POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Siusiający chłopiec ocalił Brukselę

Czwórka
Paulina Jakubowska 19.09.2012
Rynek w Brukseli
Rynek w Brukseli, foto: źr. Wikipedia/GNU/Wouter Hagens

Jeśli ruszamy w podróż po Europie, to Bruksela powinna obowiązkowo znaleźć się na naszej trasie. To miasto o wspaniałej atmosferze, z wieloma atrakcjami.

- Jeśli zwiedzamy Europę, takie miejsca jak Paryż, Londyn, to Bruksela jest przystankiem obowiązkowym, tam jest super atmosfera, dużo ciekawych rzeczy, ludzie są bardzo fajni - przekonuje Joanna Jankowiak-Delcol .

Jedną z głównych atrakcji belgijskiej stolicy jest Manneken Pis czyli Siusiający chłopiec, związana z nim legenda, a także muzeum.
- Mały siusiający chłopczyk stoi niedaleko rynku Brukseli. Legenda z nim związana mówi, że podczas rewolucji, podczas zamieszek, ten mały chłopiec biegał nago po ulicy i załatwił się na knot bomby. Z tego powodu bomba nie wybuchła i dzięki temu uratował Brukselę - opowiada gość Dominika Olędzkiego i Krzysztofa Grzybowskiego. - Często ten chłopiec jest ubierany przez brukselczyków. Ilość ubranek jest tak duża, że przy rynku belgijskiej stolicy powstało muzeum ubranek dla chłopca.

Manneken
Manneken Pis/ fot. Myrabella/wikipedia

Ciekawostką jest, że Manneken Pis nie zawsze siusia wodą...


Będąc w Brukseli koniecznie należy się wybrać do Galerii Króla i Królowej, gdzie znajdują się przeróżne sklepiki. Tam można zaopatrzyć się w belgijską czekoladę. Jak przekonuje Joanna Jankowiak-Delcol koniecznie trzeba wejść na obiad do tawerny, by skosztować tradycyjnej brukselskiej kuchni np. węgorza w sosie zielonym czy krokietów z krewetkami.

Posłuchaj audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4" i dowiedz się jakich jeszcze atrakcji nie można w Belgii przegapić, do których muzeów warto iść.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Karoliny Chabraszewskiej o belgijskich przysmakach, a także materiału Kasi Kornet o Polakach pracujących w Brukseli, w strukturach Unii Europejskiej.

(pj)

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!