Zazdrosny jak Polak? "To ludzkość jest zawistna"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:00
- Polacy tak bardzo skupiają się na zaspokajaniu własnych potrzeb materialnych, że zapominają o realizacji pragnień. Stąd frustracja – tłumaczy w Czwórce Anna Mazgal z "Kultury Liberalnej".
Audio
  • Zawiść to narodowa cecha Polaków? - sonda wśród słuchaczy Czwórki
  • Rozmowa z Anną Mazgal i Adamem Stolarzewiczem

Lepiej nie mówić, że wszystko jest w porządku, lepiej nie chwalić się, że dostaliśmy awans w pracy. "Nikomu nie mogę się zwierzyć, że jadę na wakacje za 20 000 zł, bo będą mi źle życzyć" - pisze jeden z słuchaczy.
- Zazdrość uruchamia się w nas w momencie, gdy mamy określone potrzeby, najczęściej niezaspokojone, które potrafił zaspokoić ktoś inny - tłumaczy Adam Stolarzewicz, wykładowca zarządzania i coachingu, a także członek Komisji Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich.

Według badań "Diagnoza społeczna 2011" jedynie 13 % Polaków wierzy w dobre intencje innych ludzi i uważa, że większości osób można ufać. To wyniki najniższe w Europie. - Zazdrość ma bezpośredni związek z marzeniami. Jeśli czujemy, że możemy osiągnąć to, czego chcemy, zaczynamy do tego dążyć. Jeśli jednak sądzimy, że i tak nie mamy szans, bo nas nie stać, bo nie potrafimy czegoś zrobić, dajemy za wygraną, a to powoduje frustrację - mówi Anna Mazgal z "Kultury Liberalnej".

Ale zdaniem ekspertów zazdrość czy zawiść to niekoniecznie specjalność Polaków. - Zawistna jest cała ludzkość. Jedyne, co nas różni, to sposób manifestowania swoich złości i bezsilności - mówi Mazgal. A nasza "narodowa złość", według Stolarzewicza, ma także swoje dobre strony, bo... dzięki niej sami o sobie możemy się czegoś dowiedzieć. - Podczas tak popularnego "obgadywania" kogoś dotykamy głównie tych tematów, które stanowią dla nas samych jawną albo ukrytą potrzebę - mówi gość Czwórki.

Skąd bierze się pesymistyczne podejście Polaków do życia i czy to rzeczywiście jest nasza narodowa cecha, czy może sami przykleiliśmy sobie taką "łatkę"? Posłuchaj nagrań rozmów z audycji "4 do 4".

(kd)

Zobacz więcej na temat: POLSKA Europa psychologia
Czytaj także

"Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:20
Masz 30 lat i nic w twoim życiu nie jest takie, jak zaplanowałeś u progu dorosłości? Wydawało ci się, że będziesz mieć dużo pieniędzy, dwójkę uroczych dzieci i psa, a tymczasem wciąż mieszkasz z mamą i zarabiasz średnią krajową? Ten materiał jest właśnie o tobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy między kobietą, a mężczyzną może być... tylko przyjaźń?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 10:00
– Kasia jest złośliwa i bezpośrednia, a po przeczytaniu jednej z moich książek powiedziała mi, że ja też taki jestem – mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, o Katarzynie Miller. – Postanowiliśmy więc razem napisać książkę, która nie jest landrynkowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wysypiasz się? Twój związek zawiśnie na włosku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 18:30
Niewyspanie wpływa na nasze relacje z innymi - twierdzą amerykańscy naukowcy. Z ich badań wynika, ze im krócej śpimy, tym bardziej stajemy się samolubni i niewdzięczni.
rozwiń zwiń