POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Karnawał w Grecji: czekoladowa bitwa i wolna miłość

Czwórka
Ula Kaczyńska 23.01.2013
Santorini, Grecja
Santorini, Grecja, foto: Glow Images/East News

Najsłynniejszy jest w Wenecji, najbardziej widowiskowy w Rio, a w Grecji - najbardziej urokliwy. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na tegoroczny karnawał zapraszamy na południe Europy..

- Tradycja karnawałowych zabaw sięga w Grecji czasów starożytnych i jest wyrazem zamiłowania mieszkańców tej części Europy do hucznego świętowania - tłumaczy Nikos Vasileiadis. - Kiedyś robili to w hołdzie Dionizosowi, przebierając się za satyrów i uprawiając wolną miłość. Dziś poprzestają głównie na przebierankach, choć i ta miłość i skłonność do kulinarnej rozpusty gdzieś tam jeszcze pobrzmiewa.
Największy grecki karnawał odbywa się w Patras. To największe miasto na Peloponezie i drugi co do wielkości port w Grecji. Latem jest bazą wypadową do innych części Grecji i na wyspy, a zimą miejscem corocznej imprezy, która trwa prawie 2 miesiące.

Poznaj najciekawsze zakątki na ziemi i wybierz się z Czwórką dookoła świata > > >

- Inne godne polecenia na ten czas greckie miejsca to Ksanti, Kreta i Ateny - wymienia gość Krzyśka Grzybowskiego. - Jeśli zaś marzy nam się karnawał we włoskim stylu to warto pojechać na Korfu, które przez to, że znajdowało się pod włoskimi wpływami zachowało tradycje wywodzące się z czasów świetności karnawałowych orszaków w Wenecji.

karnawałowa
karnawałowa parada w greckim Patros


W ostatnią niedzielę karnawału we wszystkich miastach Grecji i w większości wiosek odbywają się parady, w których udział biorą grupy osób i tancerzy przebranych tematycznie. Nie wszyscy tańczą Zorbę, ale Beata Kwiatkowska postanowiła sprawdzić, czy trudno nauczyć się tych kroków oraz jak naprawdę wygląda wielkie greckie wesele. Wszystkiego dowiesz się słuchając jej materiałów oraz nagrania z audycji "4 do 4".
kul

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!