POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Pusta kartka wrzucona do urny. Czy to ma sens?

Czwórka
Katarzyna Karaś 14.08.2013
Pusta kartka wrzucona do urny. Czy to ma sens?
foto: Maksim Bogodvid/Wikimedia Commons/CC

Były działacz opozycji i wieloletni poseł Władysław Frasyniuk zaproponował, by w najbliższych wyborach oddać nieważny głos.

Zdaniem Władysława Frasyniuka takie zachowanie byłoby przejawem obywatelskiego nieposłuszeństwa, które być może wstrząsnęłoby klasą polityczną w Polsce.
W opinii gościa audycji "4 do 4" politologa i dziennikarza "Krytyki Politycznej" Michała Sutowskiego, wezwanie Frasyniuka do wrzucenia pustej kartki do urny wyborczej, to wezwanie do poważnego gestu politycznego. - To zupełnie coś innego niż zachęcanie do nieuczestniczenia w wyborach, które jest tak naprawdę deklarację obojętności. Wrzucając pustą kartkę mówimy: obchodzi mnie to, co się dzieje w Polsce, co się dzieje w polskiej polityce. Co więcej dajemy wyraźny sygnał, że nam się obecna sytuacja nie podoba - tłumaczy gość Krzysztofa Grzybowskiego.
Socjolog dr Marcin Sińczuch z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW zwraca uwagę, że ostatnio młodzież otrzymuje wiele sprzecznych komunikatów - z jednej strony jest zachęcana do udziału w wyborach, z drugiej słyszy apele polityków PO, którzy namawiają do zlekceważenia referendum prezydenckiego w Warszawie, a teraz jeszcze prezentuje się jej trzecią opcję. - Może to być odebrane jako kolejna ściema polityków - ocenia Sińczuch.

Goście radiowej Czwórki zwracają też uwagę, że w sytuacji, gdy w wyborach oddanych zostanie jedynie kilkadziesiąt procent ważnych głosów, politycy mogą nie odebrać tego tak, jak się spodziewają wyborcy. - Bylibyśmy świadkami tworzenia niebywałych konstrukcji, których celem byłoby pokazanie, że zwycięzca mimo wszystko ma mandat do sprawowania władzy - tłumaczy Sińczuch.
Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski. Wysłuchaj całej rozmowy!

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!