Czwórka

Polskie matki coraz bardziej się emancypują

10.05.2012 14:45
Na kulturalnej i społecznej mapie Warszawy powstanie Centrum Kultury Matek. Za jego działania odpowiada Sylwia Chutnik.

Pisarka, felietonistka, autorka dramatów i sztuk teatralnych, szefowa fundacji MaMa, animatorka kultury, działaczka Sylwia Chutnik postanowiła otworzyć nowe miejsce w Warszawie. Jego adres to Wilcza 27 B.

- Będzie to też nowa siedziba fundacji MaMa, królestwo segregatorów, a także warsztaty spotkania, Klub Mam, Koło Gospodyń Miejskich i nowość - maluteńka, z kilkoma stoliczkami klubo-kawiarnia z bezglutenowymi ciasteczkami, które będzie piekła moja mama - zaprasza Chutnik. - Centrum Kultury Matek będzie zajmowało się tym, czym do tej pory zajmowała się fundacja. Jesteśmy też otwarte na wszelkie inicjatywy nieformalne, które dotyczą rodziców i dzieci. A jest mnóstwo takich inicjatyw - dodaje.

Otwarcie Centrum już tuż tuż, bo 26 maja - w Dniu Mamy. A jeszcze wcześniej (17 maja) konferencja prasowa inaugurująca VII edycję Kampanii "O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę" - akcje polegającą na walce z barierami architektonicznymi, które przeszkadzają spacerach rodzicom z dziećmi w wózkach, niepełnosprawnym czy osobą starszym.

W międzyczasie Sylwia Chutnik nie próżnuje. Już dziś zaprasza na promocję swojej najnowszej książki o ironicznym tytule "Mama ma zawsze rację!". - W Polsce mimo tego, że mamy coraz bardziej się emancypują, ciągle uważają, że to one zawsze maja rację. Istnieje taki matriarchat domowy - sfera bardzo prywatna - wyjaśnia Sylwia Chutnik. -  Mamy uważają, że wszystko wiedzą najlepiej, a z drugiej strony oczekują równouprawnienia w domu, ale mocno trzymają władzę matczyną.

Ta książka to zbiór felietonów, które ukazywały sie w magazynie "GaGa" piśmie o pięknym dzieciństwie. Sylwia Chutnik podkreśla, że nie chodzi o pismo, które dziś nosi ten sam tytuł, a czasopismo którego naczelną była Zuza Ziomecka. - Część felietonów powstała też specjalnie do tej książki - dodaje autorka.

Sylwia Chutnik w książce "Mama ma zawsze rację!" objawiła także swój nowy talent. O tym talencie, a także komedii z elementami horroru o warszawskich żydach z Muranowa, którą napisała dla Teatru Dramatycznego, Sztuce Matek i wielu innych sprawach szefowa Fundacji MaMa opowiadała Justynie Dżbik w audycji "Pod lupą" - posłuchaj.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Eweliny Grygiel o rodzinie bez granic - i ich blogu. Rodzina bez granic to podróżnicy, który podróżują po całym świecie wraz ze swymi małymi córeczkami.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń