi, dopingować miasto i dopingować siebie – podkreśla Robert Przepiórski, który zaangażowany jest m. in. w organizację festiwalu "Street Art Doping". Ma on promować sztukę i kulturę ulicy przy wsparciu miasta. – Chodzi o to, by otworzyć ludzi na sztukę, która do tej pory była uważana za nielegalną – wyjaśnia gość "Magazynu". W ramach festiwalu artyści mogą np. tworzyć prace wielkoformatowe w Parku Praskim, prezentować obrazy i grafiki.

O projekcie "Citydoping" i imprezach w CUDzie nad Wisłą dowiesz się więcej z rozmowy Roberta Przepiórskiego z Justyną Dżbik.

ap

Czytaj także

Które z polskich miast najszybciej rozwinie skrzydła?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 12:20
11 polskich miast nadal walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografie z Warszawą w tle

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 12:56
Nigdy nie kazałem nikomu pozować – mówi warszawski fotoreporter Witold Sadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowe plenery Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2010 15:24
– Z przewodnikiem można iść na spacer szlakiem filmów kryminalnych czy socrealistycznych – mówi autor "Filmowego przewodnika po Warszawie".
rozwiń zwiń