Czwórka

Siusiający chłopiec ocalił Brukselę

19.09.2012 18:20
Jeśli ruszamy w podróż po Europie, to Bruksela powinna obowiązkowo znaleźć się na naszej trasie. To miasto o wspaniałej atmosferze, z wieloma atrakcjami.
Posłuchaj
09'36 Brukselskie atrakcje
03'09 Belgijskie smakołyki - materiał Karoliny Chabraszewskiej
04'35 Polacy pracujący w Brukseli w Komisji Europejskiej - materiał Kasi Kornet
więcej

- Jeśli zwiedzamy Europę, takie miejsca jak Paryż, Londyn, to Bruksela jest przystankiem obowiązkowym, tam jest super atmosfera, dużo ciekawych rzeczy, ludzie są bardzo fajni - przekonuje Joanna Jankowiak-Delcol .

Jedną z głównych atrakcji belgijskiej stolicy jest Manneken Pis czyli Siusiający chłopiec, związana z nim legenda, a także muzeum.
- Mały siusiający chłopczyk stoi niedaleko rynku Brukseli. Legenda z nim związana mówi, że podczas rewolucji, podczas zamieszek, ten mały chłopiec biegał nago po ulicy i załatwił się na knot bomby. Z tego powodu bomba nie wybuchła i dzięki temu uratował Brukselę - opowiada gość Dominika Olędzkiego i Krzysztofa Grzybowskiego. - Często ten chłopiec jest ubierany przez brukselczyków. Ilość ubranek jest tak duża, że przy rynku belgijskiej stolicy powstało muzeum ubranek dla chłopca.

Manneken
Manneken Pis/ fot. Myrabella/wikipedia

Ciekawostką jest, że Manneken Pis nie zawsze siusia wodą...


Będąc w Brukseli koniecznie należy się wybrać do Galerii Króla i Królowej, gdzie znajdują się przeróżne sklepiki. Tam można zaopatrzyć się w belgijską czekoladę. Jak przekonuje Joanna Jankowiak-Delcol koniecznie trzeba wejść na obiad do tawerny, by skosztować tradycyjnej brukselskiej kuchni np. węgorza w sosie zielonym czy krokietów z krewetkami.

Posłuchaj audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4" i dowiedz się jakich jeszcze atrakcji nie można w Belgii przegapić, do których muzeów warto iść. 

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Karoliny Chabraszewskiej o belgijskich przysmakach, a także materiału Kasi Kornet o Polakach pracujących w Brukseli, w strukturach Unii Europejskiej. 

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Bruksela: mężczyzna strzelał do policjantów

12.09.2012 19:35
Po ataku na funkcjonariuszy napastnik - jak donoszą belgijskie media - zabarykadował się w domu.
Belgijska policja
Belgijska policjaFoto: Oxyman/Wikimedia Commons/CC

Dom, w którym przebywa mężczyzna jest otoczony przez policjantów, ze względów bezpieczeństwa drogi dojazdowe są pozamykane.
Z relacji świadków wynika, że mężczyzna wdał się w bójkę ze stróżem parkingowym, a gdy na miejsce przyjechała policja, otworzył ogień. Nie ma doniesień o ofiarach.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

Zobacz więcej na temat: Belgia Bruksela IAR

Czytaj także

Irlandia Północna kusi turystów Groblą Olbrzyma

Niezwykłe bazaltowe słupy, 300-letni wiszący most, ruiny zamku, stojące na samym brzegu klifu - na turystów w Irlandii Północnej czekają naprawdę niesamowite atrakcje.
Posłuchaj
10'09 Rozmowa z Martą Wieszczycką
więcej

- Zwiedzając Ulster można bez problemu zobaczyć Irlandię w pigułce - opowiada Marta Wieszczycka z Europejskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Celtyckiego, w Czwórce. - Można tam zobaczyć sporo charakterystycznych dla tego kraju ciekawostek.

Jedna z najpiękniejszych tras turystycznych na świecie także znajduje się w Irlandii Północnej. To trasa z Derry do Belfastu, wiodąca wzdłuż wybrzeża. – Tam jest sporo charakterystycznych elementów, można zobaczyć na przykład klify – tłumaczy gość Czwórki.

Na tej trasie znajduje się także główna atrakcja turystyczna północnego wybrzeża - Giants Causeway, czyli Grobla Olbrzyma. - Trzeba ją zobaczyć, bo ciążko opowiedzieć o tym widoku – mówi Wieszczycka. - To około 37 tysięcy bardzo ściśle przylegających do siebie bazaltowych słupów. Powstały, gdy wulkaniczna lawa zalana została falami zimnego oceanu. Dziś człowiek czuje się, jakby chodził po wielkim plastrze miodu. Bardzo nietypowe miejsce, więc warto zarezerwować więcej czasu, by zwiedzić wszystko.
Poznaj tajemnice innych zakątków świata!

W okolicach Grobli Olbrzyma zobaczyć można także tzw. Organy, czyli bazaltowe słupy, wbite w klif, albo tzw. Płot, czyli miejsce, w którym przechodzimy pomiędzy tymi słupami.
Dowiedz się więcej o turystycznych atrakcjach Irlandii Północnej, m. in. o 300-letnim, wiszącym moście, z którego nikt jeszcze nigdy nie spadł, słuchając rozmowy z audycji "4 do 4".

(kd)