Dlaczego spieramy się o pochówek?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 18:18
Ustawa o chowaniu zmarłych została uchwalona w 1958 roku. Od tego czasu było kilka nowelizacji, ale główny zapis od pół wieku się nie zmienił - ciało zmarłego musi zostać pochowane w grobie ziemnym lub katakumbie.
Audio
  • Na czym polega spór o liberalizację przepisów dotyczących naszego pochówku? (4 do 4/ Czwórka).
Dlaczego spieramy się o pochówek?
Foto: Glow Images/East News

- Te przepisy nie do końca korespondują z obecną rzeczywistością. Kiedy prawo nie nadąża za rzeczywistością, rzeczywistość tworzy własne nisze - mówi Jan Bondar, Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dlatego jest wiele nieformalnych ogrodów pamięci. Wbrew powszechnej opinii, nie stanowią one żadnego biologicznego zagrożenia.
- Kremacja odbywa się w temperaturze około tysiąca stopni. Z punktu widzenia sanitarnego nie może powodować żadnych zagrożeń epidemiologicznych - wyjaśnia Jan Bondar.
Problemem jest stosunek do śmieci w naszej kulturze. Dlatego spór o umożliwienie grzebania zwłok w wybranych przez siebie miejscach czy rozsypywanie prochów jest wziąż aktualny i budzi wiele, skrajnych, emocji.
- Obraz kremacji kłóci się z silnie zakorzenionym w naszej kulturze wyobrażeniem o pochówku - twierdzi Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta. - A my jesteśmy zdeterminowani przez kulturę. To ona ostatecznie przesądza o tym, co uznamy za stosowne. Ale nie ma uniwersaliów dotyczących całej ludzkości - dodaje dr Zuzanna Grębecka, Instytut Kultury Polskiej UW.
Stosunek cywilizacji zachodniej do tematu śmierci nieustannie się zmienia. Dlatego Tomasz Stawiszyński zastanawia się dlaczego nie mielibyśmy liberalizować prawa dotyczącego pochówku? - Jeśli granicami wolności są przepisy higieny, a te nie są łamane, to dlaczego ustawa o pochówku jest nadal tak restrykcyjna?
Według Zuzanny Grębeckiej to kwestia odpowiedzenia sobie na pytanie czy przepisy powinny  chronić wolność jednostki, czy życie społeczne? - Pochowek jest jednym ze szczególnie ważnych obrządków, nie tylko dla zmarłego ale i wspólnoty. Kiedyś oznaczał zamknięcie bytowania ziemskiego. Miał istotny wymiar społeczny.
Natomiast  Robert Wyszyński, socjolog kultury, zwraca uwagę na czynnik ekonomiczny. Według niego, często to on jest decydujący przy wyborze formy pochówku. I otwiera nową dyskusję na temat obowiązujących przepisów.

jl

Zobacz więcej na temat: Czwórka pogrzeby prawo
Czytaj także

Co to jest pozew? Czym zajmuje się prawnik? Polacy nie wiedzą

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 12:11
Jak wynika z badań OBOP co piąty Polak uważa, że pełnomocnikiem może być każdy prawnik, a 12 proc. osób twierdzi, że nawet każdy obywatel. Z kolei 17 proc. ankietowanych poległo na pytaniu, czym jest pozew.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrzeby w kościołach i obserwacja zwłok. Zmiany w ustawie o pogrzebach

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 14:04
Nie będzie pogrzebowej rewolucji. Posłowie nie mają planów umożliwienia grzebania zwłok w wybranych miejscach czy rozsypywania prochów, na przykład w morzu. Projektem nowelizacji ustawy o cmentarzach zajmują się sejmowej komisje samorządu i administracji.
rozwiń zwiń