Literacki i internetowy performance Zofii Krawiec

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 13:55
Zofia Krawiec, kuratorka i krytyczka sztuki oraz artystka, jest nie tylko autorką książki i twórczynią wystawy pod tytułem "Miłosny performans". Prowadzi też artystyczny profil w jednym z mediów społecznościowych. - Myślę, że to, co robię w internecie można zaliczyć do działalności artystycznej. To coś z pogranicza performance'u i literatury - twierdzi Zofia Krawiec.
Audio
  • Zofia Krawiec o sztuce performance'u on-line (Pasjonauci/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Zofia Krawiec Ten proces internetowego dialogu z odbiorcami jest niezwykle uzależniający - kiedy wrzucasz zdjęcie i piszesz krótki tekst, a ludzie na to mocno reagują

Czy używając mediów społecznościowych jest sobą, czy może stworzyła swoje alter ego? - Zależało mi na przeciwstawieniu się temu lifestylowemu charakterowi Instagrama. Nie informuję ludzi o każdej mojej czynności, chodzi mi raczej o pewien konfesyjny charakter. Opowiadam o doświadczeniach, emocjach i opisuję moje przemyślenia - opowiada Zofia Krawiec.

Swoimi internetowymi publikacjami zwraca się przede wszystkim do dziewczyn, z którymi chce prowadzić dialog. - Internet jest lekceważony i kojarzy się z czymś niepoważnym. A to przestrzeń publiczna, gdzie toczy się bardzo dużo ważnych dyskusji. Patrzę na to medium jako na narzędzie kreowania naszych wizerunków i tożsamości - przekonuje zaproszona artystka.

W "Pasjonautach" Beata Kwiatkowska pyta ją też o jej książkę "Miłosny performans", w której opisała dzieła sztuki wykonane przez artystów pod wpływem miłości. Jak zakochanie, frustracja i smutek po utraconym związku wpływają na twórczość? 

Na koniec audycji zaglądamy też na Stadion PGE Narodowy, gdzie 3 czerwca do wieczora trwa Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Zofia Krawiec (kuratorka i krytyczka sztuki oraz artystka)

Data audycji: 3.06.2017

Godzina audycji: 11.15

jsz/ei

Czytaj także

Dzikie lata 80. Tomasz Stańko w chwilach zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 11:50
- Gdyby nie mój wiek kazałbym się powiesić za nogi nad nim grającym na trąbce i z tej perspektywy zrobiłbym mu jeszcze jeden portret - opowiada Krzysztof Gierałtowski, jeden z autorów zdjęć prezentowanych na wystawie poświęconej słynnemu jazzmanowi - Tomaszowi Stańko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Land art, czyli artystyczne działania z roślinami

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 18:04
Płaszcz z rzeżuchy, wydeptywanie ścieżek wśród dzikiej przyrody lub karmienie dzieci na wyrąbanych drzewach... to tylko niektóre z przykładów artystycznych akcji z zieloną przyrodą, o których w Czwórce opowiada historyczka sztuki Dorota Łagodzka.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Schmidt: żeby być dobrym fotografem, trzeba mieć szczęście

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 15:00
W trakcie swoich podróży po Polsce w latach 70. Marian Schmidt zrobił zdjęcia, dzięki którym dostał się do prestiżowych agencji fotograficznych w Nowym Jorku i w Paryżu. - Miałem szczęście, że znalazłem dobre motywy - wspomina artysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapach w procesie twórczym. O sztuce Izy Chamczyk

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 13:40
- Jestem performerką, ważnie jest dla mnie zmysłowe poznawanie świata. Nie mając węchu mam utrudnione zadanie i na początku trudno mi było się z tym pogodzić - opowiada artystka Iza Chamczyk.
rozwiń zwiń