Czwórka

Nowy wymiar mowy nienawiści

17.01.2013 10:00
Granice w sieci coraz łatwiej nam się przekracza. Nie chodzi o granice geograficzne, ale… dobrego smaku. - Trzeba się zastanowić, kim są tak naprawdę ludzie, którzy obrażają innych w internecie, co chcą przez to osiągnąć - mówi w Czwórce Michał Czernuszczyk, psychoterapeuta.

Wyobraź sobie, że obok ciebie jest ktoś, kto lepiej się ubiera, ma nowocześniejsze gadżety. I obnosi się z tym. Co zrobić, by "zakończyć sprawę"? Okazuje się, że to nic trudnego, tak przynajmniej pomyśleli uczniowie pewnego liceum w Bydgoszczy. W ubiegłym roku założono tam fanpage na jednym z serwisów społecznościowych. Celem nowej strony było bezpardonowe szkalowanie kolegów. "Pedały", "lalusie", "lansiarze” - to przykładowe epitety, które możemy tam znaleźć. Wiele z nich opatrzonych jest zdjęciami konkretnych uczniów. A jak wiadomo, zawiść ludzka nie ma dna, więc chętnych, by podzielić się swoimi opiniami, nie brakuje. Strona w ciągu kilku pierwszych dni funkcjonowania zyskała kilka tysięcy sympatyków.

– Strona liceum z Bydgoszczy jest w pewien sposób mało wysublimowaną formą prowokacji kulturowej – mówi w Czwórce dr Piotr Zańko z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. – Jednocześnie sygnalizuje bardzo istotny problem, bo obnaża polaryzację w edukacji. Mamy podział na szkoły elitarne i środowiska wykluczone z dyskursu społecznego.

Zdaniem psychologa i psychoterapeuty z Pracowni Terapii i Rozwoju, Michała Czernuszczyka, obława w sieci związana jest ze zjawiskiem znanego od tysięcy lat "kozła ofiarnego". – Łatwo jest zwalić winę na kogoś innego – mówi gość Czwórki. – Warto też zastanowić się, kim są osoby, którzy takie strony tworzą, a potem kolportują w świat, jakie mają problemy.

Dowiedz się więcej m. in. o tym, skąd bierze się "mowa nienawiści" w internecie i jak możemy walczyć, gdy padniemy ofiarą takiej "nagonki", słuchając nagrań rozmów z audycji "4 do 4".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj, jak działa wytwórnia filmowa

15.01.2013 06:00
Zapukaliśmy do drzwi Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, aby sprawdzić jak wygląda proces tworzenia filmu.
rozwiń zwiń